ebook Zbrodnia niedoskonała. Największe zagadki kryminalne ostatnich lat rozwiązane przez polskiego profilera
3.74 / 5.00 (liczba ocen: 385) Ilość stron (szacowana): 250

Zbrodnia niedoskonała. Największe zagadki kryminalne ostatnich lat rozwiązane przez polskiego profilera
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich 3 miesiącach
E-book - najniższa cena: 17.55
wciąż za drogo?
-29% 19.14 zł
31.90 zł
-39% 17.55 zł
26.23 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Zbrodnia niedoskonała to książka oparta na autentycznych sprawach, przydatna zarówno dla profesjonalistów, jak i dla szerszego grona czytelników.

Pytanie: "Czy istnieje zbrodnia doskonała" zadają sobie od wieków kryminolodzy, wiktymolodzy, psychologowie, policjanci, a nawet autorzy powieści kryminalnych. Katarzyna Bonda i Bogdan Lach udowadniają, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Są tylko nieskutecznie działające organy ścigania, popełniający błędy lub bezsilni policjanci, prokuratorzy i sędziowie oraz źle zabezpieczone dowody. Każda sprawa, nawet ta sprzed lat, ma szansę znaleźć swój finał w sądzie. A jeśli na początku śledztwa zaangażuje się do niej profilera, wyjaśnienie jest niemal gwarantowane. Bogdan Lach jest jednym z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Razem z dziennikarką Katarzyną Bondą stworzyli fascynującą opowieść o poszukiwaniu śladów niedoskonałości zbrodni. Szczegółowe opisy przypadków, w których polski profiler sporządzał portrety psychologiczne nieznanych zabójców, znakomicie ilustrują prezentowaną przez niego wiedzę teoretyczną. Mamy nadzieję, że poznawanie procesu tworzenia profilu, śledzenie toku myślenia eksperta podczas analizy dowodów i tropów zainteresuje wielu czytelników. Zapraszamy do lektury.
Największe zagadki kryminalne ostatnich lat rozwiązane przez polskiego profilera.

Zbrodnia niedoskonała. Największe zagadki kryminalne ostatnich lat rozwiązane przez polskiego profilera od Katarzyna Bonda, Bogdan Lach możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Dla kogoś nieobeznanego z tematem profilowanie policyjne brzmi jak czarna magia, a jednak nie ma w tym nic z czarów. Profiler wykorzystuje rozległą wiedzę z wielu dziedzin (kryminologii, wiktymologii, medycyny sądowej i innych pokrewnych, jak np. prawo) i łączy je z analitycznym umysłem i odpowiednimi predyspozycjami. Dzięki temu jest w stanie zawęzić krąg podejrzanych lub nakierować policję na właściwą osobę, tworząc tak zwany profil. Jeszcze parę lat temu nikt w Polsce nie wiedział, kto to taki i na czym polega jego praca, teraz coraz częściej króluje w powieściach kryminalnych, a przez to – w ludzkiej świadomości. A na początku była ona: młoda, dość niepoważnie wyglądająca kobieta z dredami na głowie i trampkami na nogach i on: jedyny polski profiler. Katarzyna Bonda i Bogusław Lach. Na tym etapie droga do ich wspólnej książki pod tytułem Zbrodnia niedoskonała była jeszcze daleka.

Lach, gdy zobaczył dziennikarkę ubraną w luźne ciuchy, chciał ją szybko „spławić”. Po długich negocjacjach zgodził się na pół godziny rozmowy. Profiler spodziewał się, że Katarzyna Bonda będzie zadawać tendencyjne pytania i podważać jego kompetencje, a jednak stało się inaczej. Choć cała sytuacja miała miejsce około dekadę temu, był to czas, gdy o profilowaniu w Polsce mało kto słyszał. Bogdan Lach pierwszy zajął się tą robotą w naszym kraju, musiał więc przetrzeć szlaki. Był postrzegany jako hochsztapler i kombinator, porównywany z jasnowidzami, którzy swoje wnioski zdają się brać „z sufitu”, wyśmiewany i zbywany machnięciem ręki. Długo i cierpliwie udowadniał, że jego praca ma sens i może pomóc policji odnaleźć sprawców niewyjaśnionych zbrodni. Czasem, dzięki profilowaniu, sprawca zostaje wykryty nawet po latach!

Dziś mentalność policjantów z wydziałów kryminalnych się zmieniła. Kiedyś profil robiono w ostateczności, gdy już wszystkie „konwencjonalne” metody zostały wyczerpane i policjanci bezradnie rozkładali ręce. Dziś Lach dostaje telefony z prośbą o współpracę już tego samego dnia, kiedy popełniono przestępstwo. To oznacza, że udało się pokonać mit, iż profilowanie to szarlataneria.

Dobry profiler dzięki śladom na miejscu zbrodni może dokonać naprawdę wiele: może podać konkretne cechy sprawcy, jego stan cywilny, określić płeć, wiek, status zawodowy, jest w stanie ustalić, w którym miejscu może mieszkać (to tzw. profilowanie geograficzne), zwłaszcza gdy mamy do czynienia z seryjnym mordercą. Ważne jest to, by pojawił się na miejscu zbrodni razem ze śledczymi, bo jego zadanie jest inne i zwraca on uwagę na odmienne rzeczy. Podczas gdy policjanci szukają krwi, spermy, włosów, łusek, kul, narzędzi zbrodni itd., profiler w tym samym miejscu zdarzenia szuka tak zwanych śladów behawioralnych, czyli zachowania sprawcy.

Dobrze, że Katarzyna Bonda przekonała do siebie Bogusława Lacha. Z tej jednej rozmowy, która miała trwać pół godziny, a przeciągnęła się prawie do całego dnia, powstał zalążek książki. I oto po kilku latach otrzymaliśmy Zbrodnię niedoskonałą: tytuł, który z jednej strony może zaciekawić studentów psychologii i zdeterminować wybór specjalizacji, a z drugiej zainteresuje też fanów kryminałów. Jest coś takiego w prawdziwej zbrodni, co fascynuje (mimo że towarzyszy temu również obrzydzenie i strach): chcemy wiedzieć, co chodziło po głowie człowiekowi, który zabił. Jaki był, jak wyglądało jego życie, czy miał traumatyczne dzieciństwo, czy był szalony. Próbujemy zrozumieć, a rozumiejąc, starać się jakoś uchronić przed rolą ofiary, choć to ostatnie niestety raczej nie jest w stu procentach możliwe.

„Zbrodnia niedoskonała została podzielona na siedem rozdziałów, gdzie najobszerniejszy, mający około trzysta stron, nazywa się Zbrodnie i ich sprawcy. To tu Bogdan Lach opowiada o prawdziwych przypadkach, które udało mu się rozwiązać. Sprawy zostały podzielone ze względu na motyw: seksualny, zemsty, poczucie krzywdy i urazy, emocjonalny, urojeniowy, rabunkowy. Osobno potraktowani zostali pedofile i podpalacze, znalazło się też miejsce na sprawy specyficzne, bo stare (czyli takie, do jakich profiler został wezwany po latach). Katarzyna Bonda nie próbuje być bohaterką tej książki, i słusznie: ona tylko pilnuje linii opowieści i porządkuje historie Bogdana Lacha. Mało dodaje od siebie, nie komentuje zbyt szeroko jego słów, a jedynie je spaja i porządkuje fakty. To dobre rozwiązanie, bowiem na pierwszym planie mamy to, co najistotniejsze: zbrodnie i ich ofiary. Profiler w niezwykle ciekawy i szczegółowy sposób opowiada o najciekawszych przypadkach swojej pracy i tłumaczy, jak udało mu się odnaleźć sprawców tak wielu zbrodni. Historie te czyta się jak najlepszą powieść kryminalną: i tylko ciarki przebiegają po plecach, gdy czytelnik raz po raz zdaje sobie sprawę, że opisywane wydarzenia nie powstały w głowie zdolnego pisarza, ale wydarzyły się naprawdę.

Jak przyznaje sam Bogdan Lach, do napisania tej książki Katarzyna Bonda musiała go namawiać. Początkowo niechętny, uważał, że nie ma o czym gadać. To ona przekonała go, że ludzi to zainteresuje i że warto przybliżyć im arkana jego zawodu. W końcu profiler uznał, że im więcej ludzie wiedzą o jego pracy, tym lepiej. Dzięki temu, że Bonda odkryła przed polskim społeczeństwem sylwetkę profilera, jego pracę wykorzystuje się w policji lepiej i skuteczniej. Marzeniem Lacha jest, by profilowanie stało się kiedyś tak popularnym działaniem jak na przykład badanie wariograficzne. Zbrodnia niedoskonała to dobitny przykład na to, że dobry profiler może bardzo wiele. Kto wie, może dzięki temu, co opowiedział Bogdan Lach, w Polsce więcej osób zajmie się tą dziedziną? Bo jedno jest pewne: żadna zbrodnia nie jest doskonała. Być może po prostu nie przyjrzał jej się jeszcze dobrze wyszkolony profiler.

Ocena: 5+/6
©tanayah czyta
Drugą książkę dokumentalną Zbrodnia Niedoskonała, Katarzyna Bonda napisała wraz z Bogdanem Lachem polskim profilerem, psychologiem. To właśnie na kanwie znajomości autorki z podinspektorem policji pani Katarzyna stworzyła postać Huberta Meyera - nowego typu bohatera badającego ślady behawioralne pozostawione na miejscu zbrodni. Ich drogi zbiegły się przy sprawie morderstwa młodej dziewczyny z Rawicza. Autorka pracując jako dziennikarka przygotowywała reportaż na ten temat. Po upływie pół roku dzięki profilowi psychologicznemu, który stworzył Bogdan Lach sprawca został schwytany. I tylko dziennikarska dociekliwość i skrupulatna praca Katarzyny Bondy doprowadziła do spotkania w wyniku którego możemy trzymać w rękach publikację, w której autorzy starają się znaleźć odpowiedź na pytanie czy istnieje Zbrodnia Doskonała?

Książka opisuje zbrodnie nie będące fikcją literacką, lecz wydarzyły się one naprawdę. Rzucają nowe światło, nadzieję na skuteczniejsze wykrywanie morderstw. Bogdan Lach jest pionierem profilowania, osobą, która wniosła nową jakość w pracy policyjnej walki z przestępczością. Katarzyna Bonda opisuje sposób sporządzania portretu psychologicznego przestępcy oraz poszukiwania śladów, które połączone w jedną całość dają rozwiązanie zagadek kryminalnych, które przed wielu laty zawisły w policyjnym archiwum jako N/N. Książka nie tylko opisuje etapy tworzenia portretu mordercy, również zawiera zagadkę, którą czytelnik może rozwikłać w oparciu o wiedzę jaką uzyskał po przeczytaniu publikacji. Trzonem tego dokumentu jest opis zbrodni oraz działań jakie podejmuje psycholog śledczy w celu znalezienia sprawcy. Katarzyna Bonda skrupulatnie kataloguje opisywane zbrodnie ze względu na motywy ich wykonywania. Autorka wraz z profilerem uwypuklają charakterystyczne cechy ofiar i sprawców zbrodni związane z danym motywem oraz okoliczności i przebieg spraw wobec których wszczęto postępowanie. W książce znajdziemy również rys historyczny profilowania, którego początki sięgają roku 1888 - Za pierwszy psychologiczny portret nieznanego sprawcy uważa się profil seryjnego zabójcy, działającego w londyńskiej dzielnicy Whitechapel, znanego jako Kuba Rozpruwacz. Natomiast w Polsce jednym z pierwszych praktyków profilowania jest nadkomisarz Bogdan Lach, który po ukończeniu studiów psychologicznych rozpoczął pracę w areszcie śledczym w Mysłowicach. Pracując w Zakładzie Karnym w Wojkowicach interesował się psychologią śledczą.

Zbrodnia Niedoskonała, jest pierwszą w Polsce publikacją nienaukową, podejmującą tego typu tematykę, a Bogdan Lach pierwszym profilerem, który odnalazł w profilowaniu swoją pasję zgłębiając tym samym tajniki skutecznego tworzenia obrazu psychologicznego mordercy. Autorzy niniejszą publikację dedykują wszystkim profilującym i policjantom. Polecam książkę nie tylko osobom pracującym w organach ścigania, lecz każdemu, kto choć raz zastanawiał się nad tym, czy istnieje kryminalna zagadka bez odpowiedzi, czy może jednak każde morderstwo jest na tyle niedoskonałe, że zostawia ślad identyfikujący jego autora?

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Książka niedoskonała. Sam materiał jest niezmiernie ciekawy i omówienie pracy profilera także, ale na boga! chyba nikt nigdy nie robił tekstowi żadnej korekty. Roi się od błędów stylistycznych, gramatycznych, od powtórzeń. Niechlujnie zredagowana i to znacznie obniża jej wartość.

  • Awatar

    Ta książka jest napisana raczej jak podręcznik niż jak powieść, ale dla osób interesujących sie tematem jest to cenna lektura, i na pewno nie nudna. Polecam!

Warto zerknąć