ebook Mroczna arena
3.28 / 5.00 (liczba ocen: 2346) Ilość stron (szacowana): 304

Mroczna arena
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 21.47
wciąż za drogo?
25.58 złpremium: 16.50 zł Lub 16.50 zł
21.47 zł Lub 19.32 zł
21.73 zł 20% rabatu
27.50 zł
27.50 zł Lub 24.75 zł
21.67 zł
22.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Debiut literacki autora słynnego „Ojca chrzestnego”. Nawiązująca klimatem do twórczości Hemingwaya, Remarque’a i Grahama Greene’a powieść o próbie zachowania człowieczeństwa w świecie, w którym przestały obowiązywać prawie wszystkie reguły. Poza jedną – przeżyć.

Akcja książki toczy się w powojennych Niemczech krótko po kapitulacji, na przełomie 1945 i 1946 roku. Po trzech latach spędzonych na froncie młody Amerykanin, Walter Mosca, nie potrafi odnaleźć się w normalnej rzeczywistości, nie czuje więzi z rodziną ani narzeczoną. Tęskni za Europą, za swoją niemiecką kochanką Helle. W końcu decyduje się na powrót. Znajduje pracę w cywilnej administracji sił okupacyjnych w Bremie, mieście zniszczonym przez alianckie bombardowania. Odszukuje Helle i przechodzi trudny proces odkrywania siebie oraz poszukiwania miłości i spokoju. Stara się zachować człowieczeństwo wobec piekła codzienności – braków żywnościowych, prostytucji kobiet, żebrzących dzieci, widocznych wszędzie ruin. Widząc perspektywę szybkich i łatwych zarobków, wplątuje się w przedsięwzięcia na czarnym rynku, gdzie walutą są dobra z amerykańskich kantyn, a towarem – złoto, usługi seksualne, fałszywe dokumenty i leki. Kiedy Helle rodzi jego syna, zaczyna wierzyć, że w końcu nauczył się kochać...

Mroczna arena od Mario Puzo możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Mroczna arena została mi polecona. Bierz i bez gadania. Wzięłam na urlop. Kilka długich godzin w pociągu wymagało urozmaicenia. Nie znałam żadnej innej powieści Mario Puzo oprócz Ojca chrzestnego. Już wiem, że to poważny błąd.

Mroczna arena to opowieść o młodym Amerykaninie biorącym udział w II wojnie światowej. Walter Mosca to 22- latek, który po powrocie z frontu do domu, do matki, brata i dziewczyny nie czuje się jak u siebie. Jego wewnętrzny niepokój każe mu zostawić rodzinę i wrócić do Europy, do Niemiec, tam gdzie odbywały się rzeczy straszne. Jednym z powodów, dla którego Mosca wraca do Niemiec jest Helle, młoda Niemka, jego miłość. I choć w powojennych Niemczech trzeba było zgody na małżeństwo z wrogiem, to Waltera jakby nie obchodzą żadne formalności. Nie zważając na biedę i układy jakie opanowały codzienność Mosca stara się, by Helli niczego nie brakowało. Walter wie jak niebezpieczne są ciemne interesy, jednak podejmuje ryzyko.

Nie jest to klasyczny romans i działania powodowane palącym pożądaniem, o którym czyta się z wypiekami na twarzy. Postępowanie Waltera jest pełne przemyśleń, bólu istnienia i chęci uszczęśliwienia Helli. Kiedy na świecie pojawia się dziecko, Walter czuje, że istnieje szansa na normalne, szczęśliwe życie pełne miłości.

Czytając Mroczną arenę zastanawiałam się jaki wpływ na ludzi ma wojna. Gdy Walter wyjeżdżał na front był nastolatkiem, a po powrocie rodzina dalej chciała w nim widzieć uśmiechniętego chłopca ze zdjęcia, którym już nie był. Okrucieństwo jakiego był świadkiem zerwało moim zdaniem nić łącząca go z rodziną, dlatego tak trudno było mu pozostać w domu rodzinnym.

W historii Waltera rozgrywa się również dramat największy, śmierć ukochanej. Do teraz zastanawiam się czy gdyby Mosca był bardziej zdecydowany, gdyby podejmował decyzje spontanicznie, nie odkładając rzeczy ważnych na później to czy udałoby mu się utrzymać swoją nową rodzinę razem?

Podczas urlopu odwiedziłam Muzeum II wojny światowej w Gdańsku, a więc lektura idealne wpisała się w klimat potęgując moje emocje związane z tym okresem historii. Mroczna arena to nie jest książka lekka i przyjemna, ale warto po nią sięgnąć.

Ocena: 4/6
©Idę czytać
O II wojnie światowej powstało wiele książek. Historii opowiadających o jej bezsensie, okrucieństwie, o bohaterach i zbrodniarzach wojennych. Niewiele jednak jest utworów traktujących o powojennej rzeczywistości. Co działo się z Niemcami po kapitulacji Wermachtu, mieszkańcami zniszczonych przez działania wojenne miast, aliantami, którzy odnieśli zwycięstwo nad faszystami, o tym w swojej debiutanckiej powieści Mroczna arena opowiada Mario Puzo.

Głównym bohaterem powieści jest Amerykanin, Walter Mosca, który wraca jako bohater, po zakończonej wojnie do swojego rodzinnego miasta. Tam czekają na niego rodzice i narzeczona, Gloria. Walter nie jest jednak już tym samem chłopakiem, którego pokochała i na którego czekała trzy lata. Mosca nie potrafi rozmawiać ze swoimi bliskimi w domu czuje się obco. Uświadamia sobie, że nie kocha już Glorii i postanawia wrócić do Niemiec. W Bremie pracuje w administracji cywilnej, która ma zapewnić porządek w zniszczonym przez naloty i bombardowania mieście.

Martwe ciała leżące na ulicach, żebrzące dzieci, młodociane prostytutki, bieda, zgliszcza i ruiny, to widok, który codziennie towarzyszy Mosce przechodzącemu ulicami Bremy. Równie mocno zniszczona i nieszczęśliwa jest dusza Waltera, jak i tych którzy doświadczyli wojny, na zawsze zostali naznaczeni przez jej koszmar. Wojna zmieniła ludzi, zniszczyła ich charaktery, wartości i ideały w które wierzyli, zabiła człowieczeństwo, a ujawniła okrucieństwo, barbarzyństwo oraz obojętność wobec ludzkiego cierpienia.

Wojna wryła się w Moscę, stał się skrajnym cynikiem, który wciąż czuje się samotny, boi się własnego wnętrza, wśród ruin Bremy, zburzonych budynków szuka szczęścia, szuka miłości, ale nie potrafi otoczyć kogoś opieką, pragnie uciec od życia i świata.

W świecie, który opisuje Mario Puzo nie ma pokonanych, zwycięzców, nie ma ofiar i winnych. Pisarz nie dokonuje podziału na dobrych i złych , ponieważ każdy kto brał udział w wojnie został przez nią naznaczony, bez względu na to po której stronie znalazł się w czasie okupacji. Puzo pisze o tych którzy przetrwali piekło wojny, o ludziach z krwi i kości, o ich wadach, słabościach. Pisarz nie ocenia swoich bohaterów, nie osądza ich postępowania. Kreśli powojenną rzeczywistość Niemiec taką jak sam ją przeżył i zapamiętał, pracując tuż po wojnie w Niemczech jako cywilny publicysta prasowy.

Mroczna arena Mario Puzo to smutna opowieść o koszmarze powojennej rzeczywistości. Koniec wojny nie jest szczęśliwym zakończeniem, jest dopiero początkiem. Ludzie od nowa muszą nauczyć żyć na zgliszczach tego co zostało, od początku budować swoje życie, walcząc o każdy dzień. Nauczyć się kochać, współczuć, odnaleźć w sobie człowieczeństwo, które brutalnie odebrała im wojna. Ale czy po cierpieniu które zaznali jest to jeszcze możliwe?

Ocena: 5/6

©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć