ebook Zniknięcie
2.93 / 5.00 (liczba ocen: 595)

Zniknięcie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 22.32
27.90 złpremium: 16.74 zł Lub 16.74 zł
22.32 zł Lub 20.09 zł
27.90 zł
27.90 zł 10 zł na konto
27.90 zł Lub 25.11 zł
20.93 zł
22.31 zł
23.72 zł
25.14 zł
27.90 zł
27.90 zł
27.90 zł
29.00 zł
Inne proponowane
Rodzinna wyprawa na wyspę kończy się tajemniczym zniknięciem męża i córki Grety. Czy to przeszłość znów puka do jej drzwi, czy straciła kontakt z rzeczywistością? Thriller psychologiczny szwedzkiej autorki – mroczny, pełen zakrętów na drodze do prawdy, pozbawiający tchu.
 

Pewnego wieczoru Greta, Alex i ich czteroletnia córeczka Smilla wypływają łódką na cieszące się złą sławą jezioro Mara. Docierają do maleńkiej wysepki i ojciec z córką schodzą na ląd, żeby ją zbadać. Greta zasypia w łódce, ukołysana mgłą i leciutkim bujaniem. Kiedy się budzi, Alexa i Smilli wciąż nie ma. Grecie nie udaje się ich znaleźć. Zniknęli bez śladu. Greta chce zadzwonić do Alexa, żeby się upewnić, że Smilla jest bezpieczna, albo skontaktować się z policją, ale komórka też zniknęła. Gdy wraca do domku, znajduje swój telefon ukryty pod prześcieradłami. Ona to zrobiła? A może ktoś się włamał? Ale kto i dlaczego? Kiedy stara się zebrać w całość kawałki układanki, Grety nie opuszcza strach, że to jej przeszłość powróciła, żeby ją dręczyć, albo że w końcu straciła kontakt z rzeczywistością...
Wspomnienia rodzinnego dramatu znów dają o sobie znać. Pojawiają się pytania, co jest prawdą, a co kłamstwem, gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna fantazja. Czy legendy o złych siłach drzemiących w wodach jeziora mają w sobie ziarno prawdy? Czy istnieje związek między zniknięciem Alexa a wydarzeniem sprzed wielu lat, dniem, w którym zginął ojciec Grety?
W tej mrocznej psychologicznej gonitwie – która ma więcej zakrętów niż ma labirynt i pozbawia oddechu częściej niż kolejka górska – Greta, jeśli chce odkryć prawdę, musi stawić czoło temu, co zawsze starała się ukryć.

Zniknięcie od Caroline Eriksson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Organizując wyjazd na wakacje, bierzemy pod uwagę niemal wszystkie opcje: zła pogoda, skaleczenia, choroba. Jednak mimo to, decydujemy się wyjeżdżać, choćby po to, aby oderwać się od codziennych obowiązków, zrelaksować, czy wyciszyć. Będąc na urlopie myślimy o tym, aby wykorzystać ten czas; wycisnąć z niego co najlepsze.

Greta, wraz z mężem Alexem i czteroletnią córką Smillą wybierają się na rejs po, owianym złą sławą, jeziorze. Początkowo nic nie zwiastuje nadciągającej katastrofy. Gdy docierają do niewielkiej wyspy, Alex z córą chcą ją zwiedzić. Greta zaś, oponuje, aż summa summarum zostaje w łódce. Uśpiona mgłą i kołysaniem – zapada w głęboki sen. Kiedy po kilku godzinach, wyrwana ze snu, budzi się, dostrzega, że Alex i Smilla zniknęli.

Desperackie próby odszukania zaginionych palą na panewce. Greta, chwytając się ostatniej deski ratunku, chce zadzwonić do Alexa, jednak zauważa, że nigdzie nie ma jej telefonu. Zrozpaczona kobieta czym prędzej postanawia wrócić do domu i przeanalizować wydarzenia ostatnich godzin. W końcu podejmuje decyzję o zawiadomieniu policji i nakreśleniu funkcjonariuszom całej sprawy. Na posterunku jednak kobieta dowiaduje się, że nigdy nie miała męża, ani córki. Co wydarzyło się na wyspie? Czy mroczna przeszłość Grety powróciła, aby o sobie przypomnieć, czy może kobieta utraciła kontakt z rzeczywistością?

Jakich użyć słów, gdy jedyne, czego się pragnie, to znaleźć wyjaśnienie dla niewyjaśnionego?

Linia fabularna powieści skupia się na burzliwej przeszłości i złożoności umysłu głównej bohaterki, której pamięć i wspomnienia skryte są za woalem tajemnicy. Narracja, okiem protagonistki, intryguje, wzbudza niepokój i nadaje powieści gęstej atmosfery. Nieracjonalność, nie rzadko infantylność, bohaterki wprawia w konsternację, przez co czytelnik nie do końca wie, czy może zaufać kobiecie i czy jej punkt widzenia nie jest zaburzony. Odbiorcy przyjdzie się zmierzyć z podróżą po grząskim gruncie – rozpoznaniem kłamstwa i wyodrębnieniem prawdy. Caroline Eriksson manipuluje przeszłymi wydarzeniami przeplatając je wydarzeniami, które rozgrywają się w czasie teraźniejszym. Autorka wodzi czytelnika za nos, zaciekawia, aby finalnie rozczarować.

Caroline Eriksson dotyka problematyki przemocy – psychicznej i fizycznej. Jednak dobre zobrazowanie tego filaru wyszło autorce dość marnie. Sygnalizuje bowiem, że dany problem istnieje, ale nie rysuje go solidnie. Czytając powieść, można odnieść wrażenie, że autorka ślizga się po tym temacie, co początkowo wydaje się dość osobliwe, jednak z czasem wszystko rozlewa się we mgle marazmu i nudy, gdzie przeważają irracjonalne myśli protagonistki.

Wzorzec zachowań głównej bohaterki można zamknąć w ścisłych ryzach apatii zakrawającej o bierność – ciągłe rozmyślania o dzieciństwie; relacjach rodzinnych i obecnym związku, stają się nic nie znaczącym ogniwem. Caroline Eriksson wpadła w sidła powtarzalności. Zdawać by się mogło, że autorka parafrazuje wcześniej znane fragmenty powieści; powiela schematy; przedstawia podobne sekwencje. I choć zamysł jest dobry – niewyjaśnione zaginięcie; przerażający mętlik w głowie – tak wprowadzony chaos skutecznie psuje radość czytania.

W powieści ucierpiał także drugi plan – jednolici bohaterowie; mało klarowne zarysowanie scenografii; brak barwności narracyjnej. Wieńcząc lekturę czytelnik skazany jest na rozczarowanie. Mało oryginalne rozwiązanie zagadki zakrawa na sztampowość. I choć zapowiadało się obiecująco – na obietnicy się skończyło.

Zniknięcie jest thrillerem, który początkowo intryguje, finalnie zaś ginie w szablonowym i mało wyszukanym stylu. Choć język jest prosty, tak brakuje w nim nieco koloru i plastyczności. Niepokój, tak dobrze zarysowany w pierwszych rozdziałach, rozwiał się jak dym. Powieść niczym szczególnym się nie wyróżnia i ginie w morzu podobnych sobie powieści.

Ocena: 2/6
©Bookmoment
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć