Tu byłem. Tony Halik
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.70 / 5.00
liczba ocen: 849
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-34% 22.90 zł
24.50 zł
29.27 zł
29.74 zł
34.99 zł
Pozostałe księgarnie
29.74 zł
29.74 zł
31.49 zł
34.99 zł
36.00 zł
Opis:

Setki przygód, tysiące anegdot od Alaski po Australię. Trudno zliczyć, ile razy Halik otarł się o śmierć.
Pamiętamy go z programu „Pieprz i wanilia”, w którym opowiadał o swoich egzotycznych podróżach. Zanim jednak urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir został Tonym Halikiem, przeżył kilka różnych życiorysów. Był Polakiem i Argentyńczykiem. Czasem Indianinem. Francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu dla NBC z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, pilotem Juana Perona i odkrywcą ukrytej stolicy Inków. Albo nie był żadnym z nich. Z całą pewnością jednak wybierał się na Księżyc.
Kim był naprawdę? Odpowiedź – w trakcie podróży po Francji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce – znalazł jeden z najlepszych polskich reporterów młodej generacji – Mirosław Wlekły.

„Zrazu bałam się tej książki. Myślałam, że ujawnienie sekretów życia Toniego, tajemnic, których ja nawet nie znałam, w pogoni za dziennikarską sensacją przekładającą się na sprzedaż książki może zrobić Toniemu krzywdę. Mirosław Wlekły podszedł jednak uczciwie do życia swego wyjątkowego bohatera, starał się zrozumieć motywy jego postępowania, pokazał jego – a czasem nie były to jego – wybory w kontekście czasu i wydarzeń politycznych. Dziękuję mu za to” – Elżbieta Dzikowska

„To wielka radość móc wędrować jeszcze raz z Tonym i Elżbietą przez świat i strony książki, której są bohaterami. Ale to znacznie więcej niż sentymentalna podróż przez świat pachnący wanilią” – Jerzy Stuhr

„Nie istniały dla niego zadania niemożliwe do wykonania. Wpychał się wszędzie tam, gdzie innym brakowało odwagi.
Oto opowieść o sympatycznym szaleńcu, któremu nikt nie był w stanie odmówić uroku. nawet gdy nieco przeinaczał fakty i zbytnio koloryzował swój życiorys. Był tu i teraz. Cały Halik” – Michał Nogaś

CYTATY:
- Jakie jest najbrzydsze państwo świata?
- Państwo Halikowie.
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  www.czytaska.blogspot.com


  Życie Tony'ego Halika było jedną wielką zakręconą podróżą. To czym dzielił się z widzami w wyświetlanych u nas seriach z pieprzem, wanilią lub migdałami w tytułach to czubek góry lodowej.
  Ekstrawertyczny szaleniec jednocześnie skrywający rozmaite tajemnice swojego życia za niesamowitymi i nieprawdopodobnymi historiami.
  Podróżnik, obieżyświat, reporter, operator, dziennikarz - nie ma jednego dobrego słowa by opisać osobę Halika. Żywiołowy do obłędu i zarazem perfekcjonista w swojej pracy. Człowiek z parciem na szkło ale i z głęboko zakorzenionym pędęm poznawczym.

  Najbardziej zaskakujące dla mnie w tej biografii są informacje, że Komitet Sienkiewiczowski kupił dworek w Oblęgorku od dziadka Tony'ego Halika?!?! Brat dziadka przyjaźnił się z Żeromskim????, a jego drugą żoną została stryjeczna siostra Marii Skłodowskiej-Curie. Nie miałam o tych powiązaniach pojęcia. Zresztą nie miałam pojęcia o Haliku w ogóle jak się okazuje!

  Świetna książka! Autor przeprowadził głębokie i wnikliwe śledztwo śladami Tony'ego i jego bliskich, odnalazł znajomych i znajomych znajomych aby wydobyć co tylko się da z nieopowiedzianej historii życia szalonego reportera. A dzięki temu i ja po raz kolejny byłam tam gdzie pieprz rośnie, i tam gdzie rośnie wanilia też....

  Polecam!

 • Awatar

  Niestety rozczarowanie, może miałem zbyt wysokie oczekiwania? Czuje olbrzymi niedosyt, mam wrażenie, że potencjał życia pełnego przygód nie został wykorzystany przez autora. Czytając miałem wrażenie, że czytam notatki autora, które przygotował sobie do napisania książki i które powinien rozwinąć o czym niestety zapomniał.Chyba najdłuższa historią opisaną w książce jest historia magazynu Life :( Książka nie jest zła, można odrobinę poznać Tonego Halika, ale aby poczytać o jego podróżach trzeba sięgnąć po książki samego podróżnika.

Inne proponowane
Warto zerknąć