#WstydźSię!
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.91 / 5.00
liczba ocen: 25370
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.90 zł
23.54 zł
24.52 zł
25.42 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
17.94 zł
23.88 zł
24.82 zł
25.42 zł
25.79 zł
26.91 zł
26.91 zł
27.00 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

Przez ostatnie trzy lata Jon Ronson podróżował po świecie, spotykając się z ludźmi, którzy zostali publicznie napiętnowani. Ludźmi takimi jak my. Ludźmi, którzy opublikowali w mediach społecznościowych kiepski żart albo popełnili jakiś błąd, wykonując swoją pracę. A kiedy ich występek został ujawniony, wściekły tłum rzucił im się do gardeł – byli wyszydzani, odsądzani od czci i wiary, czasem nawet zwalniani z pracy.

Dzięki internetowi publiczne zawstydzanie przeżywa dziś renesans. Jesteśmy świadkami demokratyzacji sprawiedliwości. Milcząca większość w końcu doszła do głosu. Jak to wykorzystujemy? Jesteśmy bezlitośni w wytykaniu cudzych błędów. Tworzymy definicje normalności, rujnując życie tych, którzy nie spełniają naszych kryteriów. Używamy wstydu jako formy społecznej kontroli.

#WstydźSię! to książka poruszająca, a jednocześnie przesiąknięta typowym dla Jona Ronsona poczuciem humoru. Szczerze i wprost opowiada o naszym współczesnym życiu, uświadamiając nam, jak przerażającą rolę odgrywamy w zbierającej coraz większe żniwo wojnie wypowiedzianej ludzkim słabościom.

CYTATY:
Nagle uświadomiłem sobie, że ilekroć korzystam z mediów społecznościowych, czuję się jak dziecko chodzące na paluszkach wokół nieprzewidywalnego, niezrównoważonego rodzica, który w każdej chwili może wybuchnąć gniewem.
Recenzje blogerów
Przyznajcie się, na której stronie w wyszukiwarce Google kończycie swoje wyszukiwanie, gdy interesuje Was dany problem lub życie mniej czy bardziej znanej osoby? "Jak wykazały badania "ruchów gałek ocznych" przeprowadzone przez Google'a, pięćdziesiąt trzy procent z nas zwraca uwagę jedynie na dwa pierwsze wyniki wyszukiwania, a osiemdziesiąt dziewięć procent nigdy nie zagląda na drugą stronę". To jedna z konkluzji jaka pojawia się w książce #WstydźSię! Jona Ronsona - autora znanych bestsellerów: Człowiek, który gapił się na kozy i Czy jesteś psychopatą?. To dzięki tym i innym internetowym przyzwyczajeniom udaje się zniwelować doznaną wcześniej niesławę osób, które zostały dotknięte współczesną formą piętnowania za pośrednictwem mediów społecznościowych. W książce o wstydzie i obywatelskiej sprawiedliwości Jon Ronson obnaża nasze słabości.

Niedoskonałości mamy wiele. W dobie ekspansji internetu nadal dotykają nas te same problemy, z którymi mieli do czynienia ludzie pozbawieni nowoczesnych mediów. Poczucie wstydu, odrzucenie, wykluczenie poza nawias społeczności, piętnowanie, stawianie pod pręgierzem, to tylko niektóre z zachowań, które towarzyszą ludziom funkcjonującym w społeczeństwach.

Jon Ronson napisał tę książkę, ponieważ sam padł ofiarą współczesnego internetu. Nieprzyjemne uczucie wstydu dotknęło go, kiedy spambot ukradł mu jego tożsamość. Wszystko zaczęło się w 2012 roku, na Twitterze. Poczynania wirtualnego infomorfa okryły pisarza niesławą, poczuł się bezsilny. Jednocześnie wziął udział w publicznym napiętnowaniu w mediach społecznościowych, co go ucieszyło, ale skłoniło również do przyjrzenia się i zbadania funkcjonowania współczesnej sprawiedliwości obywatelskiej.

Krok po kroku Jon Ronson odkrywa przed czytelnikami różne aspekty publicznego zawstydzenia, rozgrywającego się na naszych oczach za pośrednictwem wszechpotężnych mediów społecznościowych. Każdy z nas może wpaść w wir wywołany przez społeczną furię. Wystarczy głupio zażartować, zachować się nieprofesjonalnie, popełnić oszustwo, aby narazić się na społeczny ostracyzm. Bohaterowie książki #WstydźSię! popełnili błędy, które zaważyły na ich karierze i dalszym życiu. Każda z przedstawionych w książce historii przybliża psychologiczne skutki publicznego upokorzenia i naszego lęku przed tym. Dziś nie obawiamy się zakucia w dyby czy publicznej kary chłosty. O wiele bardziej przerażające wydaje się być usunięcie z tkanki społeczeństwa za nieprzemyślany wpis opublikowany za pośrednictwem mediów społecznościowych, tym bardziej że w świecie internetu nic nie ginie.

Szczerze i z humorem, Jon Ronson wyjawia nam, że odgrywamy niebagatelną rolę w walce z ludzkimi wadami. Robimy to mniej lub bardziej świadomie. Działamy zgodnie z dziewiętnastowieczną koncepcją zbiorowego szaleństwa. Przebywając w tłumie pozbywamy się wszelkich zahamowań. Nie możemy się opanować, niezależnie od tego czy uczestniczymy w ulicznej demonstracji, czy siedząc wygodnie na kanapie, śledzimy posty na Twitterze. Naszym życiem kierują impulsy, niektóre z nich prowadzą nas do udziału w publicznym pohańbieniu. Nasza reakcja na czyjeś upokorzenie może dać impuls kolejnym działaniom prowadzącym do jeszcze większego zawstydzenia. Tym samym społeczny terror prowadzi do regularnego upokarzania innych w sieci.

Warto więc wyciągnąć wnioski z lektury książki #WstydźSię!, nie popełniać błędów i kilka razy zastanowić się zanim wciśniemy przycisk "wyślij" lub polubimy dany post na Facebook'u. Żyjąc w przestrzeni publicznej korzystajmy z wolności, którą dają nam media społecznościowe. Ale róbmy to mądrze. A może warto czasem wylogować się do realnego świata. On nadal jest piękny!

Książka Jona Ronsona #WstydźSię! porusza ważne i aktualne tematy, z humorem charakterystycznym dla autora, bez zbędnego moralizatorstwa, prowokując czytelników do myślenia i zastanowienia się nad kondycją współczesnego społeczeństwa, które dzisiaj rzadziej wybacza niż mieszkańcy amerykańskiego stanu Delaware w XIX wieku.

Ocena: 6/6
©Wasilka - Słowa jak marzenia
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć