Obrońcy Shannary. Czarne ostrze
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.91 / 5.00
liczba ocen: 3487
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
32.90 zł
25.98 zł
27.97 zł
32.90 zł
32.90 zł
Pozostałe księgarnie
27.31 zł
27.61 zł
27.96 zł
29.61 zł
30.00 zł
30.60 zł
31.26 zł
32.90 zł
32.90 zł
Opis:

Powieść rozpoczynająca nowy cykl niesamowitych przygód rozgrywających się w świecie znanym z serii „Kroniki Shannary”. Prowadzący dotąd spokojne życie Paxon odkrywa, że jest mu pisany całkiem inny los…

Dawne historie opowiadają o królach i wojownikach, którzy niegdyś władali Górami Leah i wyruszali na wielkie wyprawy ze swą legendarną bronią, którą druid Allanon przed wiekami wypełnił potężną magią. Bohaterowie ci dawno odeszli, a stary miecz wiszący nad kominkiem Paxona, ostatniego przedstawiciela niegdyś wielkiego rodu Leah, zdaje się jedynie kawałkiem żelaza. W niezwykłych okolicznościach chłopakowi udaje się jednak wyzwolić z ostrza potężną magię, przez co zwraca na siebie uwagę druidów zamieszkujących tajemniczą warownię Paranor. Z ich pomocą chłopak odkrywa swoje prawdziwe przeznaczenie…

„Szaleńcze przygody, mnóstwo akcji, urzekający bohaterowie... dla nowego czytelnika to znakomity sposób, aby wkroczyć do tego świata” – „Library Journal”

 
„Shannara była niegdyś jedną z moich ulubionych fikcyjnych krain i nie mogę się doczekać kolejnego powrotu w tamte strony” – Karen Russell, autorka „Swamplandii”

„Jeśli Tolkien jest ojcem chrzestnym dzisiejszej fantasy, to Terry’ego Brooksa można nazwać jej ulubionym wujem” – Peter V. Brett, autor „Tronu z czaszek”

„Terry Brooks ma niezwykły talent opowiadania, tworzy bogate narracje pełne tajemnic, magii i zapadających w pamięć postaci” – Christopher Paolini, autor „Eragona”

Recenzje blogerów
Czarne ostrze znacząco różni się od poprzednio wydanych w Polsce trzech książek Terry'ego Brooksa. Tę najnowszą, określiłbym jako pewien rodzaj wprowadzenia, czy nakreślenia tła do wydarzeń, które dopiero nastąpią. Przede wszystkim dlatego, że nie ma w tej powieści takiego wielkiego zagrożenia, czy zła czyhającego na całą Shannarę. Mamy za to czarnoksiężnika, który ma swoje ciemne interesy, zaś opisane wydarzenia dotyczą w gruncie rzeczy losów pojedynczych osób, a nie całych ludów i krain. Mając w pamięci poprzednią trylogię, troszkę brakowało mi cenionej w high fantasy podniosłości i ważności wydarzeń, mających wpływ na całą krainę. Niemniej jednak historia Paxona jest interesująca, obfituje w emocjonujące wydarzenia i bardzo przyjemnie mi się ją czytało.

Przez całą książkę w zasadzie obserwujemy jak Paxon jest szkolony na obrońcę druidów. Począwszy od fechtunku, po naukę jak wykorzystać magiczne zdolności swojego miecza. Pomimo, że jest to nastolatek, który popełnia błędy, czy chwilami reaguje bardzo emocjonalnie, to jednak zachowuje się całkiem dojrzale, rozmyśla nad swoimi wyborami i decyzjami. Owszem, jest to bardzo typowy przykład od zera do bohatera, ale nie umniejsza to tej postaci. Paxon nie czuję się wyjątkowy dlatego, że posiada miecz, chce jedynie by jego bliscy byli bezpieczni. Nie sposób zatem go nie polubić i z wielką przyjemnością czytałem o kolejnych jego przygodach. Poznamy również kilkoro innych bohaterów, między innymi krnąbrną siostrę Paxona - Chrys, Sebeca, prawą rękę Aphenglow, czy Starksa, który uczy chłopaka na misjach. Nie są oni tak dobrze przedstawieni jak Paxon, ale mimo to mamy okazję całkiem dobrze ich poznać.

Czarne ostrze jest dobrym otwarciem nowej trylogii za świata Shannary od Terry'ego Brooksa. Jest to w zasadzie powieść, która ma dać podwaliny pod przyszłe wydarzenia, przez co trudno tutaj szukać wydarzeń podobnych do tych z Kronik Shannary. Pomimo tego książka zawiera wiele emocjonujących wydarzeń, a o losach głównego bohatera czytałem z wielką przyjemnością i już się nie mogę doczekać ich kontynuacji. Polecam!

Ocena: 4/6©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć