Poszukiwana
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.59 / 5.00
liczba ocen: 11211
cena od: 26.09
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 26.09 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-20% 26.09 zł
26.98 zł
27.32 zł
31.25 zł
32.90 zł
Pozostałe księgarnie
32.90 zł
26.29 zł
26.31 zł
26.32 zł
27.31 zł
29.61 zł
30.00 zł
32.90 zł
Opis:

Historia dziewczyny, która powiedziała śmierci NIE. Pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”. Jedna z najlepszych książek roku według portalu Bookpage. Lektura obowiązkowa dla miłośników mrocznych kryminałów psychologicznych, jak również dla wielbicieli współczesnej literatury z elementami grozy i niesamowitości.

Bibi Blair jest energiczną, wesołą i dzielną młodą kobietą... Tyle, że właśnie dowiedziała się od lekarza, iż został jej rok życia. Jej odpowiedź brzmi: „Zobaczymy”. Nagłe ozdrowienie Bibi zadziwia cały świat medyczny. Dziewczynę pochłania jednak myśl, że została oszczędzona po to, by ocalić także kogoś innego. Kogoś o nazwisku Ashley Bell... Ale ocalić przed czym? Przed kim? I kim jest Ashley Bell? Odnalezienie jej staje się dla Bibi obsesją. Wkracza na drogę pełną niebezpieczeństw, zarówno nadprzyrodzonych, jak i zupełnie namacalnych. Błyskotliwie poprowadzona, porywająca opowieść o fascynującej bohaterce wplątanej w zawiłą, misternie utkaną historię naszpikowaną zwrotami akcji.

Recenzje blogerów
Zazwyczaj unikam tego typu literatury. Właściwie zawsze. Horrory to jeden z tych gatunków, po które nie sięgam i już. Dlaczego? Nienawidzę się po nich bać! Ostatnio jednak skończyłam czytać opowiadania grozy Moniki Fudali i pomyślałam, że może jednak warto spróbować z książkami, bardziej zasługującymi na miano mocnego thrillera, czy właśnie literatury grozy, niż typowego horroru. Tym sposobem spośród wielu znanych nazwisk padło na Deana Koontza. Jak wypadło nasze pierwsze spotkanie?

Bibi Blair jest energiczną, wesołą i dzielną młodą kobietą... Tyle, że właśnie dowiedziała się od lekarza, iż został jej rok życia.
Jej odpowiedź brzmi "zobaczymy". Nagłe ozdrowienie Bibi zadziwia cały świat medyczny. Dziewczynę pochłania jednak obsesja, że została oszczędzona po to, by ocalić także kogoś innego. Kogoś o nazwisku Ashley Bell... Ale ocalić przed czym? Przed kim? I kim jest Ashley Bell? Odnalezienie jej staje się dla Bibi obsesją. Wkracza na drogę pełną niebezpieczeństw, zarówno nadprzyrodzonych, jak i zupełnie namacalnych.

Na samym początku muszę przyznać, że miałam ogromne obawy, gdy przerzucałam pierwsze strony książki. Nie wiem czego się właściwie bałam. Tego, ze nagle z kolejnej strony wyskoczy mi potworna laleczka Chucky? Matko, na samą myśl mam drgawki... Nie ważne, wróćmy do Poszukiwanej. Jak już wspomniałam bardzo sporadycznie sięgam po tego typu literaturę, toteż na starcie informuję, że nie znane mi dotąd było pióro bardzo poczytnego Koontza. Bardzo się jednak cieszę, że omawiana dziś książka właściwie leży na pograniczu gatunkowym, a z całą pewnością najbliżej jej do thrillera psychologicznego. Na całe szczęście z horroru odnalazłam tu nieliczne elementy, które i tak zdążyły przyprawić mnie o gęsią skórkę.

Nie wiem, jakie są poprzednie dzieła autora, ale jeśli są choć w połowie tak dobre, jak Poszukiwana, to ja bardzo o nie proszę! Obawiam się, że moja domowa biblioteczka może tego nie przeżyć, ale ja się wręcz zakochałam. WoW! Tej książki po prostu nie da się odłożyć w trakcie czytania. Ona sama przykleja się do ręki i przerzuca stronę za stroną i wciąga czytelnika bez opamiętania! Wątek psychologiczny został tak perfekcyjnie skonstruowany, że brak mi słów. Tak dobrej pod tym względem książki jeszcze nie czytałam i ta z całą pewnością wskakuje na pierwsze miejsce. Autor z niesamowitą precyzją sięga również do elementów paranormalnych, jednak robi to na tyle umiejętnie, że w ogóle mi to nie przeszkadzało, a jak wiecie, miłośniczką takich zabiegów nie jestem. Warto zwrócić uwagę na wspaniały, plastyczny i barwny język pisarza, który aż prosi się o dalsze czytanie. Odnoszę wrażenie, że czytanie książek Deana Koontza jest jak narkotyk, który silnie uzależnia.

Bohaterowie dopieszczeni w najdrobniejszym calu. Na brawa zasługuje wykreowanie postaci Bibi. Jej chart ducha, upór, ogromna siła do walki zasługują na wielkie uznanie. Kto z nas w dzisiejszym świecie potrafiłby się tak bardzo postawić wyrokowi lekarza: został Ci ostatni rok życia? Zapewne większość by się załamała szukając pomocy wszędzie, gdzie tylko się da. Bibi Blair po zdiagnozowaniu glejaka mózgu staje do walki z samą sobą. Nadszedł czas, by zmierzyć się z własnymi lękami i losem, jaki zafundowało jej życie. Właściwie osobę Bibi można śmiało przedstawiać jako wzór siły, zawziętości, sprzeciwienia się losowi, wielkiej determinacji i chęci do walki.

Autor w mistrzowski sposób przedstawia większość sytuacji. Barwnym, plastycznym językiem oddaje wszystko, o czym można tylko pomyśleć. Nie pozostaje nic innego, jak uruchomić wyobraźnię i oglądać obrazy spisane słowami Koontza. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj również emocje! W moim odczuciu było ich naprawdę mnóstwo. Zaskakujące zwroty akcji, chwile grozy i niewiedzy oraz niesamowita aura tajemniczości. Niestety nie mam porównania do poprzednich książek pisarza. Może być również tak, że jego oddani czytelnicy stwierdzą, że w porównaniu z innymi książkami, emocji jest mało lub fabuła od pewnego momentu dość przewidywalna. Ja jednak takiego odczucia nie odniosłam i praktycznie do samego końca nie wiedziałam, jaki będzie finał akcji. Wspominając niektóre fragmenty, do teraz mam gęsią skórkę!

Poszukiwana to niesamowity thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu od samego początku do końca. Rewelacyjny styl autora widać niemalże w każdym zdaniu. Genialna kreacja bohaterów, emocje na wysokim poziomie, zaskakujące zwroty akcji i aura tajemniczości sprawi, że nie będziesz mógł się od tej książki oderwać! Szczerze polecam zarówno fanom autora, jak i czytelnikom, którzy dopiero mają zamiar poznać jego twórczość.

Ocena: 6/6
©Kraina Książką Zwana
Dean Koontz jest jednym z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich, który ma w swoim dorobku niebagatelną liczbę sprzedanych książek. Ponad 450 milionów egzemplarzy robi wrażenie. Kilkadziesiąt powieści i opowiadań napisanych w ciągu niemal pięćdziesięciu lat może imponować. Wiele z nich trafiło na wszelkie możliwe listy bestsellerów, część została sfilmowana, inne zostały uhonorowane ważnymi nagrodami. Prawdopodobnie wśród wielbicieli literatury grozy, thrillerów i wszelkich niesamowitości powieści Deana Koontza zajmują poczesne miejsce. Czy do tego grona należy powieść Poszukiwana? Warto się przekonać.

Opowieść, którą Dean Koontz serwuje czytelnikom jest thrillerem, po części okraszonym elementami horroru, magii i pewnej nadprzyrodzoności. Chwilami niepokojąca, nieco paranoiczna, a nawet absurdalna i niedorzeczna, Poszukiwana jest pełna niespodzianek. Rozpoczynając lekturę lepiej być przygotowanym na wydarzenia rozgrywające się na granicy prawdopodobieństwa. Niektóre z nich mogą zaskoczyć swym surrealizmem. Jednocześnie mogą świadczyć o sile wyobraźni autora, który napisał powieść o roli podświadomości i imaginacji, mających wpływ na nasze życie.

Historia rozpoczyna się od dramatycznej diagnozy lekarskiej, którą usłyszała Bibi Blair, młoda i energiczna pisarka. Lekarze nie mają wątpliwości - czeka ją najwyżej rok życia. Na tyle czasu liczyć może pacjentka z glejakowatością mózgu. Rokowania są złe, ale Bibi mówi: "Zobaczymy". Ona nie chce się poddać. I rzeczywiście zdarza się cud - nagle choroba znika. Dziewczyna może wrócić do domu. Uszczęśliwieni rodzice postanawiają sprawić córce wyjątkowy prezent. Inicjują spotkanie z tajemniczą wróżbitką, która uświadamia Bibi, że w zamian za dar życia będzie musiała zapłacić. Wyznaczono jej zadanie - ma znaleźć i ocalić Ashley Bell. Ale kim jest tajemnicza kobieta? Gdzie przebywa? W jaki sposób związana jest z bohaterką? Kwestie te są tajemnicą dla wszystkich.

Od tej chwili rozpoczyna się niewiarygodna sekwencja zdarzeń, które wymykają się zdrowemu rozsądkowi. Bibi Blair wyrusza na poszukiwanie tajemniczej Ashley Bell, staje się celem wrogo nastawionych ludzi, spotyka na swej drodze wszelkiej maści dziwaków, psychopatów przepełnionych nienawiścią, w tym neonazistę, który usiłuje zmusić ją do zakończenia wyjątkowej misji.

Tempo powieści jest szybkie, nagłe zwroty akcji wprowadzają czytelnika na coraz to nowe ścieżki absurdu. Mamy wrażenie, że coś tutaj jest nie tak. Gdy myślimy, że już dziwniej być nie może autor podaje kolejne wskazówki, które uspokajają nas, bo wracamy na właściwe tory. Przynajmniej tak nam się wydaje. Kiedy w szpitalnej sali widzimy bohaterkę pogrążoną w śpiączce mamy wrażenie, że Dean Koontz zdradził już wszystko. Oto młoda dziewczyna ma pełne fantazji, niemal dadaistyczne sny. W jakiś sposób łączy się telepatycznie ze swoim chłopakiem. To jedna z postaci, które otaczają bohaterkę, są dla niej ważne i mają na nią wpływ. Wprowadzenie narracji z punktu widzenia Paxtona, żołnierza Marynarki Stanów Zjednoczonych sprawia, że zmienia nam się perspektywa postrzegania wydarzeń z pogranicza jawy i snu. Nasza wspólna wędrówka trwa nadal. Rzeczywistość i wyobraźnia splatają się z sobą, i zaskakują na każdym kroku. Jeśli zaakceptujemy pomysł autora możemy bez przeszkód śledzić jego surrealistyczną opowieść.

Poszukiwana to książka o sile wyobraźni, potędze podświadomości, ale także o koncepcji wolnej woli, która może pokonać wszelkie zło. W pewnym sensie jest to opowieść, która zawiera refleksje o przechodzeniu choroby. O raku, którego trudno jest zaakceptować i zrozumieć, z którym wciąż się walczy i nadal się przegrywa. Bibi Blair postanowiła powiedzieć śmiertelnemu zagrożeniu stanowcze nie.

Dean Koontz napisał powieść, w której strach miesza się z nadzieją. Wspomnienia z dzieciństwa determinują dorosłe życie. Podświadomość wpływa na nasze działania. Całość przybrała formę, którą zaakceptują wielbiciele literatury grozy, thrillerów, tajemnic i przygody w świecie wymykającym się wszelkim normom. Poszukiwana to oryginalna i trzymająca dobry poziom książka. Ciekawa, zaskakująca, skłaniająca do refleksji.
Przeczytajcie, pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa. Nie wszystko w naszym świecie poddaje się tylko rozumowi. A życie może być pełne niespodzianek.

Moja ocena: 5/6
©Wasilka - Słowa jak marzenia
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć