ebook Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera
3.68 / 5.00 (liczba ocen: 34)

Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Warto zerknąć
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Niebezpiecznie śmieszny katalog współczesnych, często absurdalnych mód i fascynacji ze sporą dawką sarkazmu autora.

Kiedyś analizą otaczającej nas rzeczywistości zajmowali się socjologowie. Dzisiaj robią to blogerzy. PigOut, który o sobie mówi „głodny, zły i brzydki”, przemierza bezkres sieci, by wyłapać w niej to, co trzeba zauważyć, obśmiać, wytknąć. „Świnia ryje w sieci, czyli Z pamiętnika hejtera” to katalog współczesnych, często absurdalnych mód i fascynacji przepuszczony przez filtr gigantycznego poczucia humoru ze sporą dawką sarkazmu autora. A jako bezpiecznik – zdrowy rozsądek. Uwaga! Niebezpiecznie śmieszne. I trochę straszne.

Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera od PigOut możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Mam z tą książką nie lada problem. Mamy w zespole #6na1 obmyślony, całkiem sprawnie działający system wyboru książek do wspólnego czytania. System ten implikuje różnorodność i co najważniejsze niczego nam z góry nie narzuca. Tym razem, zgodziliśmy się wziąć na warsztat książkę podarowaną nam przez Wydawcę. Stare przysłowie mówi „Darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby”, ale my w zęby patrzymy całkiem dokładnie. Jeśli chcecie dowiedzieć się co wypatrzyłem w końskim (świńskim) uzębieniu, to zapraszam do dalszej lektury.

Fabuła
Nie ma. Ta książka to zbiór wpisów, przemyśleń i obserwacji, zaserwowanych w blogowym stylu. Ja nie śledziłem bloga PigOuta wcześniej, więc nawet teraz nie wiem czy w książce znalazły się teksty napisane specjalnie na jej użytek, czy też są to przedruki z wpisów blogowych autora. Wiem też, że po lekturze nie rzucę się do penetrowania jego archiwalnych wpisów w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje wątpliwości.

Styl
Trzeba przyznać, że gość jest błyskotliwy. Trafnie identyfikuje różne codzienne, życiowe sytuacje, dobrze je serwuje i jeszcze lepiej z nich szydzi. Bądźmy szczerzy – PigOut pisze to, o czym większość z nas myśli, ale niekoniecznie o tym mówi na głos. Autor posługuje się dość bogatym i dynamicznym językiem, co powoduje, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Nie sposób odmówić Koledze poczucia humoru. Gdybym czytał te teksty parę lat temu, to pewnie pękałbym ze śmiechu co parę minut.

W czym więc problem?
Ciężko ocenić. Być może we mnie. Może mam zbyt wiele własnych problemów, żeby ‘drzeć łacha z innych’. Być może wszechobecne szydzenie ze wszystkich i z wszystkiego w każdym możliwym medium już przestało mnie śmieszyć. Codziennie obserwuję sarkazm w telewizji, w radio, w internecie. Jestem zalewany memami, mini komiksami, co rusz pojawiają się jakieś ‘roasty’. Gdy biorę książkę do ręki, to chcę jak najdalej uciec od tego trendu. Nie jestem pozbawiony poczucia humoru… Przeciwnie, mogę nawet powiedzieć, że z PigOutem byśmy się dogadali na tym gruncie, ale jak dla mnie takie nagromadzenie sarkazmu jest męczące.

Świnia prekursorem?
Być może… Bardzo mi się spodobało to, że ta książka została wydana, i to na wniosek Wydawcy, a nie Blogera. Świadczy to o tym, że rynek wydawniczy otwiera się na tego typu twórczość. Widzę w tym wielką szansę, dla wielu bardzo wartościowych blogerów, którzy piszą historie i opowiadania naprawdę wysokich lotów. Życzyłbym sobie, aby w teren wyruszyły zastępy agentów literackich i wyłuskując perełki, wydawały ich teksty w postaci antologii. Myślę, że to by mogły być bardzo ciekawe pozycje. Chwała PigOut’owi za to, że przeciera szlaki. czytaj więcej
©PanCzyta.pl
TRZY POWODY BY SIĘGNĄĆ PO PAMIĘTNIK HEJTERA

1. HUMOR
PigOut nie sili się by czymś nas rozbawić. Nie musi się trudzić, skakać przy nas jak przy małym dziecku, które płacze i niczym nie może się zająć na dłużej niż dwie sekundy. Sam styl powoduje uśmiech na ustach, niekiedy nie szczery, a napisałabym, że bardziej ma charakter ironiczny. Więc już tutaj wszystkim smutasom, myślącym, że są nieudacznikami i kompletnymi nołlajfami - polecam tę lekturę. Podniesie Was na duchu, może poprawi humor, tego nie zagwarantuję. Nie każdy polubi taki stosunek do życia, jaki prezentuje nam autor tekstu. Mimo wszystko, książka ta jest lepsza od czekolady, nie tuczy, a poprawia humor i zajmuje czas swą lekką treścią.

2. WARTOŚCI
Podejrzewam, że w tym momencie większość, jak nie całość Was mnie wyśmieje. Na czele z PigOut'em. Otóż poprzez ironiczny stosunek do pewnych sytuacji, czy rzeczy zwraca szczególną uwagę na prawdę. Śmiech śmiechem, ale potrafi podejść do niektórych tematów z jajem, a mądrze. Wielokrotnie zastanawiałam się nad pewnymi rzeczami. Ta książka, zlepek różnych opowieści pozwala nam się odprężyć, ruszyć mózgiem na dosłownie moment i znów go wyłączyć by móc pośmiać się z otoczenia. No cóż, w większości sarkazm czy śmiech jest w pełni uzasadniony. Ale większość ludzi i tak ma klapki na oczach.

3. UNIKATOWOŚĆ
Gwarantuje Wam, że takiej książki jak ta, jeszcze nie spotkaliście. Nie wypierajcie się już teraz, jeśli jej nie poznaliście. To nie będzie miało sensu. Autor tekstu na wiele sposobów pokazuje nam prawdę, życie, ale w bardzo karykaturalnym świetle. Może to wydawać się bezsensowne, czy zwykłe szukanie fejmu - ja tak nie uważam i olaboga, cieszę się, że nie jestem sama. Że zawsze mam swoje zdanie, nie boje się go publicznie wyznać. Nie jestem przekonana, czy widzicie to, co dzieje się z ludźmi. Stają się identyczni, idą za tłumem i co gorsza nie mają własnego zdania. Nie wiem, czy ich mózg jest inaczej stworzony, czy po prostu jest im tak wygodniej - co nie oznacza, że jest to lepsze. Bo nie jest.


Myślę, że tyle powinno Wam wystarczyć. A teraz, marsz do księgarni, biblioteki - gdziekolwiek i już mi czytać ten pamiętnik. Idealny na takie deszczowe dni, paskudne, zimne. PigOut już się postara oto, by dzień stał się lepszy.
No i co tu dużo mówić, odkąd skończyłam czytać - nie wiedziałam co o niej napisać. Nie jest to standardowo napisana książka. Nie jest to coś z wyższej półki. A jednak zapada w pamięć, a co za tym idzie logujemy się na Facebook, wpisujemy w wyszukiwarkę PigOut - czytamy wpisy, komentujemy, a po krótkim czasie tak się zaczyna podobać, że klikamy "Lubię to" i zostajemy na dłużej. Po prostu.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Tylko magia słowa
Kiedyś opublikowałam recenzję Głodu Caparrosa, a zaraz po niej kilka słów na temat tomu Połącz kropki. Moja czytelnicza stabilność nigdy nie była mocna, ale dopiero wtedy uświadomiłam sobie, jak bardzo eklektyczny jest mój gust literacki. Idąc tym tropem, skoro przedwczoraj była wyprawa w kosmos, dzisiaj będą sprawy całkiem przyziemne, czyli ludzie. I tak jeszcze na marginesie – cały czas się zastanawiam, co zrobiliby ze mną ludzie, którzy twierdzą, że czytanie jedynie ambitnej literatury ma sens.

Z PigOutem minęliśmy się na See Bloggers, a wiem o tym tylko dlatego, że wcześniej gdzieś mignęła mi okładka jego książki. Na bloga weszłam dopiero po lekturze książki (przepraszam!). A chciałam ją przeczytać z jednego, prostego powodu – zaciekawiła mnie (no dobra, z dwóch – lubię westerny, a czcionka na okładce jest jak żywcem z Dzikiego Zachodu). Choć trochę się bałam, bo ostatecznie posiada wszystko to, czego raczej unikam. Ktoś sobie coś tam pisze, coś hejtuje, tu coś kontrowersyjnie napisze, tu trochę przeklnie, tu obrzuci błotem, a wiadomo – to się najlepiej sprzedaje, więc książka była logicznym, następnym krokiem.

Gdzieś tam w kościach czułam, że to chyba nie do końca tak jest. A że dobrej ironii nie umiem się oprzeć, musiałam sprawdzić. I miałam rację, bo Świnia ryje w sieci to bardzo przyjemna lektura. Autor ma lekkie pióro, ale co najbardziej się liczy – umiejętność obserwacji, cięty język, chętnie używa sarkazmu i ironii, i konkretnie nazywa te wszystkie zjawiska i rzeczy, o których my myślimy to samo, ale niekoniecznie chcemy czy mamy odwagę mówić o tym głośno. Punktuje i wytyka, a robi to w sposób zabawny i inteligentnie dowcipny. Wyśmiewa, obśmiewa, drwi, szydzi, nabija się i kpi, i robi to dobrze! Jedyne, czego tam nie znajdziecie to właśnie hejtu.

Trochę mu zazdroszczę. Bo wyczuwam pokrewieństwo między nami. Już same określenia w logo bloga głodny, zły i brzydki wzbudzają we mnie ciepłe uczucia. A potem jest tylko lepiej – nie nadawanie się na blogera, nie lubienie fryzjerów, którzy do ciebie mówią, specyficzne podejście do siłowni to tylko niektóre rzeczy, które mam tak samo. Ale ja nie umiem o nich tak ładnie pisać. Za każdym razem, kiedy jestem w Biedronce albo w Lidlu z zadziwieniem patrzę na ludzi wyrywających sobie towar z rąk, z takim samym zadziwieniem czytuję Pudelka i rozglądam się wokół siebie. Chciałabym mieć umiejętność ciętej riposty, celnego komentowania rzeczywistości i tworzenie puenty. PigOut to wszystko ma. A przy tym nie jest w żaden sposób irytujący, narzucający się, wymądrzający się. Komentuje naszą rzeczywistość i robi to z perspektywy zwykłego jej uczestnika. Wiele tekstów jest tak naprawdę myślami większości ludzi. Warto przeczytać, żeby nabrać dystansu, dostrzec pewne zjawiska i trochę się z nich pośmiać, albo robić wszystko, by nie brać w nich udziału. Świnia ryje w sieci to lektura leciutka, idealna na zakończenie wakacji. Autor pisze o sobie, swoich przygodach, wyjazdach, pracy itd. Ale jednocześnie to obraz naszego społeczeństwa, nas samych – dobrze czasami spojrzeć na to wszystko, co nas otacza oczami kogoś, kto sprawnie używa ironii.

Być może mogą irytować częste angielskie wstawki, być może ktoś się oburzy na przekleństwa, ja w pewnym momencie pomyślałam, że jeśli jeszcze raz autor użyje tekstu męczenie buły, to przestaję czytać. Być może ktoś nie trafi z podobnym poczuciem humoru, wiadomo. Ale to drobnostki do wybaczenia za taką dawkę śmiechu, jaką daje ta książka. Największym komplementem, jaki ja mogę dać jest to, że czuję niedosyt i mam nadzieję, że powstanie Świnia ryje w sieci 2. Może teksty napisane specjalnie pod książkę? Poczucie humoru autora do mnie trafia i po lekturze książki staję się czytelnikiem również na blogu!

Ocena – 4+/6
czytaj więcej
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące książki: