Powstanie Warszawskie 1944
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.00 / 5.00
liczba ocen: 7
publio#AnneApplebaum
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
65.50 zł
42.60 zł
54.81 zł
55.68 zł
65.50 zł
Pozostałe księgarnie
54.37 zł
55.02 zł
58.95 zł
59.00 zł
64.99 zł
65.50 zł
Opis:

Powstanie Warszawskie pierwszy raz ukazane z perspektywy niemieckiej. Oparta na dziennikach wojennych monografia w RFN wywołała burzę, w PRL została zablokowana przez cenzurę. Jej wydanie zapełnia lukę i wśród pozycji poświęconych Sierpniowi ’44, i we współczesnej historii Polski.

5 sierpnia 1944 roku SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth, „rzeźnik Woli”, zadzwonił do sztabu 9. Armii z dramatycznym meldunkiem, że kończy mu się amunicja. Tego dnia rozstrzelał już 10 000 warszawiaków. Te i inne szokujące kulisy masakry ludności cywilnej zostały ujawnione dzięki Hannsowi von Krannhalsowi, który dotarł do liczących 7000 stron dzienników wojennych jednostek niemieckich tłumiących Powstanie Warszawskie.
Są tu nieludzkie zbrodnie SS i kolaborantów ze wschodu, kulisy decyzji Hitlera o zrównaniu Warszawy z ziemią, cyniczna sowiecka zdrada walczących Polaków, ale też krytyka dowódców Powstania za polityczną naiwność i katastrofalne braki w strategii i taktyce wojskowej.
To doskonale napisane i świetnie udokumentowane dzieło wywołało swego czasu w Niemczech prawdziwą sensację. Był to czas, kiedy dawni naziści zajmowali wysokie stanowiska w Republice Federalnej, szacunkiem cieszył się wspomniany Reinefarth, burmistrz miasteczka Westerland na wyspie Sylt. Dlatego praca von Krannhalsa, obnażającego przynajmniej zbrodnie SS, zadziałała jak przysłowiowy kij włożony w mrowisko. W PRL nie została wydana ze względów cenzuralnych.
Dziś tę wyjątkową i bardzo ważną książkę oddajemy w ręce polskiego czytelnika, z przeświadczeniem, że zapełniamy bardzo ważną lukę nie tylko wśród pozycji poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, ale też w historii Polski.

Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Ciekawa pozycja, która była często przytaczana przez polskich autorów. Przedstawiony skład i opis sił niemieckich. Nie zawiera nic specjalnie odkrywczego. Autor usilnie stara się udowodnić, że za zbrodnie nie jest winny Whermacht.

Warto zerknąć