ebook Mężczyźni objaśniają mi świat
3.9 / 5.00 (liczba ocen: 25911)

Mężczyźni objaśniają mi świat
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.30
wciąż za drogo?
26.97 złpremium: 17.40 zł Lub 17.40 zł
26.68 zł Lub 24.01 zł
29.00 zł Lub 26.10 zł
20.30 zł
22.29 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)
Inne proponowane

Zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i historyczki. Lekki styl. Bystrość wywodu. Aktualność aż do bólu!

Zaczyna się niewinnie, od czegoś, co przy pewnej dozie dobrej woli można by uznać za towarzyską niezręczność. Podczas przyjęcia pan domu nie przyjmuje do wiadomości, że rozmawia z autorką książki, którą właśnie jest jej łaskaw objaśniać. Rebecca Solnit widzi jednak w tym zdarzeniu coś więcej, COŚ, Z CZYM STYKAJĄ SIĘ NA CO DZIEŃ MILIONY KOBIET NA ŚWIECIE: PRZEJAW SYMBOLICZNEJ PRZEMOCY ZE STRONY MĘŻCZYZN, EMANACJĘ PATRIARCHALNEGO SYSTEMU, W KTÓRYM FUNKCJONUJEMY. To jednak zaledwie czubek góry lodowej – autorka opowiada o innych zdarzeniach (często obficie relacjonowanych przez media), w których ujawnia się symboliczna lub nawet fizyczna przemoc wobec kobiet (w Stanach Zjednoczonych co 6 minut zgłaszany jest gwałt, a są to bardzo zaniżone statystyki). Jednocześnie Solnit wpisuje sytuację i prawa kobiet w szerszy geopolityczny i kulturowy kontekst. Przywołuje też dwie inne wybitne eseistki: Virginię Woolf i Susan Sontag, z którymi podejmuje dialog i polemizuje. Lekki styl i bystrość wywodu sprawiają, że od tekstów Solnit trudno się oderwać. Z pewnością powinny one dać do myślenia zarówno kobietom, jak i mężczyznom – są aktualne aż do bólu.

Mężczyźni objaśniają mi świat od Rebecca Solnit możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Przemoc zaczyna się od przyjęcia założenia, które brzmi: mam prawo cię kontrolować.
JA WIEM LEPIEJ (JESTEM MĘŻCZYZNĄ)

Pewnego dnia Rebecca Solnit wybrała się na przyjęcie w towarzystwie swojej przyjaciółki. To tam poznała gospodarza, który usilnie próbował jej wytłumaczyć, że wie lepiej. Że mimo iż nie czytał książki, której ona jest autorką (!), ma większe pojęcie na jej temat. Z typowym dla mężczyzn przekonaniem i niezbywalną pewnością siebie pokazał w ten sposób coś charakterystycznego dla naszej kultury, kultury patriarchalnej, w której to kobietę najczęściej oskarża się o brak wiarygodności.

Mężczyźni objaśniają mi świat to bardziej książeczka niż książka ze względu na swoje skromne wymiary (nieco ponad 170 stron). Nie mają one jednak dla mnie takiego znaczenia, w końcu liczy się to, co dana pozycja w sobie niesie. A ta niesie w sobie naprawdę dużo ważnego.

Przemoc zaczyna się od założenia, które brzmi: mam prawo cię kontrolować.

Nie mogę powiedzieć, żebym pokochała tą krótką opowieść od pierwszej strony, czy może nawet pierwszego zdania. Niestety nie. Chwilami nie nadążałam za tokiem myślenia autorki, chwilami niekoniecznie rozumiałam, o co właściwie jej chodzi. Chwilami miałam wrażenie, że w tej opowieści panuje jakiś taki chaos, że w sumie niektóre podrozdziały są dziwne i bezcelowe. Jednak mimo wszystko z tej opowieści wyniosłam dużo, a to jest dla mnie najważniejsze. Spodobało mi się spojrzenie autorki na niektóre problemy, spojrzenie nieco inne i nieco mniej popularne. Rebecca Solnit wskazuje przede wszystkim na to, że problem przemocy wobec kobiet to problem niezwykle istotny, problem o skali globalnej, którego waga wydaje się być niezauważana przez wiele kultur. To problem, który próbuje zamieść się pod dywan usprawiedliwiając sprawcę chorobą psychiczną czy innym zaburzeniem i dodając łatkę „jednostkowego przypadku”. Ale czy skoro coś ma miejsce na całym świecie, a według statystyk co kilkanaście sekund dochodzi do aktu przemocy w stosunku do kobiety, to czy naprawdę można to określać mianem jednostkowej sytuacji? Amerykańska eseistka opisuje różne formy agresji, w tym również kulturę, w której żyjemy i w której wciąż wiele nadaje się do zmiany.

Mężczyźni objaśniają mi świat to nieduża opowieść, w której znajdziemy jednak przemyślenia o większej wadze. Zdecydowanie warta lektury choćby po to, by spojrzeć na niektóre problemy z nieco innej perspektywy.

Ocena: 4/6
©Caroline Livre
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Niespecjalnie mnie zachwyciła. Choć przekazuje brutalną prawdę. W klimatach feminizmu bardziej porwała mnie np. książka Eddo-Lodge.

Warto zerknąć