Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.99 / 5.00
liczba ocen: 2454
Ilość stron (szacowana): 344
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
33.90 zł
27.12 zł
28.82 zł
29.90 zł
33.90 zł
Pozostałe księgarnie
27.12 zł
28.14 zł
28.82 zł
30.51 zł
31.00 zł
31.53 zł
33.90 zł
33.90 zł
33.90 zł
33.90 zł
Opis:

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w USA porywano co najmniej jeden samolot tygodniowo. Początkowo porywacze zwykle chcieli dostać się na Kubę – było to tak częste, że w amerykańskich samolotach wszystkie kokpity zostały wyposażone w mapy Morza Karaibskiego, pilotów zaopatrzono w rozmówki hiszpańskie, a Ambasada Szwajcarii w Hawanie, która reprezentowała amerykańskie interesy dyplomatyczne na Kubie, przygotowała dla linii lotniczych formularz z prośbą o szybki zwrot skradzionej maszyny. Z czasem zaczęto porywać samoloty dla okupu lub by zamanifestować polityczny sprzeciw. Jednak dopiero groźba użycia porwanego samolotu do zniszczenia reaktora jądrowego sprawiła, że na lotniskach wprowadzono surowsze środki bezpieczeństwa, łącznie z kontrolą osobistą pasażerów i prześwietlaniem ich bagażu podręcznego.

„Niebo jest nasze” to fascynująca, miejscami zabawna, a miejscami przerażająca opowieść o złotym wieku piractwa powietrznego, osnuta wokół historii słynnej pary, Rogera Holdera i Cathy Kerkow, którzy uprowadzonym samolotem i z pół miliona dolarów okupu dotarli aż do Algieru. To także świetny portret psychologiczny ogarniętej podniebnym szaleństwem Ameryki tamtych lat.

- Jedna ze 100 najlepszych książek 2013 roku według New York Times Book Review Notable Book

- Jedna z 10 najlepszych książek 2013 według New York Timesa

- Jedna z najlepszych książek 2013 według Boston Globe

- Jedna z najlepszych książek 2013 roku według pisma Slate

- Jedna z najważniejszych książek 2013 roku według Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich (ALA)

- Jedna z najbardziej polecanych książek 2013 roku według San Francisco Chronicle

„Znakomicie przywołując atmosferę tamtych czasów z ich wrzącym napięciem rasowym, rozczarowaniem wojną wietnamską i oparami marihuany, "Niebo należy do nas" żywo opowiada o porwaniu samolotu na najdłuższy dystans w historii Ameryki, tym najbardziej medialnym z występków, którego następstwa dotknęły sporej części świata. Rzeczywistość okazała się tu dziwniejsza niż fikcja. […] Zajmujący i wnikliwy sposób relacji w "Niebo należy do nas" budzi odczucie, że nawet niedawne wydarzenia działy się nie tylko w innej epoce, ale wręcz na innej planecie.” „The Daily Beast”

„Temat, który sam w sobie stanowi znakomitą opowieść, jest ponadtowyjątkowo dobrze opisany. […] Koernera cechuje rzadka empatia; uznając, jak wielostronna jest ich niezwykła historia, odkrywa głębszą prawdę o naturze ekstremizmu.” „New York Times Book Review”

„Opierając się na szczegółowych badaniach i znakomicie wyszukując absurdy, Koerner przenosi nas do czasów, gdy nikt jeszcze nie myślał o rozbijaniu samolotami budynków, gdy ludzie przejmowali kontrolę nad samolotami dla różnych dziwacznych, ale rzadko politycznych powodów.” „Los Angeles Times”

„Wibruje rewolucyjną, paranoiczną energią tamtej epoki.” „Boston Globe”

„Solidnie odtworzona atmosfera tej szalonej epoki. imponująca praca reporterska i dziesiątki wywiadów z najważniejszymi postaciami opisywanych wydarzeń. Książka Koernera to trzymający w napięciu portret chaotycznego schyłku lat 60.” „Washington Post”

„Koerner w fantastyczny i niezwykle stylowy sposób uchwycił istotę opisywanej przez siebie epoki.” „San Francisco Chronicle”

„Mistrzowska!” „New York Post”

„Koernera fascynuje zarówno spojrzenie w głąb amerykańskiej duszy przełomu lat 60. i 70., jak i pełen szczegółów portret najważniejszych postaci dekady. To wspaniały przykład reportażu, który wciąga jak najlepszą powieść łotrzykowska.” „RVA News”

„Brendan I. Koerner odtworzył jedno z najbardziej szalonych i fascynujących wydarzeń kryminalnych w historii USA. W rezultacie powstała wciągająca i fantastyczna książka, od której nie będziesz się mógł oderwać.” David Grann

„Książka Koernera, oryginalna i przykuwająca uwagę, opiera się na obszernych informacjach pozyskanych na wnioski składane w tr

Recenzje blogerów
Ameryka przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia kojarzona jest z wojną w Wietnamie i protestami przeciwko niej, walką o równe prawa dla afroamerykańskich mieszkańców USA, hippisami. Mało kto wie, że to także czas swoistego boomu na … porywanie samolotów. Od roku 1961 do 1972 uprowadzono w USA 159 samolotów pasażerskich. Szczególnie obfite w takowe wydarzenia było ostatnie pięciolecie przywołanego okresu, kiedy do porwań dochodziło czasem częściej niż raz na tydzień, niekiedy nawet zdarzały się dwa porwania jednego dnia. Dane te brzmią szokująco, tak bardzo odwykliśmy już od podniebnego kidnapingu.

Za każdym porwaniem stała osobista historia porywacza. Różnorodne motywy, jakie powodowały podjęcie takich kroków i różnorakie cele, jakie porywacze chcieli osiągnąć. Niebo jest nasze Brendana I. Koernera ma podtytuł Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego. Autor przygląda się, bowiem opisywanemu zjawisku poprzez historię jednej z najsłynniejszych par porywaczy: Rogera Holdera i Cathy Kerkow, którzy uprowadzonym samolotem i z pół milionem dolarów okupu dotarli aż do Algieru. Niesamowita, ciągnąca się, aż po lata dwutysięczne saga Holdera i Kerkow, w zasadzie do dziś nie doczekała się swego finału. Cathy Kerkow sprytnie zniknęła z horyzontu poszukujących jej służb USA, krewnych, znajomych i przyjaciół. Być może – jak chciałby autor – wiedzie gdzieś na południu Francji, stateczne życie, dystyngowanej starszej pani.

Jednak opowieść Koernera to nie tylko losy tej dwójki porywaczy. To także - równoprawnie - bardzo szerokie spojrzenie na cały problem ówczesnego piractwa powietrznego i na samą Amerykę. Autor pokazuje chociażby opinie i propozycje sposobów zapobiegania i walki z porwaniami, jakie pojawiały się i jakie dyskutowano w gronie zainteresowanych stron: władz, linii lotniczych, związków zawodowych pilotów lotnictwa cywilnego, a także kwestie jak postępować z samymi porywaczami (niektórzy do dziś poszukiwani są przez FBI). Długimi - ale wcale nie dłużącymi się - dygresjami opisuje szerszy kontekst całej historii wspomnianego duetu i im podobnych.. 350 stron opowieści Koernera to trochę reportaż, trochę kryminał, po trosze thriller polityczny. Napisany bez zbędnych ozdobników, zanudzania statystykami, wciągający, gdzie trzeba ubarwiony iskrą humoru. Wydobywa na światło dzienne kolejny istotny, choć zapomniany fragment współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. Przynosi - nieoczekiwanie - dużo nieznanych epizodów ówczesnej historii i polityki, ujawnia niuanse i smaczki tamtych czasów związane z opisywanym tematem. Do polecenia bez dwóch zdań. Kolejna bardzo dobra pozycja z mocnej Serii Amerykańskiej.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć