Zakazane życzenie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.01 / 5.00
liczba ocen: 6462
Ilość stron (szacowana): 384
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-39% 14.36 zł
31.90 zł
25.12 zł
26.16 zł
31.89 zł
Pozostałe księgarnie
20.42 zł
25.50 zł
25.52 zł
25.52 zł
27.52 zł
27.75 zł
28.71 zł
28.71 zł
28.71 zł
31.89 zł
31.90 zł
31.90 zł
Opis:

Opowiedziana na nowo baśń tysiąca i jednej nocy. Książka miesiąca Goodreads! „Wciągająca i czarująca. Walka o wolność na przekór wszystkiemu, smak prawdziwej miłości i jedno Zakazane Życzenie. Co wybrać – wolność czy miłość? [...] fantastyczny świat magii, przyjaźni i miłości wypełniony niesamowitymi postaciami i humorem” – Paulina Wierzbicka

Trzy życzenia. Każde ma swoją cenę. Ile warta jest miłość?
Ona jest potężnym dżinnem. On złodziejem z ulicy. Połączyła ich pradawna magia.
Kiedy Aladyn odnajduje magiczną lampę, Zahra zostaje przywrócona światu, którego nie widziała od pięciuset lat. Ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, więc aby przetrwać, musi ukrywać swoją tożsamość. Przybierając różne kształty, będzie trwać przy nowym panu aż do czasu, kiedy ten wypowie trzy życzenia.
Wszystko się komplikuje, gdy Nardukha, potężny król dżinnów, oferuje Zahrze szansę całkowitego uwolnienia od magii lampy. Uratowanie siebie oznacza jednak zdradzenie Aladyna – człowieka, w którym Zahra… zakochała się wbrew sobie. Teraz musi podjąć dramatyczną decyzję: wybrać między wolnością a uczuciem – zakazanym, lecz silniejszym niż wszystko, co znała do tej pory.
Skrywane przez stulecia tajemnice, baśniowy świat skrzący magią, niebezpieczeństwo i miłość wbrew wszelkim zasadom.

„Znakomicie napisana romantyczna opowieść, która oplata czytelnika niczym bluszcz. «Zakazane życzenie» to rzadki, połyskliwy klejnot w świecie współczesnej literatury. Książka owładnęła mną od pierwszego zdania, nie mogłam się pozbierać, kiedy ją skończyłam! Niesamowita i niezapomniana” – Sarah J. Maas, autorka cyklu „Szklany tron”, bestsellera „New York Timesa”

„«Zakazane życzenie» przypomniało mi, za co pokochałam baśń o Aladynie, opowiedzianą teraz z punktu widzenia głównej bohaterki – równie ludzkiej i niedoskonałej, co potężnej i przebiegłej. Subtelny wątek romansowy sprawił, że od razu zakochałam się w tej książce i przeczytałam ją od deski do deski” – 
Marissa Meyer, autorka cyklu „Saga księżycowa”, bestsellera „New York Timesa”

„«Zakazane życzenie» ma wszystko to, co powinno się znaleźć w retellingu baśni o Aladynie: jeżące włosy na głowie poczucie zagrożenia, pałacowe intrygi, mrocznego adwersarza, zakazaną miłość, zawadiackiego awanturnika w roli głównego bohatera oraz zadziorną, niedającą sobie w kaszę dmuchać księżniczkę. Każdy kolejny rozdział tej emocjonującej opowieści jest pełen niespodzianek. Nie mogłam się oderwać!” – Colleen Houck, autorka cyklu „Klątwa tygrysa”, bestsellera „New York Timesa”

„Nie spodziewaliście się takiego Aladyna! Opowieść frunie naprzód z prędkością latającego dywanu, a zaskakujące zwroty akcji zapierają dech w piersi. «Zakazane życzenie» przypadnie do gustu każdemu amatorowi fantasy” – Renée Ahdieh, autorka „Gniewu i świtu”

CYTATY:
Życzenia rodzą się z woli człowieka, która jest jedynym prawdziwym i czystym źrodłem jego mocy.
Szczęście to nie jest sekret. Szczęście to mityczny konstrukt, sen, który wy, ludzie, śnicie, żeby przeżyć każdy kolejny dzień. Szczęście to księżyc, a wy niczym słońce nie ustajecie w pogoni za nim, wciąż biegając w kółko i nie zbliżając się doń ani o krok. A jednak nigdy nie przejdzie wam przez myś, że ta pogoń nie ma sensu. Dlaczego?
Nie można wybrać swojego losu, ale można wybrać, kim staniemy się za jego sprawą.
I pamiętaj: czas to najpotężniejsza magia.
Recenzje blogerów
Zakazane życzenie było pierwszą powieścią Young Adult utrzymaną w klimatach arabskich, która wzbogaciła moją domową biblioteczkę i równocześnie ostatnią pozycją tego typu jaką przeczytałam - po Buntowniczce z pustyni i Gniew i świt. Nie zwlekałam z lekturą dlatego że nie byłam ciekawa historii spisanej przez Jessikę Khoury, po prostu czekałam na moment aż opadnie nieco moja irytacja w związku z EpikBoxem (którego Zakazane życzenie było częścią, a na dodatek książka przestanie atakować mnie z każdego zakątka książkowego Internetu. Pozycja miało wysoko postawiona poprzeczkę, ale i tak udało jej się miło mnie zaskoczyć.

Alladyn, uliczny złodziejaszek, z pomocą nieznanej siły znajduje w ruinach pradawnego miasta lampę z dżinem. Zahra jest jedną z najpotężniejszych istot swojego rodzaju, która za swoje postępowanie zapłaciła niezwykle wysoką cenę. Łączy ich pradawna magia - Alladyn jest Panem Zahry, a ona jest zobowiązana spełnić trzy jego życzenia. Współczesny świat różni się od tego, który pamięta Zahra. Za to kim jest i ona, i Alladyn mogą zapłacić życiem. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy pradawny władca dżinów proponuje Zahrze układ. Jeśli spełni jego żądania, zdradzi Alladyna, ale zyska coś o czym sama zawsze marzyła - wolność.

Zakazane życzenie stanowi swego rodzaju wariacje na temat znanej opowieści o lampie Alladyna. Oryginalna opowieść zatarła się w mojej pamięci, ale nawet ze szczątkową wiedzą jaką posiadam, nie trudno mi było dostrzec, ze Jessica Khoury wykorzystuje w swojej historii zaledwie kilka podstawowych wątków i bohaterów i modyfikuje całość wedle własnego uznania. Co nie jest jednak wadą. Koncept na fabułę Zakazanego życzenia, by na pierwszy plan wysunąć relacje Alladyna i dżina, był tym co pierwotnie zachęciło mnie do lektury i nawet po jej zakończeniu, uważam że autorka dobrze wykorzystała tkwiący w nim potencjał.

Fakt, że w rolę dżina wciela się tym razem kobieta - Zahra, już na wstępie sugeruje nam kierunek jaki obrać może relacja między nim a Alladynem. Wątek miłosny stanowi sporą część fabuły, w pewnym momencie niemal ją przytłaczając. Zarówno Zahra, jak i Alladyn są ciekawymi postaciami - zwłaszcza jeśli chodzi o ich przeszłość, a i ich relacja ma w sobie sporo uroku (zwłaszcza jeśli przepadacie za wszelakiego rodzaju wariacjami na temat motywu zakazanego uczucia). Byłam jednak zaskoczona tym jak bardzo sztuczne i przerysowane wydały mi się sceny następujące po punkcie, gdy bohaterowie stają się świadomi uczuć jakie do siebie żywią. Zwłaszcza w końcowym fragmencie pojawiło się sporo zbędnego patosu i momentów wywołujących zażenowanie.

Niefortunna końcówka jeśli chodzi o przedstawienie relacji dwójki bohaterów nie zdołała jednak całkowicie wpłynąć na mój zachwyt innymi aspektami historii. Zakazane życzenie, podobnie jak powieść Renee Ahdieh czy Alwyn Hamilton, posiada cudowny, egzotyczny klimat, nawiązujący do arabskich baśni. Ponad to Jessica Khoury słusznie wyważyła proporcję, poświęcając sporo uwagi wątkowi dżinów i życzeń - zwłaszcza motyw, który przywodzi mi na myśl OUAT; każda magia ma swoją cenę - a odsuwając na nieco dalszy plan rebelię wewnątrz kraju.

Zakazane życzenie jest kolejną ciekawą propozycją dla czytelników, którzy zachwycają się baśniowym, egzotycznym klimatem w literaturze Young Adult. Przez znaczną część lektury sama byłam zachwycona historią Alladyna i Zahry i nawet dostrzeżenie jej wad nie zdołały tego całkiem zmienić. Podziwiam Jessikę Khoury, że udało jej się zamknąć opowieść w jednym tomie i czekam na więcej pozycji utrzymanych w podobnym klimacie.

Ocena: 4/6
©Złodziejka książek
Magiczna, romantyczna i olśniewająco napisana - ta powieść to rzadki, błyszczący klejnot. Taki komentarz został umieszczony na okładce książki i ja się z nim zgadzam. Dawno nie czytałam tak dobrej powieści, a wielkim plusem dla mnie jest fakt, że historia została zaczerpnięta z Baśni tysiąca i jednej nocy, a ja uwielbiam ten zbiór opowieści.

Myślę, że Aladyna nikomu nie muszę przedstawiać, każdy mniej lub bardziej zna jego historię. Autorka Jessica Khoury do napisania swojej najnowszej powieści, którą podbiła moje serce, mam wrażenie, że bardzo dobrze się przygotowała. Zaczerpnięty motyw z Baśni tysiąca... To najlepsze, co mogłam znaleźć zaczytując się w Zakazanym życzeniu. Głównymi bohaterami są Aladyn i Zahra, która jest dżinem. Przed wielu, wielu laty została zamknięta w lampie za to, że wywołała wojnę i co najważniejsze zdradziła swoją panią. Pewnego dnia dzięki Aladynowi Zahra może wyjść z lampy. Złodziej, bowiem ukradł pierścień, który doprowadził go do dżina, ale nie wie też na samym początku kim jest dżin, którego znalazł. Niemniej jednak skoro Aladyn dostał dżina, ten może spełnić jego trzy życzenia. Jedynym haczykiem w tym wszystkim jest to, że każde życzenie ma swoją cenę.

Ocena: 5/6
©Zaczytana Majka
Większość z nas wychowała się na podłożu starych baśni otoczonych magiczną aurą. Niektórzy zapewne pamiętają młodego Aladyna i piękną księżniczkę Badr-el-Badur z Księgi tysiąca i jednej nocy oraz uczucie, którym darzyli się z wzajemnością. Dziś chcę wam pokazać nową historię Aladyna i przekonać, iż warto czasem cofnąć się w czasie i w przestrzeni.

Wiedziony magicznym pierścieniem Aladyn, odnajduje tajemniczą lampę. Zahra, dżinn który przez blisko pięćset lat uwięziony był w czarodziejskim naczyniu, zostaje przywrócona światu. W czasach, w których się znalazła, ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, tak więc nasza bohaterka by przetrwać, musi pozostać w ukryciu. W tym celu przybiera ona różne formy. Wszystko komplikuje się, gdy potężny król dżinnów – Nardukha, oferuje Zahrze szansę na wolność. Poeta poucza: wszystkie opowieści to kłamstwa, które mówią prawdę. Zacznę od tego, iż autorka bardzo dobrze rozplanowała wydarzenia w powieści i stworzyła naprawdę ciekawych bohaterów. Z jednej strony mamy złodziejaszka Aladyna, z drugiej strony Zahrę – zamkniętą w lampie istotę, która przejawia prawdziwe ludzkie uczucia, z pewnością odróżniające ją tym od innych dżinnów na świecie. Nie ma co udawać, że jestem inna, niż jestem. Czas ruszyć naprzód. Książka przepełniona jest magiczną atmosferą i naprawdę ciężko się od niej oderwać, a zważcie też na to, iż czytam same powieści kryminalne i nigdy nie pałałam zbytnią sympatią do książek młodzieżowych. Zakazane życzenie opowiada o miłości, wyborach. Mówi o tym jak zdradliwa potrafi być ludzka natura oraz o odpowiedzialności jaka się z nią wiąże. Podoba mi się, że książka pomimo tego, iż jest powieścią młodzieżową oraz pomimo tego, iż jest ona osadzona w tajemniczym świecie – posiada wątki również psychologiczne. Nie można wybrać swojego losu, ale można wybrać, kim staniemy się za jego sprawą. Powieść biegnie w neutralny sposób. Nie ma tutaj wartkiej akcji, nie ma również wątków, które w znaczny sposób spowolniłyby tempo. Jest to dużym plusem, ponieważ możemy ze spokojem dołączyć do świata, który zaserwowała nam Jessica Khoury. Wątek miłosny jest tutaj ukazany w bardzo delikatny sposób. Autorka stopniowo dawkuje napięcie tworzące się pomiędzy Zahrą, a Aladynem. „Jesteśmy swoim lustrzanym odbiciem, widzisz?” Czytelnik zostaje wprowadzony w świat, gdzie miłość może być zabójczym ciosem dla obu stron. W tej historii, czytanie o miłości jaka rodzi się pomiędzy dwoma postaciami to czysta przyjemność. Tutaj jest wszystko przemyślane i dobrze zorganizowane. Jedyną rzeczą jaka przeszkadzała mi podczas czytania, to fakt, iż mowa w powieści to mieszanina potocznego języka, którym większość nastolatków posługuje się na co dzień z tą bardziej wyrafinowaną mową jaka idealnie sprawdza się w wielu baśniach. Nie jest to jednak do końca wyznacznikiem, ponieważ nie zmienia to faktu, iż książkę przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem.

Ocena: 6/6
©Marionetka Literacka
Chyba każdy zna baśń o Aladynie - młodym złodzieju, który przypadkowo wchodzi w posiadanie magicznej lampy, zamieszkałej przez dżinna i dostaje możliwość wypowiedzenia trzech życzeń, które dżinn musi spełnić. Na podstawie tej historii Jessica Khoury stworzyła wspaniałą opowieść, która porwie Was od pierwszej strony.

Główną bohaterką i narratorką Zakazanego życzenia jest Zahra - potężny dżinn, uwięziony w lampie od pięciuset lat. Raz już zapłaciła wysoką cenę za pokochanie człowieka, ale kiedy na jej drodze pojawia się przywiedziony magicznym pierścieniem Aladyn, wygląda na to, że historia lubi się powtarzać. Tym razem cena może być jeszcze wyższa, bo na szali leży wolność Zahry…

Aladyn jako dziecko musiał przyglądać się śmierci swoich rodziców - rebeliantów, zabitych przez wezyra Sulifera. Wszyscy oczekują od chłopaka, że tak jak oni będzie walczył przeciw niesprawiedliwym rządom, on jednak wcale nie ma ochoty brać udziału w przegranych bitwach, chce tylko pomścić rodziców. Kiedy w jego ręce trafia magiczna lampa, przed Aladynem otwierają się nowe możliwości, aby spełnić to pragnienie. Jednak czy starczy mu odwagi? I co wyniknie z jego znajomości z Zahrą?

Już kiedy po raz pierwszy zobaczyłam cudowną okładkę Zakazanego życzenia, wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę. Bardzo lubię czytać retellingi znanych baśni, a chociaż tę o Aladynie znam właściwie tylko w disneyowskiej wersji, to zawsze była jedną z moich ulubionych. Jeśli jednak miałabym porównywać wersję filmową z książkową, to zdecydowanie wybieram książkę!

Jessica Khoury umiejętnie maluje słowami obraz świata, wzorowanego na Baśniach z tysiąca i jednej nocy, kreując magiczną, trochę tajemniczą, a trochę mroczną atmosferę. Nie znajdziemy jednak w tej książce przedłużających się opisów, bo na jej kartach zdecydowanie króluje tocząca się w szybkim tempie akcja. Dwiema najmocniejszymi stronami Zakazanego życzenia, poza magicznym klimatem, są dla mnie świetne dialogi i duża dawka humoru - wspaniale się bawiłam czytając tę powieść!

Autorka stworzyła wyraziste postacie, których nie da się nie lubić. Mądra i potężna Zahra, sprytny i zabawny Aladyn, silna i odważna księżniczka Kaspida - z tą trójką aż chciałoby się zaprzyjaźnić. Najwięcej emocji budzi jednak niezaprzeczalna chemia pomiędzy dwójką głównych bohaterów, ich rozwijająca się relacja, uczucia skrywane pod maską humoru, poświęcenia, na które są gotowi dla siebie nawzajem. Chociaż paranormal romance nie należy do moich ulubionych, to w tym wypadku muszę zmienić moje dotychczasowe poglądy, bo romans ludzkiego chłopaka z dziewczyną-dżinnem bardzo przypadł mi do gustu.

Chociaż nie powinno się oceniać książki po okładce, to właśnie okładka zachęciła mnie, do sięgnięcia po Zakazane życzenie. Na szczęście środek okazał się równie dobry, a nawet lepszy niż zewnętrzna oprawa - przewracając kolejne strony pokochałam tę powieść za jej klimat, styl, humor i postacie. Serdecznie polecam tę cudowną książkę wszystkim, którzy chcą na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zanurzyć w magiczny, baśniowy świat.

Ocena: 6/6©Z herbatą wśród książek
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć