Świsty i pomruki. Sceny tatrzańskie
3.6 / 5.00 (liczba ocen: 71) Ilość stron (szacowana): 168

Świsty i pomruki. Sceny tatrzańskie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.34
wciąż za drogo?
30.51 złpremium: 20.34 zł Lub 20.34 zł
20.34 zł Lub 18.31 zł
26.10 zł Lub 23.49 zł
33.90 zł
33.90 zł
26.08 zł
29.83 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Polskie Tatry coraz bardziej zdeptane, coraz gwałtowniej szturmowane przez turystów. Czy jednak nie mają już żadnych tajemnic? Lechosław Herz zabiera nas tam, gdzie zwykły śmiertelnik nigdy nie wejdzie – do tatrzańskiego matecznika – i opowiada o tym, jak to drzewiej bywało, i o cudach, które dzieją się na oczach turystów, nawet gdy tego nie widzą.

Magii Tatr ulega każdy, kto spojrzy na górskie szczyty, ale żeby znaleźć się w gronie prawdziwie wtajemniczonych, trzeba umieć patrzeć tak jak autor tej książki. Wtedy można zobaczyć pluszcza korduska, pomurnika, płochacza, krzyżodzioba, orła szybującego nad granią, świstaki i kozice. Usłyszeć głuszca czy jelenia na rykowisku. A u podnóża skalistych szczytów, tam gdzie rozciągają się lasy, trafić do matecznika, w którym żyje niedźwiedź. Przekonać się, że nie taki wilk straszny, za to człowiek owszem. Bo Tatry, wieczne i wielkie, raj dla tych, co rozumieją i szanują piękno przyrody, są bardzo poważnie zagrożone. Dlatego w granicach Parku Narodowego utworzono liczne obszary rezerwatów ścisłych, do których wstęp mają tylko nieliczni. Wśród nich jest Lechosław Herz, a co widział tam, gdzie zwykły śmiertelnik wejść nie ma prawa, opisał w tej książce. I jeszcze, jak to drzewiej w Tatrach bywało i jak jest teraz. I jak kłusownik stał się obrońcą tatrzańskiej przyrody. I jakie cuda dzieją się na oczach turystów, nawet gdy tego nie widzą.

„«Inteligenci warszawscy ukrywają się dzisiaj za parawanem ironii i szyderstwa» – pisze Lechosław Herz, wspominając swoją wizytę w zakopiańskim Muzeum Kornela Makuszyńskiego. I dalej stwierdza, że «słodycz i szlachetność» w pisarstwie „pana Kornela”, chociaż niemodne i dla wielu nieznośne, są mu jednak bliskie.
«Świsty i pomruki» nie szydzą, nie skandalizują, nie łamią żadnego tabu. Prosta, szczera opowieść – trochę zabarwiona nostalgią – o górach, które autor kocha, i o dzikich zwierzętach, którymi jest zafascynowany. Aktor z zawodu, przyrodnik amator, przyznaje otwarcie: «nie wstydzę się tego wzruszenia, które towarzyszy wędrówce». Skorzysta na tym wzruszeniu czytelnik. Spędzi kojące chwile w tatrzańskich ostępach. I może pomyśli, że świat jest piękny i wcale jeszcze nie zwariował” – Marek Grocholski, kwartalnik „Tatry”

Świsty i pomruki. Sceny tatrzańskie od Lechosław Herz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Kto raz napił się narkotyku wolnego powietrza Tatr, niczym innym nie ugasi już pragnienia.
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć