ebook Ali i Nino
3.91 / 5.00 (liczba ocen: 3541) Ilość stron (szacowana): 241

Ali i Nino
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 16.00
-49% 16.00 zł
25.54 zł Lub 22.99 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
26.87 zł
27.19 zł
29.00 zł
31.99 zł
Inne proponowane

On jest muzułmaninem i „człowiekiem pustyni”, ona piękną gruzińską księżniczką i chrześcijanką. Łączy ich ognisty temperament i wielka miłość, dzielą – tradycja i wiara przodków. Pustynia staje się dla nich bramą do tajemniczego i niepojętego świata… Kultowa gruzińska powieść historyczna o wielkim uczuciu w czasach burzliwych przemian niesionych przez rewolucję.

W przedwojennym Baku Orient spotyka się z Zachodem, tworząc niezwykłą kulturową mozaikę. To tu dorastają razem potomkowie znakomitych rodów, Ali Szirwanszir i Nino Kipiani. Łączy ich ognisty temperament i wielka miłość, dzielą – tradycja i wiara przodków. On jest muzułmaninem i „człowiekiem pustyni”, ona piękną gruzińską księżniczką i chrześcijanką. Pobierają się w chwili, kiedy dawny świat chyli się ku upadkowi. Stary Azerbejdżan to kraina wspaniałych ogrodów, fontann, dojrzałych owoców i wina. Wraz z głównymi bohaterami przemierzamy ulice Baku, Tyflisu, Karabachu i Persji. Zaglądamy do opery, herbaciarni, łaźni i haremu. Jednak rewolucja jest tuż tuż. Młodym przyjdzie uciekać, by chronić rodzinę, a z czasem Ali chwyci karabin w obronie swojego kraju…
Czytając „Ali i Nino” poznajemy egzotyczny świat, którego już nie ma i czujemy nostalgię za tym, co minione. Oto historia płomiennego romansu, utkana misternie niczym perski kobierzec.

„To tak, jakby znaleźć głęboko zakopany skarb. […] Egzotyczny klimat opowieści pochłonął mnie bez reszty. […] Opisana tu ogromna zmiana kulturowa zdaje się bardziej odpowiadać dzisiejszej rzeczywistości niż nagłówki porannych gazet” – „The New York Times”

Ali i Nino od Kurban Said możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jak wiele można poświęcić dla drugiej osoby, która darzy się uczuciem? Czy bezgraniczna miłość może zwyciężyć przeciwności losu? Wiele powstało książek traktujących o miłości, pokazujących ją w bardzo różny sposób, dających nadzieję, lub ją odbierających. Dziś opowiem Wam o historii dwóch osób, pochodzących z różnych światów i mających różne spojrzenie na świat, które nie powinny się pokochać, a jednak pokazały, że to uczucie jest w stanie zwyciężyć - Ali i Nino.

Dwoje ludzi z różnych światów i kultur, którzy żyją obok siebie i tego życia nie wyobrażają sobie dalej, bez drugiej osoby. Ali - szyicki muzułmanin i Nino - Gruzinka wychowana w prawosławiu. Wielokulturowe miasto chwilę przed wybuchem I wojny światowej to kulturalny tygiel. Niewiele trzeba, żeby lont się zapalił i znany wszystkim świat przestał istnieć. Czy w takich okolicznościach miłość dwójki młodych ludzi jest możliwa? Czy przezwyciężą przeciwności losu?

Zauroczyła mnie okładka i opis tego tytułu, dlatego nie mogłam przejść obok niego obojętnie. Dopiero później odkryłam, że autorem tej książki jest postać dość barwna, a sama historia napisana została w 1937 roku. Na końcu odkryłam, że historia dzieje się w Baku, mieście na pograniczy kultur, w ówczesnym czasie znajdującym się pod władzą Rosji. Choć nigdy tam nie byłam, to jednak mam spory sentyment do Baku, które kojarzy mi się z wolną Polską. To tam ojciec opowiadał Cezaremu Baryce o szklanych domach i stamtąd młody człowiek ruszył do wolnego kraju. Ale odbiegam od powieści, a przecież Baku to naprawdę tygiel cywilizacyjny. Chwilę przed I wojną żyli tam muzułmanie, Gruzini, Ormianie, Rosjanie i wielka ilość innych narodowości. Miasto łączy tradycje z nowoczesnością, rosyjskie gimnazja, coraz więcej odkrytych pól naftowych, a z drugiej strony tradycyjne rodziny muzułmańskie, które żyją tam od wieków.

Ali i Nino to historia miłości, która jest świetnym pomysłem na pokazanie ówczesnego świata i reguł nim rządzących. Historia opowiadana przez Ali, azerskiego chana, wychowanego w kulturze, która pozwala na wielożeństwo, a kobiety stają się tam cieniem bez twarzy. Nic więc dziwnego, że miłośnicy pasji, uwielbiający mówienie o miłości, mogą być zawiedzeni. Ta historia jest opowiedziana z punktu widzenia mężczyzny. Jego uczucia pokazane są poprzez czyny a nie słowa.

Herbata zupełnie wystygła. Siedzę w herbaciarni, żeby ludzie wiedzieli, że nie cały czas spędzam w haremie. Nie wypada być ciągle przy żonie. Moi kuzyni już się z tego podśmiewają. Kobiecie należą się tylko określone godziny, pozostałe są dla mężczyzny. Ja jestem jednak dla Nino jedyną rozrywką - jej gazetą, teatrem, kawiarnią, gronem znajomych i mężem w jednej osobie.

Uczucia młodych bohaterów są niezwykle istotne, pokazują, że granicę da się pokonać, a jednak trzeba wielu ustępstw, żeby miłość mogła wygrać. Ali i Nino przekonują rodziców, przekonują znajomych, ale widmo wojny niszczy również świat, przez nich znany. Baku po wybuchu I wojny nie jest już takie samo. Zmieniają się siły, Rosja traci władzę nad miastem, a jego mieszkańcy chcą sami nim władać. Uśpione niesnaski między poszczególnymi nacjami również dają o sobie znać.

Historia przedstawiona przez Ali'ego pozwala zajrzeć za zasłonę męskiego muzułmańskiego świata. Wraz z nim poznajemy obyczaje, odkrywamy nowe informacje, a pobyt w Persji jedynie z punktu widzenia mężczyzny pozwala poznać ówczesny kraj. Historia Ali'ego pokazuje również pasję, mordercze instynkty i siłę przeżycia.

Nino, mimo że to nie ona przedstawia wydarzenia, nie jest tylko tłem. To bardzo silna i twarda kobieta, która nie pozwala nikomu sobą zawładnąć. Choć dla miłości jest w stanie wiele poświęcić, to na niektóre kwestie nie pozwala i broni się przed nimi wszystkimi możliwymi sposobami.

W Paryżu byłbym tak samo nieszczęśliwy jak ty w Persji. Czułbym się tam wydany na obcą samowolę. Przypomnij sobie harem w Szimranie. Europę byłoby mi znosić tak samo trudno jak tobie Azję. Pozostańmy w Baku, gdzie Europa i Azja niepostrzeżenie się zlewają.

Ali i Nino to piękna powieść o silnym uczuciu, które nie raz zostało przyrównane do Romeo i Julii (choć inne realia trochę inaczej tą historią pokierowały), ale to również piękna opowieść o świecie, który właśnie się skończył. Wybuch I wojny całkowicie zmienił kraj, przemieszał siły. Sprawił, że jedni uciekli, a inni oddali życie za swoją ojczyznę. Baku przestało być tyglem, stało się miejscem walki, aby ostatecznie zwyciężyły tylko jedne siły. Młodzi bohaterowie, którym przyszło tam żyć próbują walczyć o siebie i swoją miłość. To piękna historia - miłości, miejsca i ludzi.

Ocena: 4+/6
©Książkowe Wyliczanki
Historia miłości ludzi, którzy reprezentują dwa światy. On muzułmanin, zakochany w pustyni, spokoju i ciszy. Ona, chrześcijanka, ciekawa świata, oraz wszystkiego tego co europejskie. Mieszkają w Baku, miejscowości, która leży na granicy Europy i Azji, granicy Wschodu i Zachodu. Ich miłość będzie musiała pokonać dzielące ich różnice oraz poglądy na świat. Będzie musiała zmierzyć się z sytuacją polityczną, która w tamtym okresie (około sto lat temu) była bardzo dynamiczna.

Choć motorem opowieści jest miłość, to jednak pod jej płaszczem ukazane są sprawy dużo poważniejsze. W sposób niemal doskonały, mamy przedstawione różnice kulturowe jakie istnieją między chrześcijanami, a muzułmanami. Pokazane jest tak bardzo inne podejście do spraw najprostszych jak rodzina, ale i do bardziej skomplikowanych jak polityka czy sama czysta religia.

Książka nie wydaje się trudna w odbiorze. Czyta się ją szybko i lekko. Niemniej jednak dostarcza wielu emocji oraz tematów do przemyśleń. Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że pogłębia wiedzę na temat kultury i historiiwschodu.

Autor wykorzystał temat stary jak świat, by pokazać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i nasze ludzkie emocje są silniejsze niż przekonania, wierzenia. W ten bardzo sprytny sposób dał do zrozumienia, że nawet dwa obce światy, mogą się połączyć. Ich współistnienie wydaje się niemożliwe, ale może jednak jest jakiś wspólny mianownik?

Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Przyznaję, że trochę nastawiłam się na większy zachwyt. Może jest to wynikiem zbyt dużego nagłośnienia książki, a może tego,że świat kaukaski jest zbyt obcy dla mnie, aby móc odczuć "tego ducha", o którym tyle czytałam.

Niemniej jednak, zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę. Jest to na pewno coś innego, i z całą pewnością coś bardzo ważnego.

Polecam !!

Ocena: 5/6

©FiFraKu
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć