W stronę mroku
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.84 / 5.00
liczba ocen: 747
Ilość stron (szacowana): 480
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
33.90 zł
27.12 zł
28.82 zł
29.90 zł
33.90 zł
Pozostałe księgarnie
27.12 zł
28.14 zł
28.82 zł
30.51 zł
31.00 zł
31.53 zł
33.90 zł
33.90 zł
33.90 zł
33.90 zł
Opis:

„Nie ma prawdziwych sojuszników, oczywistych wrogów ani określonego pola walki…” Potężna dawka militarnej SF i cyberpunku w ostatnim tomie trylogii „Czerwień”. Fascynujący obraz wojen w bliskiej przyszłości, w których nanotechnologia i sztuczne inteligencje będą decydować o losach żołnierzy, bitew i konfliktów.

Były porucznik James Shelley trafia do tajnego oddziału, którego członkowie oddani są dwóm sprawom: ocaleniu Ziemi przed zagładą oraz Czerwieni. Shelley przez niemal dwa lata działał wśród żołnierzy, którzy są tak samo wspomagani jak on, i uważa, że nauczył się współpracować z tajemniczą sztuczną inteligencją. Korporacje, rządy i terroryści próbują zdobyć kontrolę nad Czerwienią, której coraz bardziej nieobliczalne postępowanie grozi globalną konfrontacją.
W ostatnim tomie trylogii „Czerwień” Shelley musi wybrać, komu – lub czemu – może zaufać, starając się jednocześnie powstrzymać eskalację konfliktu, który grozi zagładą bliskich mu osób i pogrążeniem świata w chaosie.

„Trylogia «Czerwień» – która jest tak refleksją na temat narodzin sztucznej inteligencji, jak i dynamicznym politycznym thrillerem – jest najlepszym dokonaniem współczesnej militarnej SF” – Barnes and Noble Sci-Fi & Fantasy Blog

„Trylogię «Czerwień» można postawić na jednej półce z «Wieczną wojną» Haldemana” – „Locus”

„Mroczna, inteligentna i cyniczna militarna SF” – Stefan Raets, Tor.com

„Porywająca wycieczka w zakamarki ludzkich i technologicznych tajemnic wojen przyszłości” – August Cole, „The Art of Future Warfare”

Recenzje blogerów
Mając w pamięci zakończenie Ciężkich prób, spodziewałem się, że w finałowym tomie trylogii Linda Nagata zdecydowanie lepiej ukaże wątek dotyczący Czerwieni. A w zasadzie obserwujemy głównie kilka misji porucznika Shelley'a, które polegają na sprawdzeniu pewnych miejsc, które wymykają się obserwacji, i w których nie wiadomo dokładnie jakie badania są przeprowadzane. Ingerencja Czerwieni ogranicza się do zlecania tajnemu oddziałowi kolejnych misji, z których niekoniecznie istnieje realna szansa na powrót. Przez to trudno zrozumieć jakie są rzeczywiste plany tej sztucznej inteligencji oraz co dokładnie chce ona uzyskać w wyniku działań żołnierzy. Oczywiście, ma to wszystko swoje lepsze lub gorsze wytłumaczenie w powieści, ale mnie osobiście to nie przekonało. Odniosłem wręcz wrażenie, że autorka nie do końca wiedziała jak zakończyć swoją trylogię. Z jednej strony są poszukiwania w jaki sposób można wykorzystać Czerwień do własnych celów, a z drugiej ona sama pragnie chronić ludzi przed zagładą, do której ludzkość sama prowadzi. Oczekiwałem, że ostatecznie te dwie kwestie zostaną znacznie szerzej wyjaśnione, zwłaszcza w zakończeniu. Tak się jednak nie stało, otrzymujemy bardzo lakoniczne informacje o sytuacji w epilogu, który nie przynosi odpowiedzi na nurtujące pytania.

W stronę mroku jest niestety tylko dobrym zakończeniem trylogii Lindy Nagaty. Jest dużo akcji, emocjonujących walk, ucieczek i zasadzek, ale w tym wszystkim temat Czerwieni, czyli niezwykłej sztucznej inteligencji, odszedł jakby na dalszy plan i nie został do końca wyjaśniony.

Ocena: 3+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć