ebook Kapitalizm. Historia krótkiego trwania
3.89 / 5.00 (liczba ocen: 82)

Kapitalizm. Historia krótkiego trwania
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 32.00
wciąż za drogo?
32.00 zł
Inne proponowane

Czym jest kapitalizm i skąd się wziął? Porywająca opowieść o systemie, który na naszych oczach odchodzi w przeszłość.

Czy nowoczesność, indywidualizm i miejskość są rzeczywiście europejskimi wynalazkami? Czy kapitalizm powstał wraz z brytyjską rewolucją przemysłową? Czy rok 1989 faktycznie był przełomowy, a Amerykanie wygrali zimną wojnę? W którym momencie ludzie zamieszkujący tereny współczesnej Polski wkroczyli w nurt globalnych dziejów? Najczęstsze odpowiedzi na tego rodzaju pytania prowadzą nas w te same miejsca. Ze względu na to, że nasza zbiorowa uwaga była przez długi czas skierowana na Zachód, przez jego pryzmat patrzyliśmy na samych siebie. Ta książka pozwala spojrzeć na nas samych z nowej, globalnej perspektywy.

„Autor odkrywa przed nami nieznaną, zaskakującą historię kapitalizmu, a w konsekwencji także alternatywne dzieje pieniądza, przemysłu, własności, pracy, chłopów i miasta. Nie otrzymujemy kolejnej wersji «moralnej krucjaty» przeciw kapitalizmowi; stawką bowiem jest próba ukazania jego mechanizmów i skomplikowanej (poli)genezy. Autor pracy pewnie prowadzi nas przez pajęczynę bardzo różnych miejsc, takich jak Kalahari i Kurpie, Detroit i Giecz, Dubaj i Łódź. Śledzi ich powiązania, czasem bardzo dyskretne. Przekonujemy się, że kapitalizm wynajdywano wielokrotnie i to bynajmniej nie w ramach «starego świata», ale gdzie indziej, w przestrzeni cywilizacji chińskiej i arabskiej, dla której Europa była regionem peryferyjnym, ubogim, niezbyt atrakcyjnym. Znaczącym walorem książki jest i to, że została napisana dobrą, komunikatywną, a czasem też piękną polszczyzną”.

- prof. Waldemar Kuligowski

Kapitalizm. Historia krótkiego trwania od Kacper Pobłocki możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Udzielając się w radio autor wyjaśnił, że Mercator rozrysował swoja mapę (fałszują wielkości kontynentów), by Europejczycy mieli podstawę (???) do podbicia reszty świata. Jako prawdziwe przeciwieństwo zacytował mapę Petersa.
  Zajrzałem do netu i doczytałem proste, sensownie wyjaśnienie:

  Mapa nigdy nie była i nie będzie odwzorowana wiernie. To wynika z tego, że powierzchni kuli nie da się idealnie przenieść na powierzchnię płaską. Odwzorowania kartograficzne posiadają 3 cechy: są wiernopowierzchniowe, wiernoodległościowe lub wiernokątne. Nigdy mapa nie będzie posiadała równocześnie trzech cech, zawsze któraś z tych cech będzie dominująca. Wcale nie znaczy, że mapa zaproponowana przez Arno Petersa jest lepsza niż Merkatora z 1569 r. Po prostu bardziej uwidacznia jedną z cech. Odwzorowanie Merkatora jest za to wiernokątne, co ma istotne znaczenie np. dla nawigacji. Mapa Petersa jest wiernopowierzchniowa ale pod pozostałymi względami jest po prostu nie do przyjęcia.
  (http://tstrojny.pl/zdeformowane-mapy-swiata/)

  I tyle z pięknej teorii spolityzowanego postrzegania świata. Ciekawi mnie czy inne wniosku autor wyciągał z równą znajomością rzeczy.

Warto zerknąć