
kiedy oferta będzie dostępna.
Tadeusz A. Kisielewski, autor bestsellerów odsłaniających kulisy zamachu na generała Sikorskiego, bada w tej książce najbardziej tajemniczą część tej tragedii – jej pokłosie. Przedstawia los córki generała Zofii Leśniowskiej, rzekomo zaginionej podczas katastrofy w Gibraltarze, a w rzeczywistości przekazanej Sowietom. Podaje, w jakich okolicznościach do tego doszło, gdzie ją najprawdopodobniej uwięziono, opisuje, jak polski wywiad próbował do niej dotrzeć i… temu przeszkodzić.
Opierając się na wynikach autopsji ofiar oraz na pewnym dokumencie, dowodzi, że adiutant generała nie zginął w tym samym czasie i tak jak pozostali, lecz nieco później – zamordowany na lądzie.
Kisielewski ponadto pierwszy po Rolfie Hochhucie ujawnia uważaną przez wielu za mityczną relację niemieckiego dramaturga, która jest jeszcze jednym potwierdzeniem, że 4 lipca 1943 r. w Gibraltarze nie doszło do wypadku lotniczego, lecz do zamachu.
Wreszcie, przechodząc „ze sfery historii na płaszczyznę bieżącej polityki”, opisuje kulisy toczącej się właśnie polsko-brytyjskiej i wewnątrzpolskiej walki o ekshumację tajemniczej osoby pochowanej w Gibraltarze jako Jan Gralewski.
Czytelnik znajdzie tu też wiele nieznanych dotąd szczegółów uzupełniających i potwierdzających to, co we wcześniejszych książkach autora na ten temat – Zamachu, Zabójcach oraz Gibraltarze i Katyniu – było tylko hipotezami.
Po zamachu od Tadeusz Antoni Kisielewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Po wcześniejszych publikacjach autora – myślę tu o Zamachu i Zabójcach, (nie jest mi znana książka, Gibraltar i Katyń), to, czego jestem świadkiem w lekturze budzi szczery podziw dla konsekwencji wielu lat poszukiwań, dociekań w rozwikłaniu rzeczywistego przebiegu wydarzeń z 4 lipca 1943 roku. To, co sam autor podkreśla w trakcie lektury – nie jest słusznym sięgnięcie w pierwszej kolejności po książkę Po zamachu bez znajomości wcześniej wymienionych publikacji.
Jest to o tyle ważne, iż każda z nich na przestrzeni kilku lat wnosi nowe informacje, dowody w badanej sprawie, relacje świadków, do których autorowi udało się dotrzeć. Pewne tezy postawione wcześniej udało się potwierdzić, udokumentować, nadać im realny rys historyczny. Pojawiły się też takie, które nadal wymagają określonej weryfikacji.
Stąd częste przywołanie wielu wątków z poprzednich książek, które dla osób nieznających obszernie umawianego tematu może być mylące lub może też nie wnosić wiele do poznawanego tematu. Autor w bardzo szeroki i kompetentny sposób porusza aspekt uprowadzenia córki generała Sikorskiego, Zofii Leśniowskiej, a także śmierci jego adiutanta. Dwóch jedynych osób z jego otoczenia, co, do których miał bezgraniczne zaufanie, a których wiedza przede wszystkim dla Sowietów była bezcenna. (...)
Cała recenzja na blogu: Po zamachu
Ocena: 5/6
czytaj więcej