ebook Łąki kwitnące purpurą
3.86 / 5.00 (liczba ocen: 802)

Łąki kwitnące purpurą
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.23
Audiobook - najniższa cena: 26.13
wciąż za drogo?
26.88 złpremium: 17.34 zł Lub 17.34 zł
20.23 zł 20% rabatu
23.12 zł Lub 20.81 zł
28.90 zł Lub 26.01 zł
23.11 zł
23.41 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Rodzina Szymczaków, którą pokochały tysiące czytelników, powraca w II tomie sagi „Spacer Aleją Róż”. To epicka opowieść mocno osadzona na płaszczyźnie społeczno-obyczajowej. Fikcja literacka przeplata się z autentycznymi zdarzeniami, a postaci wykreowane przez pisarkę ocierają się o osoby, które dzisiaj spoglądają na nas z kart książek historycznych.

„Rodzina Szymczaków powraca w powieści będącej kontynuacją równie udaną, co pierwszy tom ich przygód. Edyta Świętek sprostała oczekiwaniom, jakie pojawiły się po lekturze «Cienia burzowych chmur». W ręce czytelników oddaje kolejną dopracowaną i zachwycającą rozmachem opowieść z intrygującymi zagadkami w tle. Serdecznie polecam!” – Magdalena Majcher, pisarka i recenzentka

Autorka poczytnych powieści w brawurowy sposób serwuje osadzoną w realiach wczesnego PRL-u historię rodzinną ze zbrodnią i zemstą w tle.
Dynamicznie wzrastająca najmłodsza dzielnica Krakowa ciągle jeszcze przypomina miasto rodem z dzikiego zachodu. Pomiędzy nowymi domami, przeludnionymi barakami i terenami budowlanymi kwitnie hazard, a sprawiedliwość bywa wymierzana na własną rękę. Za dnia wznoszone są domy, kina, szpital oraz szkoły, natomiast nocami w mrocznych zaułkach czają się przestępcy oraz prostytutki. Nad głowami mieszkańców, niczym mityczny miecz Damoklesa, wisi groźba wybuchu kolejnej wojny. Oto Nowa Huta lat 50. – siedlisko socrealistycznego absurdu, w którym rozrastająca się rodzina Szymczaków poszukuje swojego miejsca w świecie.
Bronek nie może odnaleźć szczęścia w małżeństwie i wciąż tęskni za Bogumiłą. Do miasta przyjeżdża Andrzej, aby z dala od Pawlic uporać się z rozpaczą po tragicznie zmarłej Agacie. Julia z przestrachem odkrywa, że jest obserwowana przez tajemniczego mężczyznę o podejrzanym wyglądzie. W dodatku pewnego dnia na nowohuckich łąkach robotnicy natrafiają na makabryczne znalezisko…

Łąki kwitnące purpurą od Edyta Świętek możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Pierwszy tom zrobił na mnie duże wrażenie, nie mogłam się więc doczekać, kiedy sięgnę po kolejny. Wiadomo, że z kontynuacjami bywa różne, a jednak bez wątpliwości zabrałam się za lekturę od razu, jak książka do mnie przyszła, i równie szybko skończyłam. Jakie wrażenia pozostały mi po Łąkach kwitnących purpurą? Czy ta część pozostawia równie pozytywne wrażenia, jak jej poprzedniczka? Zaraz się przekonacie.

Wydarzenia z końca poprzedniego tomu pozwalały przypuszczać, że rodzina Szymczaków skończyła pewien bolesny etap w życiu. Jednak życie codzienne nadal jest trudne, niebezpieczeństwo czyha ze strony władzy, a smutne warunki życiowe i osobiste wybory również owocują różnymi konsekwencjami. Początek lat pięćdziesiątych przyniesie zmiany w Polsce, Nowa Huta nadal się rozwija, choć nie wszystkie plany da się zrealizować.

Autorka zdecydowanie ma świetny styl, dzięki którym łyknęłam drugi tom bardzo szybko. Zresztą byłam ciekawa tej historii, losów poszczególnych członków rodziny i czytałam ją w każdej wolnej chwili. Tym razem oprócz Bronka i Julki, coraz więcej wydarzeń kręci się wokół reszty rodzeństwa, tworząc ich równoprawnymi postaciami pierwszoplanowymi. Z czasem coraz więcej członków rodziny przeprowadza się do Nowej Huty, a każde z nich ma własne życie, problemy, radości, miłości i nadzieje.

Polubiłam bohaterów, choć oczywiście nie są bez skazy i popełniają błędy, które potem rzutują na dalsze ich życie. Rodzina trzyma się razem, pomaga sobie w trudnych momentach, a jednocześnie każdy z bohaterów żyje własnym życiem. Ich losy, zarówno zawodowe jak i prywatne potoczyły się w innych kierunkach, które jednocześnie ukazują realia ówczesnych lat. Coraz trudniejsze zdobycie podstawowych produktów, brak możliwości wyrażenia swojego zdania, przymusowe zapisywanie się do partii, walka z Kościołem, to tylko niektóre problemy z którymi musieli zmagać się bohaterowie. Powoli pojawia się niezadowolenie społeczne, które zaczyna wyciągać ludzi na ulice. Do Nowej Huty jeszcze strajki nie dotarły, ale dużo czasu ku temu nie zostało.

Połączenie losów postaci fikcyjnych, ich bardzo różnych problemów i zwykłego życia, z rzeczywistymi wydarzeniami, sprawia że ten tytuł czyta się z zapartym tchem, pragnąc poznać co będzie dalej, czy w tym trudnym świecie bohaterowie będą wieść w końcu udane i szczęśliwe życie?

Autorka zdecydowanie umie pisać powieści obyczajowe, bo losy bohaterów wciągają bardzo mocno, ale umie ona również przedstawić je w szerszej perspektywie, osadzając życie postaci w realnym świecie z wszystkimi jego problemami i zgryzotami. Dobry, plastyczny język jest spoiwem, który sprawia, że czyta się ten tytuł wyśmienicie.

Właściwie połknęłam Łąki kwitnące purpurą, poznając nieznane mi lata wczesnego PRLu i czytając o rozwijającej się Nowej Hucie. Z niecierpliwością czekam na tom trzeci, żeby odkryć, co wydarzyło się dalej. Szczególnie po wydarzeniach z epilogu. Zachęcam Was do sięgnięcia zarówno po "Cień burzowych chmur" jak i po drugi tom Łąki kwitnące purpurą. Tę sagę czyta się z przyjemnością.

Ocena: 6/6
©Książkowe Wyliczanki
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć