Lem. Życie nie z tej ziemi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.84 / 5.00
liczba ocen: 524
Ilość stron (szacowana): 440
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
30.72 zł
33.43 zł
33.92 zł
39.90 złpremium: 23.94 zł
39.90 zł
Pozostałe księgarnie
31.54 zł
33.41 zł
33.56 zł
35.91 zł
36.00 zł
39.90 zł
39.90 zł
39.90 zł
Opis:

Kolekcjoner dziwnych maszyn. Entuzjasta nart i słodkości. Słynny na cały świat pisarz, który wielu tajemnic nie zdradził nawet bliskim. Co robił z nieudanymi wersjami książek? Czym podpadł Philipowi K. Dickowi? Jak przetrwał trzy okupacje Lwowa? Jednym słowem: Stanisława Lema życie nie z tej ziemi.

Lwów, lata 20. Mały Staszek wymyśla: rower z napędem na przednie koło, samolot o napędzie parowym, silnik spalinowy z kamieniami od zapalniczek… Jego zeszyty są pełne projektów wynalazków.
Rok 1943. Stanisław Lem ukrywa się przed Niemcami i jednocześnie pisze „Człowieka z Marsa”, swoją pierwszą książkę science fiction.
Rok 1950. W zakopiańskiej Astorii Lem poznaje „grubego pana”, z którym idzie na spacer do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Po dwóch tygodniach do autora przychodzi pocztą umowa na wydanie książki. W puste miejsce młody literat wpisuje chwytliwy tytuł „Astronauci”.
Rok później Stanisław Lem jest już pionierem polskiego science fiction. W 1957 r. tajemniczym zrządzeniem losu cenzura przepuszcza „Dialogi”. W tym samym roku ukazują się „Dzienniki gwiazdowe”. Kilka lat później „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Solaris”… Gwiazda Stanisława Lema świeci coraz jaśniej – w PRL, państwach bloku sowieckiego, na Zachodzie. Matka pisarza do końca życia jednak nie może pogodzić się z tym, że porzucił karierę lekarza. A przecież mógł jeszcze zostać spawaczem…
„Lem. Życie nie z tej ziemi” to opowieść pełna niespodziewanych zrządzeń losu, budzących uśmiech anegdot, ale i tragicznych wydarzeń. Drobnych sekretów i wielkich tajemnic. Pierwsza polska biografia Stanisława Lema, napisana do tego przez innego autora science fiction, Wojciecha Orlińskiego.

Recenzje blogerów
Dość długo czekać musieliśmy na pierwszą biografię Stanisława Lema. Chyba ciężar gatunkowy tematu – jeżeli można to tak określić – ewentualnych śmiałków odstraszał. Podjął się wreszcie zadania Wojciech Orliński – pisarz, dziennikarz, ale przede wszystkim (w tym wypadku) znawca i miłośnik Lema i jego twórczości – i poradził sobie z nim bardzo dobrze.

Podstawową wartością książki Orlińskiego jest przedstawienie najwcześniejszych lat życia Stanisława Lema, czasu dzieciństwa i młodości, ale przede wszystkim czasu II wojny światowej. To spora część tej biografii, ale taka konstrukcja wydaje mi się jak najbardziej słuszna. Orliński pokazuje, jak ogromne piętno na życiu i twórczości Lema odcisnęły lata w wojennym Lwowie. Jak wiele z tych traumatycznych przeżyć, znaleźć będzie można później w książkach pisarza. Spojrzenie na życie Lema poprzez perspektywę jego twórczości to druga z zalet tej biografii. Dla każdego, kto będzie zaczynał przygodę z książkami Stanisława Lema, ale także dla tych, którzy już je znają, to kapitalna pomoc, zmieniająca niekiedy zupełnie odbiór niektórych z dzieł pisarza.

Jednak ta biografia to także portret Lema, jako człowieka, borykającego się w różnych okresach swojego życia z różnorodnymi problemami, o mniejszej lub większej wadze. Czasem śmiesznymi, czasem jednak o znaczeniu fundamentalnym.

Przekopał się – mówiąc kolokwialnie – Orliński przez wiele, niepublikowanych często źródeł, korespondencję, archiwa, dając czytelnikowi w efekcie tekst ważny, zajmujący, miejscami zabawny, a z drugiej strony często wcale nie do śmiechu. Swoisty kontrapunkt, po trosze uzupełnienie wspomnień Tomasza Lema, na które zresztą Orliński się powołuje. Znamienne, że pomimo dwóch książek - rozmów z Lemem, jakie ukazały się przed laty tak wiele nowego udało się Orlińskiemu pokazać w historii życia wybitnego pisarza. Trochę brakuje mi szerszego spojrzenia na okres po roku 1981. Jednak powiązanie intensywności przedstawiania zdarzeń z intensywnością działalności pisarskiej Lema musiało dać taki właśnie efekt.

Znakomicie napisana, wciągająca, nie przegadana. Dla mnie osobiście odkrywająca Lema na nowo.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć