Zdradzeni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.97 / 5.00
liczba ocen: 25
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.90 zł
23.54 zł
24.52 zł
29.90 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
17.94 zł
23.68 zł
23.88 zł
24.82 zł
26.91 zł
28.41 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

Te wydarzenia wstrząsnęły armią. Polscy żołnierze zostali oskarżeni o zbrodnię ludobójstwa. Jak było naprawdę? Edyta Żemła dociera do niepublikowanych dotąd zeznań, rozmawia z setkami świadków. Obnaża system manipulacji politycznych z Antonim Macierewiczem w tle. Jak pisze w posłowiu gen. Waldemar Skrzypczak: „cała sprawa «zbrodni ludobójstwa» zrodziła się w salonach polityków, a nie w Afganistanie”.

Nie jesteśmy mordercami, tylko żołnierzami – powtarzali podczas śledztwa oskarżeni o ludobójstwo żołnierze. Jednak śledczy już wtedy, bez wyroku sądu, wiedzieli swoje. Nie słuchali wyjaśnień. Nie chcieli zrozumieć, co chcą im przekazać żołnierze, gdy opowiadają o wojnie partyzanckiej, talibach, niesprawnym sprzęcie, który dostali, braku rozpoznania wywiadowczego. Mur niechęci po stronie zespołu wojskowych prokuratorów stawał się coraz grubszy. A żołnierze znaleźli się w pułapce, którą jeszcze w Afganistanie zastawiły na nich służby. Po trwającym wiele lat procesie sąd wreszcie uznał, że ostrzał afgańskiej wioski to był tragiczny w skutkach wypadek, nikt celowo nie chciał zabić mieszkańców małej afgańskiej osady.
Żołnierzy rzucono na pożarcie politycznej machiny po to, by ukryć niekompetencję i błędy decydentów:

BEZ ODPOWIEDNIEJ BRONI I SPRZĘTU
– Nie widzisz, że to złom? Jeżdżące trumny – tak jeden z żołnierzy określił auta, które dostali od Amerykanów. Nieopancerzone hummery, zacinająca się broń, brak zestawów noktowizyjnych – to tylko początek listy braków pierwszej zmiany polskich żołnierzy wysłanych na wojnę w Afganistanie.

BEZ ROZPOZNANIA WYWIADOWCZEGO
Antoni Macierewicz rozwiązał WSI, ale nie był w stanie zorganizować nowych służb. Wojskowe Służby Specjalne, odpowiedzialne za ochronę wywiadowczą i kontrwywiadowczą, zapewnienie tajnej łączności i obiegu dokumentów z NATO nie były w stanie wypełniać obowiązków.

BEZ OGRANICZEŃ OPERACYJNYCH
Żołnierzy wysłano na misję bez żadnych ograniczeń operacyjnych. Na przykład Niemcy zastrzegli, że ich żołnierze nie będą działać w nocy i na określonej wysokości. A nasi żołnierze bez wynegocjowanych ograniczeń mogli być używani, i byli, do najtrudniejszych zadań bojowych.

Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć