ebook Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji
3.76 / 5.00 (liczba ocen: 111)

Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 26.03
Audiobook - najniższa cena: 29.67
wciąż za drogo?
26.03 zł Lub 23.43 zł
31.99 zł
31.99 zł Lub 28.79 zł
26.23 zł
27.17 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie Grecji, podąża śladami swoich rodaków, których przyjęły polskie władze pod koniec lat 40. Tworzy portret ludzi oderwanych od rodzimej ziemi i kultury, próbujących odnaleźć się w nowym miejscu. Przedstawia Polaków gotowych wesprzeć tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Dla wielu krajów w Europie koniec II wojny światowej nie oznaczał końca wojennego koszmaru. Jedne z najkrwawszych, bratobójczych walk toczyły się w Grecji. W ich wyniku tysiące członków komunistycznej partyzantki i ich rodzin musiało uciekać z kraju i szukać schronienia w państwach bloku wschodniego.
Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Grecji, podąża śladami swojej rodziny i innych rodaków, których kilkanaście tysięcy przyjęły polskie władze pod koniec lat 40. XX wieku. Tworzy portret ludzi oderwanych od swojej ziemi i swojej kultury, świadomych, że powrót do ojczyzny – przynajmniej przez jakiś czas – będzie dla nich niemożliwy, próbujących odnaleźć się w nowym miejscu.
„Nowe życie” to także portret Polaków gotowych, mimo własnych problemów politycznych i ekonomicznych, wesprzeć tych, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji. W tej rzetelnie udokumentowanej, a jednocześnie bardzo intymnej historii Sturis przypomina prawdy, o których wiele osób zdaje się dziś nie pamiętać, choćby taką, że korzyści z przyjmowania uchodźców dotyczą nie tylko ich samych, ale także goszczącego ich kraju.

Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji od Dionisios Sturis możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kiedy w latach czterdziestych zaczęto wpuszczać do Polski pierwszych uchodźców z Grecji, wciąż byliśmy krajem podnoszącym się z ruin. Mimo własnej biedy, trosk i wielu innych problemów, Polacy otworzyli serca dla nowych sąsiadów.

Dziś pamięć o ponad trzynastu tysiącach Greków, którzy u nas znaleźli bezpieczną przystań zanika. Część z nich, po zmianach politycznych, wróciła do swojego kraju. Część została, znalazła tu miłość, przyjaciół, zorganizowała sobie życie.

Czy Polacy przyjmowali ich z otwartymi ramionami? Zapewne bywało z tym różnie. Prawda jest taka, że wszystko zależy od indywidualnych przeżyć, poglądów i lęków danej osoby.

Niestety, nasuwa mi się jeszcze jeden bardzo smutny wniosek. A mianowicie taka myśl, że nieważne, co myślą obywatele. Główny ruch i działanie należy do władz danego państwa. W tamtym okresie greccy uchodźcy, powiązani przecież z lewicą i komunistami, pasowali ówczesnej władzy ludowej.

Ocena: 6/6
©Domowa Księgarnia
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć