Zabawa w Boga
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.00 / 5.00
liczba ocen: 4
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
7.19 zł
7.86 zł
8.19 zł
9.99 zł
Pozostałe księgarnie
7.99 zł
9.99 zł
9.99 zł
24.99 zł
Opis:

Antologia Śląskiego Klubu Fantastyki

Idziemy naprzód. Wyrywamy ludzi śmierci, przekształcamy środowiska, przekraczamy kolejne granice. To naturalne, że w którymś momencie - dla licznych ten moment już nastąpił - przekroczymy granice tego co ludzkie i wejdziemy w strefę, która powinna być zarezerwowana dla wyższych bytów. To śliska granica - i dlatego tak atrakcyjna dla pisarza. Wielu rozważało, co może się stać z człowiekiem, który posiądzie potęgę równą bogom.

Tego samego zadania podjęli się autorzy opowiadań zawartych w tej antologii. Czy potęga zmienia? Jak bardzo? Przed jakimi wyborami można stanąć mając - zdaje się - nieograniczone możliwości? I czy w tym momencie nie zatęskni się do dawniejszych, prostszych czasów? - Michał Cholewa, autor cyklu Algorytm Wojny, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Antologie, parafrazując klasyka, są jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiadomo, co Ci się trafi. Tym większa to niewiadoma, jeśli twórcą każdej pralinki jest inny artysta. Powiem jedno, wsunęłam wszystkie słodkości jedna po drugiej i wśród twórców wielu smakowitych kąsków dostrzegłam kilku z zadatkami na mistrzów kuchni. Rewolucji żołądkowych nie przewiduję, przytyć nie przytyję, najadłam się emocji i jest mi dobrze.

Dziękuję za strawę dla duszy, polecam, Mag... to znaczy Marta Krajewska. Autorka dwukrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla (Idź i czekaj mrozów; Daję życie, biorę śmierć)

Recenzje blogerów
Sięgać wyżej, udoskonalać, zmieniać, mieć nieograniczoną władzę – to potrafi skusić niejednego. Często, gdy mamy nieskończone możliwości, wykorzystujemy je, by zrobić coś dobrego: usuwać cierpienie, zmniejszać ból, wydłużać życie, przynosić szczęście. Częściej jednak taka zabawa wymyka się z rąk i prowadzi do zła. Czy można się dziwić? Przecież nawet dobre chęci nie zawsze generują dobre rozwiązania. Nad tym zagadnieniem pochyliło się dwunastu autorów należących do Sekcji Literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki, czego skutkiem jest antologia Zabawa w Boga.

Dwanaście opowiadań dwunastu młodych pisarzy grupy ŚKF zostało wyłonionych drogą konkursu. Jury wybrało najlepsze historie. Co dostaje czytelnik? Kilkanaście bardzo różnorodnych tekstów, bo też na wiele sposobów można rozumieć tytułową „zabawę”. Anna Hrycyszyn („Chirurg”) stawia na znany czytelnikowi, „zwykły” świat, w który wrzuca niezwykłą postać – tytułowego chirurga, który bez użycia narzędzi, a jedynie posługując się swą mocą, potrafi wyciągnąć z pacjenta chorobę. Łukasz Marek Fiema („Kot z pudełka”) konstruuje świat przyszłości trochę jak z Jetsonów (to taka popularna w latach 90. kreskówka o rodzinie żyjącej w odległej przyszłości): mamy tu miejsca odgrodzone kopułami dla ochrony przed smogiem i hałasem, kolejki magnetyczne i wycieczki w Kosmos. No i dziwnego kota na dokładkę. Z kolei Marta Potocka („Lek”) bierze na tapet dobro, które powoduje złe konsekwencje. Zostaje wynaleziony lek na raka i ludzkość może dożyć ponad stu lat. Tylko co dalej? Społeczeństwo się starzeje, a świat nie daje rady utrzymać i wyżywić tylu ludzi. Zasoby naturalne maleją, planeta niszczeje… Czy to na pewno dobrze, że pokonaliśmy ostatnią wielką chorobę? Na koniec chyba moje ulubione opowiadanie: dziwaczny tekst Olgi Niziołek („Mrok zabije wieloryba”), czyli historia kobiety z wielorybem w brzuchu, która pewnego dnia spotyka mężczyznę potrafiącego wypuszczać ze swego wnętrza czerń. Bardzo nieoczywiste love story. Na uwagę zasługują też: Krystyna Chodorowska („Warunek początkowy” to coś dla fanów muzyki) oraz Agnieszka Zapart („Wyliczanka” to znów coś dla fanów RPG-ów).

6 dobrych lub całkiem niezłych tekstów na antologię to zadowalający wynik. Trafiały się też oczywiście teksty, które odebrałam jako nieciekawe, wtórne, kompletnie nie w mojej estetyce czy też absolutnie przeciętne, o których zapominałam zaraz po przeczytaniu ostatniego zdania. Trzeba jednak przyznać, że antologia Zabawa w Boga jest bardzo różnorodna, co daje nadzieję, że każdy fan fantastyki znajdzie w zbiorku coś dla siebie. Dodatkowo w książce znajdują się dwa opowiadania wielokrotnie nagradzanego autora – Benjamina Rosenbauma, żeby czytelnik mógł porównać, jak na ich tle prezentują się pisarze z ŚKF-u. Niektórzy naprawdę nie mają powodów do kompleksów.

Trochę żałuję, że nie pojawiły się tu historie bardziej znanych członków sekcji, jak choćby Anny Kańtoch (czytanie jej to zawsze przyjemność!) czy Michała Cholewy, ale rozumiem, że chcieli oni oddać miejsce mniej kojarzonym kolegom i koleżankom. No i dobrze, teraz będę z ciekawością śledzić kolejne pisarskie dokonania Nizołek, Potockiej czy Fiemy.

I na koniec coś, o czym zwykle nie wspominam w recenzjach, a na pewno nie w kontekście pozytywnym: redakcja i korekta. Mówiąc szczerze, obawiałam się, że skoro jest to książka wydawana własnym sumptem to opracowanie będzie byle jakie. Z przyjemnością biję się w pierś i mówię, że się myliłam. Cztery nazwiska w sekcji „redakcja i korekta” zapewniły wnikliwe przejrzenie wszystkich tekstów.

Jeśli ktoś interesuje się fantastyką i ma ochotę poczytać teksty osób o mniej znanych (może tylko na razie) nazwiskach to zachęcam do sięgnięcia po publikację ŚKF-u. Jasne, że zbiór jest nierówny, pewnie, że Ameryki nikt tu nie odkrywa, ale antologia zawiera kilka naprawdę fajnych opowiadań, przy których można miło spędzić czas.

Ocena: 3/6
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć