ebook Rzecz o ptakach
4.01 / 5.00 (liczba ocen: 1763)

Rzecz o ptakach
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa oferta: 23.19
Audiobook - najniższa oferta: 33.33
prv#Mozna sie spoznic
31.90 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
23.19 zł Lub 20.87 zł
31.89 zł Lub 27.11 zł
31.90 zł
23.29 zł
25.52 zł
26.67 zł
26.69 zł
26.80 zł
28.39 zł
29.00 zł
31.90 zł
31.90 zł
31.90 zł z kodem: 21.90 zł
Inne proponowane

Tańczą w rytm muzyki, rozpoznają własne odbicie w lustrze, rozróżniają ludzkie twarze, „opłakują” zmarłych pobratymców, tworzą dzieła sztuki. Fascynująca opowieść o ptakach – tych barwnych i egzotycznych oraz tych z naszego najbliższego otoczenia.

Ptaki od zawsze fascynują człowieka. Postrzegamy je przez pryzmat własnych uwarunkowań: umiejętności, ograniczeń i światopoglądu. W tej książce zostały wyeksponowane ich szczególne zdolności lub zachowania i to w taki sposób, że trudno nie nabrać przekonania, iż nawet najpospolitsze z nich: sroka, kura domowa, gołąb pocztowy czy szpak, odznaczają się czymś, co jest w stanie zadziwić człowieka. Tańczą w rytm muzyki, rozpoznają własne odbicie w lustrze, rozróżniają ludzkie twarze, „opłakują” zmarłych pobratymców i tworzą istne dzieła sztuki. 
Czy stwierdzenie, że ptaki wykazują zachowania analogiczne do ludzkich, byłoby zbyt daleko idące? „Inteligencja, altruizm, samoświadomość, miłość... Jak pisze autor: „Badając ptaki, ostatecznie dowiadujemy się czegoś o nas samych”.

Rzecz o ptakach od Noah Strycker możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Mówi się, że sowa huczy, choć jej nikt nie uczy. Wrodzona sowia umiejętność potwierdza gatunkową przynależność, ale podobnym powiedzeniem można obdarować inne ptaki, eksponując ich naturalne zdolności. Wyobraźcie sobie chociażby sznur szybujących po niebie ptaków. Idealnie zgrane, tworzące nieskażony obrazek piękna. Czy jednak zastanawialiście się, dlaczego tak gęsto rozmieszczone, niemal przytulone do siebie stworzenia wiedzą, jak koordynować lotem, aby nie zderzyć się z własnym sąsiadem? Odpowiedzi na to i inne pytania szuka Noah Strycker w publikacji Rzecz o ptakach, która okazuje się nie tylko wartościowym zbiorem ptasich ciekawostek, ale także zaskakującym przeglądem ludzkiego charakteru…

Można odgórnie pomyśleć, iż propozycja pana Stryckera jest kolejnym ilustrowanym atlasem, z barwnymi zdjęciami ptasiego upierzenia i krótkimi notkami o elementarnych cechach poszczególnych gatunków. Otóż nie, Rzecz o ptakach to splot autentycznie żywych opowieści, poprzez które autor sumiennie uświadamia czytelnikowi, jak intrygująca, pasjonująca i bogata potrafi być ptasia egzystencja. Na próżno tu zatem szukać tradycyjnych opisów i zdjęć, to nie wizerunek ptaków ma zainteresować odbiorcę, a przede wszystkim ich zadziwiająca codzienność. Intensywnie prowadzone obserwacje, często okraszone latami wnikliwych badań, potwierdzają, że skrzydlate stworzenia żyją nie tylko w zgodzie z własną naturą, ale też niebywale pomysłowo. Jawna żałoba nad zmarłymi bliskimi, angażująca budowa królewskiej altanki, czy wrodzona nawigacja, to tylko niektóre z ptasich zachowań, o których ochoczo wspomina amerykański przyrodnik. Chociaż lektura ma wyraźnie naukowy wydźwięk, to autor dokłada wszelkich starań, aby treść była łatwa i przyjemna w odbiorze.

Horyzont Rzeczy o ptakach sięga kilkunastu starannie dobranych gatunków, których zadziwiające rytuały i codzienne zmagania z rzeczywistością stanowią idealną podporę dla stawianych przez autora hipotez. Szybko okazuje się bowiem, że publikacja ma cel o wiele wyższy niż jedynie informacyjny. Autor z dużą śmiałością porównuje zachowania ptaków i ludzi w tożsamych warunkach, dowodząc przy tym, że to nie człowiek każdorazowo wygrywa bitwę o ranking sprytu i umiejętności. Świetnym przykładem jest tu zmysł nawigacyjny gołębi, które nie potrzebują mieć wgranej mapy, nie korzystają też z własnej pamięci, a jednak perfekcyjnie radzą sobie w przestworzach i dolatują bezbłędnie nawet do bardzo odległych miejsc. Autor wielokrotnie przytacza też wyniki prowadzonych przez siebie oraz innych naukowców badań, co daje odbiorcy możliwość regularnego przeglądu ptasich zwyczajów i porównania ich do tych, jakie na co dzień są udziałem człowieka. Pod przykrywką fachowych ciekawostek Noah Strycker ukrywa zatem realny motywator do rozważań nad własnymi umiejętnościami, które, jak się okazuje, potrafią mieć czasami niższy poziom niż instynktowne zachowania ptaków.

Srocza inteligencja, gołębi zmysł nawigacyjny, a także wyjątkowa więź albatrosów to tylko przykłady ptasich instynktów, które przytacza Noah Strycker w swojej propozycji Rzecz o ptakach. Amerykański przyrodnik, podróżnik i współautor magazynu Birding robi znaczący wgląd w środowisko ptasich populacji i niemal gawędziarskim stylem opowiada o zwyczajach oraz tradycjach skrzydlatych stworzeń. Niezwykle bogata publikacja okazuje się jednak nie tylko zbiorem ciekawostek, ale także autentyczną zachętą do refleksji nad własną egzystencją. Autor nie boi się bowiem stawiać ptasich zachowań na równi z ludzkim postępowaniem. To niezwykle przemyślane, rzeczowe i bez dwóch zdań fascynujące zestawienie, któremu warto przyjrzeć się z bliska. Książka Rzecz o ptakach jest bowiem podręcznikiem pisanym na miarę współczesnych czasów.

Ocena: 5/6
©Mozaika Literacka
Dziób w dziób z ptakami

Każdy właściciel psa czy kota z pewnością może stwierdzić, że zwierzęta te nie tylko mają uczucia i swoje zwyczaje, ale niejednokrotnie swoim zachowaniem przypominają ludzi. Ilekroć palnę jakieś głupstwo czuję na sobie przeszywający, pełen zażenowania wzrok mojego kota. Patrzy na mnie, jak starszy mężczyzna rozczarowany głupstwem takiego podlotka, jak ja. Z drugiej strony, kiedy się zdenerwuję, moja papuga wydaje się być niezwykle rozbawiona, dając tego wyraz różnymi ruchami i dźwiękami. Z całą pewnością bawi go fakt, że im bardziej się denerwuję, tym mniej dana rzecz mi wychodzi, a on swoim śmiechem jeszcze bardziej potęguje ten stan…
Natura jest zdolna zachwycić nas na każdym kroku – co podkreślam w każdej recenzji książki z przyrodniczej półki – a najlepszym tego przykładem są ptaki, które przemierzając bezmiar błękitu nieba tak naprawdę są nam w stanie powiedzieć wiele… o nas samych.

Chociaż mniej więcej od ubiegłego roku wydawnictwa regularnie obdarowują nas książkami dotykającymi tematów bliskich naturze i boję się, że wkrótce odbije się to nam – czytelnikom – czkawką, staram się wybierać te najciekawsze, które w nietuzinkowy sposób opowiadają o otaczającym nas świecie, a zdobyta wiedza nie wyparowuje z głowy po kilku dniach od skończenia książki. Rzecz o ptakach jest jedną z najlepszych takich książek, jakie dane mi było przeczytać.

Weźmy pod lupę takiego gołębia – wielokrotnie w ogóle niezauważanego, gdy przechadza się po przystanku, zerkając na nas z ukosa, częściej jednak znienawidzonego, bo uważanego za brudnego. To niepozorne ptaszysko jest przez naturę doskonale wyposażone – wewnątrz ma wbudowany kompas, mapę i system nawigacyjny, który odnotowuje infradźwięki, zapachy, pola magnetyczne, światło spolaryzowane czy położenia słońca i gwiazd – a wszystko po to, by trafił bezpiecznie i szybko do domu. Przeurocze i przesłodkie kolibry zdolne są prowadzić krwawe walki o pożywienie, a ich umiejętności manewrowania w powietrzu zainspirowały badaczy z Pentagonu do stworzenia nanodrona, którego ciężko gołym okiem rozróżnić od prawdziwego ptaka. Orzechówki popielate wyróżniają się wśród tego zacnego grona doskonałą pamięcią, bowiem są w stanie zapamiętać dokładną – co do punktu – lokalizację miejsc, w których zakopały swoje zapasy. Najbardziej jednak zainteresował mnie fragment o sępach i albatrosach – te pierwsze posiadają żołądki jak ze stali – ich soki trawienne doskonale radzą sobie nawet z jadem kiełbasianym czy bakteriami wąglika. Noah Strycker w doskonały sposób pokazał padlinożercę z zupełnie innej perspektywy – sępy to ptaki, które też mają uczucia! Co więcej, jako chodzące śmietniki wyświadczają ludziom przysługę. Albatrosy zauroczyły mnie swoimi miłosnymi historiami, a czytając o niezwykłej odległości – 6,43 miliona kilometrów! - jaką przeciętnie przemierzają w swoim życiu, przyszedł mi od razu na myśl wiersz Baudelaire'a.

Noah Strycker opowiadając o ptakach snuje tak naprawdę opowieść o ludziach. Na przykładzie naszych „braci mniejszych” pokazuje, jak bardzo są nam bliscy i jak niewiele różnic nas dzieli. Poruszając takie zagadnienia jak taniec, wyczucie rytmu, sztuka uwodzenia, sposób dobierania się w pary zdrada czy chęć spróbowania czegoś innego, nowego pokazuje, że pomiędzy ptakami, a ludźmi wcale nie ma tak ogromnej przepaści, jak śmielibyśmy sądzić. Ba! Te skrzydlate stworzenia wielokrotnie są od nas inteligentniejsze – czego doskonałym przykładem jest orzechówka, która nie potrzebuje wglądu w „Google Maps”, żeby odnaleźć pożywienie.

Rzecz o ptakach to książka napisana przede wszystkim z fantazją – jedna z lepszych przyrodniczych pozycji, jakie miałam okazję poznać. Łatwy, plastyczny, a momentami wręcz poetycki język sprawia, że informacje, które czytamy przyswajają się łatwo i – co najważniejsze – zostają w głowie na długo po lekturze książki. Niesamowite fakty z życia ptaków podane są w sposób nie tylko interesujący i ciekawy, ale często sensacyjny. Z danych naukowych Noah Strycker robi bardzo dobrą opowieść – z akcją w tle i nieprzeciętnymi bohaterami!

Ocena: 6/6
©Jej Wysokość Literatura
Ostatnio bardzo popularne stały się książki, które odkrywają przed czytelnikiem sekrety królestwa roślin i zwierząt. Za ich sprawą możemy przekonać się, jak zadziwiająca potrafi być przyroda. W trend ten doskonale wpisuje się Rzecz o ptakach – jedna z najnowszych książek wydawnictwa Muza.

Jej autor, Noah Strycker, jest przyrodnikiem, podróżnikiem i współautorem magazynu „Birding”. W swojej książce skupił się na trzynastu gatunkach ptaków, które w jakiś sposób potrafią zadziwić. Przejawiają one zachowania, które w większości przypisywalibyśmy przede wszystkim ludziom, jednak się jednak okazuje, w pewnych kwestiach wcale nie jesteśmy aż tak wyjątkowi, ba! są rzeczy, w których to my ptakom nie dorastamy do pięt. Pomyślelibyście o tym, iż mówiąc o ptakach, można poruszyć takie tematy, jak samoświadomość, altruizm, odczuwanie żałoby, tworzenie dzieła sztuki czy zamiłowanie do tańca w takt muzyki? Ja bym na to nie wpadła, a jednak Noah Strycker udowadnia, że te typowo ludzkie pojęcia wcale nie dotyczą tylko ludzi.

Rzecz o ptakach to naprawdę interesująca pozycja i, co ciekawe, jej lektura wzbogaci nie tylko Waszą wiedzę o samych ptakach. Z książki nie tylko dowiecie się, dlaczego pingwiny nie odczuwają strachu przed ludźmi, jak gołębie docierają do celu, przemierzając setki kilometrów, czy jak to się dzieje, że orzechówki potrafią zapamiętać tysiące kryjówek, w których trzymają zapasy na zimę. Pisząc o tych skrzydlatych stworzeniach i starając się wyjaśnić nam ich tajemnice, Noah Strycker porusza tematy z wielu innych dziedzin nauki. Z książki dowiecie się również m.in., czym są tiole, na czym polega „gra w życie”, czym jest pałac pamięci, czy też na czym polega dylemat więźnia.

Książka jest napisana w przystępnym stylu. Owszem, pojawiają się w niej pewne naukowe zagadnienia, jednak są one dobrze wytłumaczone. Co więcej, autor ma w sobie żyłkę gawędziarza – przytacza wiele opowieści ze swojego życia, kiedy to badał różne gatunki ptaków, podróżując często do najdalszych zakątków globu, ale także przywołuje opisy obserwacji ptasiarzy z całego świata, czy prezentuje doświadczenia i obserwacje ludzi, których wkład w poznawanie ptaków na stałe zapisał się na kartach historii. Wyszła z tego całkiem ciekawa opowieść.

Rzecz o ptakach to naprawdę świetna książka, jednak w mojej ocenie ma pewien malutki mankament – otóż według mnie w książce brakuje fotografii. Za każdym razem, kiedy autor opisuje zdjęcia, jakie sam wykonał lub jakie widział, żałowałam, że nie zostały one zamieszczone w książce, bym mogła zobaczyć to samo, co na własne oczy ujrzał Noah Strycker. Opis, nawet bardzo szczegółowy, nie zastąpi obrazu, który wart jest więcej niż tysiąc słów.
Brak fotografii nie oznacza bynajmniej, że Rzecz o ptakach to sam tekst. Książka podzielona jest na trzy części (ciało, umysł oraz duch) i liczy sobie trzynaście rozdziałów – każdy z nich poświęcony jest jednemu gatunkowi i jego niezwykłym cechom, a na stronie tytułowej każdego rozdziału widnieje rysunek danego ptaka, tak więc bez obaw, nawet jeśli nie znaliście wcześniej danego gatunku, będziecie wiedzieli, jak wyglądają jego przedstawiciele.
Na koniec mała uwaga – czytając książkę, miejcie pod ręką smartfon, tablet lub komputer, bowiem autor parokrotnie odwołuje się do pewnych filmików na YouTube, warto więc poszukać ich i zobaczyć na własne oczy to, o czym pisze w danym momencie.

Rzecz o ptakach to pozycja dla każdego, kto lubi poznawać niesamowite fakty i zgłębiać tajemnice natury. Jeśli jesteście głodni wiedzy na temat ptaków, jest to coś idealnego dla Was. Polecam!

Ocena: 4/6
©Zaczytana Dolina
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć