ebook Bazylisa. Świat bizantyńskich cesarzowych (IV-XV wiek)
3.33 / 5.00 (liczba ocen: 9) Ilość stron (szacowana): 432

Bazylisa. Świat bizantyńskich cesarzowych (IV-XV wiek)
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.90
wciąż za drogo?
Ebookpoint#Urodziny 9
Ebookpoint#Urodziny 9
29.83 złpremium: 17.90 zł Lub 17.90 zł
17.90 zł
26.69 zł Lub 24.02 zł
31.40 zł Lub 28.26 zł
-9% 25.33 zł
26.38 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Autorzy opowiadają o kobietach na najwyższych szczeblach władzy w dziejach Bizancjum (IV–XV w.), ich roli w polityce i dworskich knowaniach, zwłaszcza w okresach przejściowych lub czasach kryzysu państwa, kiedy okoliczności sprzyjały podejmowaniu działań przez cesarskie małżonki bądź matki. Przez pryzmat losów cesarzowych przybliżają w barwny i bardzo przystępny sposób historię Bizancjum, dzieje obfitujące w dramatyczne wydarzenia, których uczestniczkami, a nierzadko również inicjatorkami, były tytułowe bazylisy. Czytelnik ma szansę podczas lektury nie tylko spotkać się z przedstawionymi z pasją, ożywionymi postaciami cesarzowych (opowieści o 25 niezwykłych kobietach – od Heleny, matki Konstantyna Wielkiego do Marii z Trapezuntu), ale również wkroczyć w ich świat codzienny sprzed stuleci: dowiedzieć się, jak można było zostać cesarzową, jak wyglądało życie na dworze, pożycie z cesarskim małżonkiem, macierzyństwo, udział w ceremoniach, religijność, jaka była rola tych kobiet w polityce, w intrygach, a wreszcie, co działo się z bazylisami po utracie pozycji.

„O cesarzowej Teofano, żonie Romana II, a później Nicefora Fokasa, pisali nie tylko znawcy dziejów Imperium Bizantyńskiego, ale i twórcy tej miary, co Guy de Maupassant czy na gruncie polskim Tadeusz Miciński. Jej życie bowiem z pewnością doskonale nadaje się na kanwę powieści czy dramatu. Mamy w nim wszystko, co pobudza wyobraźnię badacza, pisarza lub zwykłego śmiertelnika – piękną kobietę, która zrobiła wielką karierę – z córki szynkarza stała się władczynią najpotężniejszego wówczas państwa, wielkie namiętności – miłość, nienawiść, zdradę, żądzę władzy, a wreszcie zbrodnię” – fragment rozdziału „Mężobójczyni? Teofano”

Bazylisa. Świat bizantyńskich cesarzowych (IV-XV wiek) od Małgorzata B. Leszka, Mirosław J. Leszka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć