Roznegliżowane
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.60 / 5.00
liczba ocen: 80
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
34.00 złpremium: 20.40 zł
27.20 zł
28.44 zł
28.90 zł
34.00 zł
Pozostałe księgarnie
28.89 zł
29.33 zł
30.60 zł
32.30 zł
32.30 zł
34.00 zł
34.00 zł
34.00 zł
34.00 zł
Opis:

Na peryferiach Pragi, w ogrodzie chińskiego biznesmena zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. Ofiara jest ubrana wyjątkowo niestosownie do pogody – w seksowny czerwony kombinezon z siateczki. Roznegliżowana.

Na miejscu natychmiast zjawia się podinspektor Marián Holina, wielbiciel rogalików i astropsychologii, zawierzający wyłącznie własnej intuicji, która objawia się łaskotaniem w okolicy pępka. W rozwiązaniu kolejnej niełatwej sprawy z praską mniejszością wietnamską w tle wesprą go: wpędzająca współpracowników płci męskiej w kompleksy, hiperaktywna kapitan Šotolová, młody podkomisarz Diviš, zawsze umiejący zadbać o zawartość swojego żołądka, i niezbyt rozmowna stażystka Běla.

Czy sympatycznemu zespołowi Holiny uda się połapać w labiryncie tropów, tak licznych i poplątanych jak alejki na ogromnym wietnamskim targowisku?

Roznegliżowane to druga część serii ze śledczym MariánemHoliną autorstwa Ivy Procházkovej. Pierwszy tom, Mężczyzna na dnie zjednał sobie także polskich czytelników. Wartka akcja i nieodzowny czeski humor sprawiają, że Procházková wprowadza nową jakość do literatury kryminalnej. 

Recenzje blogerów
Svätý Michal archanjel, pokorne prosím, zažeň do pekla Satana a iných zlých duchov, ktorí sa potulujú po svete.

Roznegliżowane to druga część kryminalnej serii z zakochanym w rogalikach i horoskopach podinspektorem Mariánem Holiną w roli głównej. Czeska scenarzystka i pisarka Iva Procházkova ponownie popełniła kryminał doskonały, tym samym pogłębiając moją miłość do czeskiego krymi.

Na peryferiach Pragi, w mroźny grudniowy poranek w ogrodzie chińskiego biznesmena zostają odnalezione zwłoki młodej dziewczyny. Ofiara jest ubrana niestosownie do panujących warunków pogodowych, to co miała na sobie nie przysłaniało prawie nic, roznegliżowana. Okoliczności wskazują, że morderstwo zostało popełnione na tle seksualnym, ale czy sprawa byłaby aż tak prosta? Na miejsce przybywa podinspektor Marián Holina. Pierwsze ślady prowadzą policję do SAPA, wietnamskiego targowiska, zwanego praskim Małym Hanoi. Jednak jak się okazuje to dopiero początek skomplikowanego śledztwa jakie czeka praskiego podinspektora i jego zespół.

Roznegliżowane to znakomita mieszanka powieści psychologicznej i klasycznego policyjno-proceduralnego kryminału. Prascy śledczy metodycznie prowadzą dochodzenie dotyczące śmierci młodej Wietnamki, które okazuje się nad wyraz wielowątkowe i skomplikowane. Efektywność pracy Wydziału Zabójstw w którym pracuje Holina jest ściśle uzależniona od poziomu wypełnienia żołądka, a skarpetki z turmalinu posiadają znacznie lepsze energetyzujące działanie niż kawa. Śledczy praktycznie nie używają broni, nie urządzają pościgów za podejrzanymi, a z najnowszych zdobyczy techniki, czyli komputerów korzystają tylko w sytuacjach awaryjnych.
A sam Holina, węgierski Słowak w czeskiej policji, uwielbia rogaliki, astropsychologię, którą wykorzystuje również w pracy, a znajome ściskanie w okolicy pępka to sygnał, że należy słuchać intuicji, która nigdy go nie zawodzi. Krok po kroku, przesłuchując kolejnych świadków, rozszerzając krąg podejrzanych, policjanci szukają motywów, które w końcu muszą dać odpowiedź na pytanie kto i dlaczego.

Oprócz, zawiłej i poplątanej intrygi kryminalnej autorce udało się stworzyć ciekawe i bardzo realistyczne postacie. Każda z nich ma głęboki rys charakterologiczny, każda posiada swoje własne problemy, a popełniane przez nie "wykroczenia" najczęściej są wynikiem okoliczności i sytuacji w której się znaleźli. Bohaterowie przedstawieni w powieści posiadają swoje jasne i ciemne oblicze, do którego nie chcą się przyznać, a które próbuje odkryć Holina i jego zespół, chcąc schwytać mordercę.

Iva Procházková swoją powieścią Roznegliżowane udowodniła, że doskonały kryminał nie potrzebuje mrożących krew w żyłach pościgów, zaskakujących zwrotów akcji, morza krwi i walczącego z własnymi demonami detektywa. Świetnie skonstruowana, zagmatwana intryga, uczciwy, skupiony na pracy (czasem na rogalikach i gwiazdach) sympatyczny śledczy, specyficzny czeski humor, to najlepsza recepta na znakomity kryminał.
Kryminalna czeska perełka. Czytajcie!

ocena: 5/6

©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć