ebook Na linii świata
2.15 / 5.00 (liczba ocen: 26)

Na linii świata
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 20.99
wciąż za drogo?
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
25.90 zł
29.99 zł Lub 26.99 zł
20.99 zł
27.00 zł
Inne proponowane

Natasza, studentka psychologii, dorabia, rozbierając się na seksczacie. Jeden z klientów – genialny programista z Doliny Krzemowej – proponuje jej zaskakujący kontrakt.

Dziewczyna jedzie do Kalifornii, tam gdzie projektuje się przyszłość. I gdzie często trzęsie się ziemia.

A potem dzieje się coś, czego ani ona, ani nikt inny nie potrafi wytłumaczyć.

Nasz świat obraca się przeciwko nam. We Francji przeczuwa to Houellebecq. W Anglii nakręcono Black Mirror, w Stanach – Westworld. W Polsce Manuela Gretkowska jako pierwsza odważyła się napisać, co stanie się za linią świata, który znamy.

 

Na linii świata od Manuela Gretkowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Manuela Gretkowska to pisarka, scenarzystka i felietonistka, ale również działaczka społeczna, założycielka polskiej Partii Kobiet. Jej książki znane są w Polsce od ponad 25 lat. I nie tylko, bo jej książki tłumaczono na pięć języków, w tym rosyjski i francuski.
Na linii świata specyficznie wpisuje się w fantastyczną odmianę nurtu katastroficznego. Wszyscy zapewne pamiętają słynny film z Arnoldem Schwarzeneggerem i hipotezę tego filmu, że maszyny, a ściślej mówiąc komputery zagrożą ludziom. Nie zobaczymy w książce Gretkowskiej scen apokalipsy w takim ujęciu. Jej koniec świata wygląda nieco inaczej.
Bohaterka jest studentką psychologii, dorabia sobie na seksczacie internetowym i tam poznaje informatyka z Doliny Krzemowej. Na jego zaproszenie wyrusza do Stanów Zjednoczonych, by zostać opiekunką autystycznego syna informatyka. Ale los każe stać się jej częścią wydarzeń, które decydują o losach świata. A niebagatelną role mają też do odegrania komputery kwantowe, których rzecz jasna – na szczęście – jeszcze nie ma.

Problemem tej książki jest to, że autorka nie ma zbyt wielkiego pojęcia o informatyce, przez co fragmenty związane z pracą informatyka są trochę mało wiarygodne. Co prawda, autorka zdaje sobie sprawę z własnej niewiedzy i stara się nie przekraczać pewnego poziomu ogólności i umowności, ale właśnie… staje się to wszystko zbyt umowne. Do tego narracja chwilami się rwie, a charakterystyka postaci nie jest zbyt przekonująca. Na koniec wreszcie okazuje się, że autorka niespecjalnie wie, jak ta wymyślona przez nią apokalipsa ma wyglądać i jak się skończyć.

Ocena 3/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć