Dziwne przypadki ludzkiego mózgu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.20 / 5.00
liczba ocen: 6771
Ilość stron (szacowana): 480
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
39.90 złpremium: 23.94 zł
27.90 zł
-22% 31.12 zł
33.38 zł
33.92 zł
Pozostałe księgarnie
33.36 zł
35.91 zł
37.11 zł
37.91 zł
39.90 zł
39.90 zł
39.90 zł
39.90 zł
Opis:

Absolutnie niezwykła historia o tym, co kryło się w koronowanych i prezydenckich głowach oraz w głowach zwykłych śmiertelników, którzy mimo woli zapisali się na kartach neurochirurgii. W ujęciu Sama Keana tak wciągająca jak najlepszy kryminał!

Naprawdę dziwne są przypadki ludzkiego mózgu, fascynujące i straszne jednocześnie, a w ujęciu Sama Keana stają się wciągające niczym najlepszy kryminał! Bo opowieści o tym, co kryło się w koronowanych i prezydenckich głowach oraz głowach zwykłych śmiertelników, którzy mimo woli zapisali się na kartach neurochirurgii, są absolutnie niezwykłą historią. Czytając o perypetiach owych pacjentów i neurochirurgów, którzy – czasem przypadkiem, metodą prób i błędów (na ludzkich głowach!), a czasem świadomie idąc pod prąd tendencjom swojej epoki – odkrywali tajemnice mózgu, zyskujemy wgląd w procesy zachodzące w ludzkim wnętrzu i rozwiązania najróżniejszych zagadek, w tym:
• Jak się pozbyć wrażenia fantomowej ręki czy nogi oraz jak zaakceptować zrekonstruowaną część własnego ciała? 
• Na czym polega mechanizm epilepsji? 
• Jak to możliwe, że niewidomy doskonale porusza się w przestrzeni, czasem lepiej niż ten, kto widzi? 
• Dlaczego niektórym wydaje się, że ich bliscy to sobowtóry? 
• Dlaczego pamięć doskonała jest istnym przekleństwem? 
• Dlaczego niektórzy bez żadnych oporów konfabulują, w całkiem dobrej wierze?
A kiedy zagłębiamy się w anegdoty o ludziach, którzy niechcący udzielili odpowiedzi na te i inne pytania, z tyłu głowy pobrzmiewają nam słowa: Cóż, każdy z nas może pewnego dnia mieć swój wielki wkład w rozwój neurobiologii, czy tego chcemy, czy nie. Nasze nazwiska (a przynajmniej inicjały) mogą zostać unieśmiertelnione na kartach skryptów czy podręczników. Myśl o tym wydaje się fascynująca, choć może nieco straszna.

Recenzje blogerów
Czy można zacząć tekst o książce, że tak bardzo się ją uwielbia? Bo naprawdę takie książki mnie zachwycają i czasami sobie myślę, że mogłabym czytać tylko to. Popularnonaukowe opowieści o człowieku i Wszechświecie i nic mi więcej do czytelniczego szczęścia nie potrzeba. Dowód? Teraz do tej listy dochodzi książka Sama Keana Dziwne przypadki ludzkiego mózgu. Dodatkowo autor tej książki studiował fizykę i… bibliotekoznawstwo, co samo w sobie już jest dziwnym połączeniem, ale jakże ciekawym! A poza tym każdy autor, który studiował bibliotekoznawstwo dostaje ode mnie bonus na starcie.

Akurat Sam Kean go nie potrzebował, bo książka jest rewelacyjna. Najważniejszym pytaniem dla autora, na które poszukuje odpowiedzi jest to, gdzie kończy się mózg a zaczyna umysł. W pięciu doskonale zaprojektowanych rozdziałach Kean zapoznaje nas z tajnikami działania mózgu – od pojedynczych komórek, czyli spraw czysto neurobiologicznych, aż po te bardziej abstrakcyjne jak uczucia, tożsamość czy wolną wolę. Sam temat byłby pewnie dosyć nudny i trudny do przyswojenia dla zwykłego czytelnika, gdyby nie dwie sprawy. Po pierwsza autor wprowadza nas w temat jakby odwrotnie. To znaczy opowiada o tym jak działa mózg, ale na przykładach osób, u których nie działa tak, jak powinien. A to przecież o wiele ciekawsze! Po drugie autor ma spore poczucie humoru, a przy takim temacie to lubię najbardziej. Nie ma nic lepszego niż pisać o poważnych naukach z lekkością i przymrużeniem oka.

Dowiemy się więc, która część mózgu usmaży się na patelni na skwarki, jak obsesja wykradania ciał, trzymania ich w domu i dotykania narządów zrewolucjonizowała naukę, zobaczymy striptiz z tkanek, transmisję na żywo z krojenia mózgu, poznamy człowieka, który (jednocześnie!) potrafił swoim umysłem podnieść temperaturę prawej dłoni, a lewej obniżyć, dlaczego Jezus był pokazywany z lewego profilu na obrazach, są też kanibale i mordercy. Ale w tym żarcie jest metoda – Kean opowiada o rozwoju nauki, o wybitnych postaciach i książkach, które zmieniły bieg nauki, o fascynujących podróżnikach i ludziach, którzy swoimi niedoskonałościami nadawali kierunek medycynie.

Gdy czytam takie książki za każdym razem jestem pełna zdziwienia nad tym, że człowiek działa. Serio. Kiedy czytam o tym, jak bardzo skomplikowany jest mózg i jak niewiele trzeba żeby nasze życie zamieniło się w piekło, w którym nie można funkcjonować, od razu przechodzi mi ochota na narzekanie albo ocenianie innych ludzi. Taka książka doskonale nadaje się do nabycia odpowiedniej perspektywy. Bo w końcu jeśli nie masz ręki, która chce cię zamordować we śnie, to wszystko inne raczej się ułoży, prawda? Wyobraźcie sobie, że nie możecie złapać równowagi i czujecie się cały czas tak, jakbyście za chwilę mieli się przewrócić. Nawet kiedy leżycie! Albo przewracacie się jak lalka, kiedy gaśnie światło, bo kiedy przestajecie widzieć swoje ciało, zapominacie, że ono jest. Albo postrzegacie świat jak zdjęcia, nieruchome klatki, które pojawiają się co 5 sekund. A jesteście w stanie wyobrazić sobie brak umiejętności rozpoznawania zwierząt? Albo swoich własnych rąk czy stop? Albo kiedy jedna ręka robi co chce? Dużo tych albo, prawda? Kiedy patrzymy z takiego punktu widzenia, nagle te 5 kilogramów nadwagi albo krzywe zęby przestają mieć aż takie znaczenie.

Ale same ciekawe historie nie wystarczą, trzeba je jeszcze w odpowiedni sposób opisać i podać czytelnikowi. Sam Kean robi to świetnie. Z jednej strony nie ucieka przed trudną terminologią czy specjalistycznymi nazwami, ale jednocześnie potrafi je wszystkie wyjaśnić w przystępny sposób. O rzeczach poważnych pisze poważnie, ale wszędzie gdzie może, rzuca żarty i robi aluzje. Czytanie tej książki to świetna zabawa – na pewno dowiecie się wielu nowych rzeczy, a i na mózg spojrzycie całkiem inaczej. Bardzo polecam!

Ocena: 6/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć