Problem trzech ciał
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.98 / 5.00
liczba ocen: 33890
Ilość stron (szacowana): 456
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-29% 21.00 zł
23.92 zł
25.42 zł
29.90 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
-16% 22.43 zł
23.91 zł
24.82 zł
25.06 zł
25.12 zł
26.91 zł
26.91 zł
27.81 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

Pierwszy tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, porównywany do „Fundacji” i „Diuny”. Wydawniczy fenomen w Stanach Zjednoczonych. Zdobywca Nagrody Hugo dla Najlepszej Powieści 2015.

„Imponująca rozmachem ucieczka od rzeczywistości. Dała mi odpowiednią perspektywę w zmaganiach z Kongresem – nie musiałem się przejmować, wszak kosmici mieli najechać Ziemię!” – Barack Obama, były prezydent USA

Pierwszy tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Diuna”. Chiński bestseller, który zyskał ogromny rozgłos w USA.
W 2015 roku książka otrzymała Nagrodę Hugo, po raz pierwszy w historii przyznanej tłumaczonemu tekstowi. Znalazła się także w finale nagród Nebula, Prometeusza, Locusa, Johna W. Campbella. Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, wybrał ją jako jedną z najbardziej wartych przeczytania książek 2015 roku, a prezydent Barack Obama zabrał ją na urlop na Hawajach.
Tajny chiński projekt z czasów Mao przynosi przerażające konsekwencje kilkadziesiąt lat później. Początek XXI wieku – po serii samobójstw wybitnych fizyków śledztwo prowadzi do tajemniczej sieciowej gry „Trzy ciała”, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Świat tej gry nie jest jednak fikcją...

„Science fiction w najlepszym wydaniu” – Kim Stanley Robinson

„Mistrz chińskiej SF proponuje «Wojnę światów» dla XXI wieku” – „The Wall Street Journal”

„Wybitna, godna wszelkich nagród powieść, która zasługuje na miejsce wśród klasyki science fiction” – „SF Book Reviews”

CYTATY:
Cywilizacja nadal będzie niszczyła wszystkie formy życia na Ziemi oprócz ludzi.
Recenzje blogerów
Problem trzech ciał to chiński bestseller, który z niezwykłym uznaniem spotkał się również w Stanach Zjednoczonych i urzekł samego Baracka Obamę! Stanowi on pierwszy tom trylogii Wspomnienie o przeszłości Ziemi, która stanowi intrygujące połączenie fikcji i nauki. Początkowo przenosimy się do lat 60. XX wieku, do momentu, w którym panowała w Chinach rewolucja kulturalna. Z drugiej jednak strony akcja rozgrywa się w czasach teraźniejszych, jednak wydarzenia z przeszłości zaczynają mieć tutaj swoje odzwierciedlenie, ludzie mierzą się z ich konsekwencjami. Wszystko rozpoczyna się od serii tajemniczych samobójstw popełnionych przez wybitnych fizyków, a śledztwo prowadzi do tajemniczej gry sieciowej o nazwie Trzy ciała. Okazuje się jednak, że nie jest to tylko i wyłącznie gra.

Dzieła chińskich autorów nie są w naszym kraju zbyt popularne. Bardzo rzadko w ogóle słyszymy o chińskim pisarzu, który napisał bestseller. Nie wiem, z czego to wynika, ale mogę podejrzewać, że możemy z tego powodu wiele tracić, bowiem powieść Cixin Liu jest czymś naprawdę oryginalnym i niepowtarzalnym. Chociaż znam książki, w których pojawia się zagrożenie apokalipsą czy też dosyć popularny ostatnimi czasy motyw gry komputerowej, która miesza się z rzeczywistością, to muszę przyznać, że Cixin Liu połączył te dwa wątki w niesamowitą całość, w intrygujący i porywający sposób. Nie jest to książka łatwa i wymaga od czytelnika skupienia, ale zdecydowanie warta jest tego, żeby się jej poświęcić i skierować uwagę tylko na to, co się w niej dzieje. Nie da się ukryć, że mamy tutaj do czynienia z fizyką, która dla wielu osób jest czarną magią, jednak niech to Was nie zniechęca, bowiem Problem trzech ciał to kawał dobrego science-fiction.

Cixin Liu to człowiek, który prezentuje wszystko w bardzo obrazowy sposób, nie boi się mocnych scen czy ciężkiego języka. Już na początkowych stronach szokuje czytelnika i wprowadza go do swojego świata, który nie jest kolorowy i usłany różami. To brutalna walka o przetrwanie, to polityczne potyczki, to zagrożenie inwazją obcych z kosmosu… A do tego wszystkiego dochodzi tajemnicza gra nawiązująca do uratowania planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Świat gry, która okazuje się nie być czystą fikcją i jest zbyt trudna dla zwyczajnych graczy, jest doskonale przedstawiony. Jest oryginalny, chaotyczny i nieprzewidywalny, ale autor miał naprawdę interesujący pomysł i świetnie go zaprezentował. W tym świecie pojawiają się ery stabilności i ery chaosu, a jego społeczność musi sobie radzić z tak gwałtownymi zmianami. Nic nie jest pewne, nic nie jest stałe, a zagrożenie może nadejść w każdej chwili.

Wędrujemy pomiędzy dwiema skrajnie różnymi rzeczywistościami, w których mieszają się wszystkie wątki: nie brakuje tutaj elementów sensacji, jest trochę teorii spiskowych i intryg politycznych, a także nauki i fizyki. Brzmi to trochę jak mieszanka wybuchowa, ale wierzcie mi, jest niesamowita. Problem może się pojawić w przypadku bohaterów, bowiem nie mamy do czynienia na co dzień z chińskimi imionami, a w moim odczuciu wyglądają one bardzo podobnie. Jednak ułatwieniem jest tutaj spis wszystkich postaci występujących w książce oraz ich krótka charakterystyka. Gdy poczujemy się zagubieni to możemy do niego sięgnąć i szybko rozjaśnić sobie całą sytuację dzięki zrozumieniu tego, kto jest kim i jaką rolę odgrywa w powieści.

Początkowo nie wierzyłam, że można w taki sposób połączyć poszukiwania pozaziemskiej cywilizacji z okresu rewolucji kulturalnej i motyw teraźniejszych samobójstw i zaburzeń wśród działalności naukowej, a do tego wszystkiego dodać świat z gry. Jednak Cixin Liu bardzo dobrze sobie z tym poradził i stworzył powieść, która intryguje i zaskakuje na każdym kroku. Książce nie można odmówić oryginalności, a styl autora nie pozostawia wiele do życzenia. Ta powieść potrafi porwać i wciągnąć, potrafi zainspirować, zaciekawić, ale i pozostawić czytelnika z uczuciem niepewności. Muszę też wspomnieć o niesamowitych okładkach – zarówno pierwszej części trylogii, jak i kolejnych dwóch. Są one po prostu obłędne i idealnie odwzorowuję magię tego, z czym mamy do czynienia w środku!

Problem trzech ciał to powieść oryginalna i ciekawa, z którą zdecydowanie warto się zapoznać, zwłaszcza jeżeli przepadamy za science-fiction. Ile tutaj fikcji, a ile prawdy? Ciężko mi jednoznacznie określić, ale moje pierwsze spotkanie z twórczością chińskiego autora uznaję za naprawdę udane. Może chwilami czułam się zdezorientowana i nie do końca rozumiałam wszystko to, co opisuje autor, ale mam nadzieję, że gdy sięgnę po kolejne tomy, to będę już na to bardziej przygotowana. Tutaj nie wiedziałam, czego się spodziewać, ale jestem zadowolona z lektury, którą z czystym sumieniem polecam.

Ocena: 5/6
©BookeaterReality
Książka Liu to przede wszystkim hard science fiction. Przez pierwsze kilkadziesiąt stron obserwujemy jedynie życie Ye Wenjie, lecz z czasem zaczynamy poznawać zasady funkcjonowania tajnej bazy wojskowej. Dowiemy się jakie są jej zadania, jak wysyła sygnały, dlaczego obserwują jedynie sygnały mikrofalowe i jaki mają one związek z Wielkim Wybuchem. Jednakże to tytułowemu problemowi trzech ciał, autor poświęca najwięcej czasu i stanowi on integralną część opowieści. Jest to zagadnienie mechaniki klasycznej, polegające na wyznaczeniu toru ruchów wszystkich ciał danego układu trzech ciał o określonych parametrach, które oddziałują ze sobą zgodnie z prawem grawitacji Newtona. Nie jest to najłatwiejszy problem i wymaga bardzo wielu zagadnień matematycznych oraz fizycznych, by go w pełni zrozumieć. Stąd też, autorowi należy się pochwała - przedstawia temat w sposób jasny, zrozumiały, by nikt się nie pogubił w kolejnych wyjaśnieniach tego zagadnienia.

Problem trzech ciał to bardzo dobre i interesujące chińskie hard science fiction. Porusza wiele frapujących i skomplikowanych zagadnień z fizyki, ale również z ekologii, czy historii Chin. Książkę przeczytałem wyjątkowo szybko i najchętniej zabrałbym się za kolejne tomy, lecz na nie przyjdzie mi niestety jeszcze troszkę poczekać. Polecam!

Ocena: 5/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Ciekawa, bardzo naukowa fantastyka.

 • Awatar

  Długo zwlekałam z tą lekturą. Powód żenująco banalny. Obawa przed nawałem terminów z fizyki i nierozróżnialnych chińskich nazwisk. Jak to z reguły bywa strach miał wielkie oczy. Autor jest łaskawy dla percepcji przeciętnego odbiorcy. Czyta się przyjemnie. Akcja, choć niespieszna, wciąga. A intryga ciekawie wplata się w teraźniejszość.

 • Awatar

  Czasem czuję się jak ten obłąkaniec z powiedzenia Einsteina: znów wziąłem do ręki przehajpowaną książkę oczekując, że tym razem będzie inaczej i faktycznie będzie wyśmienita.

  Nie jest. Chociaż zła też nie jest. Problem w tym, że ta książka nie może się zdecydować kim chciałaby być - przyciężką hard SF, czy "fantasy w kosmosie". Zdaje się, że autor chciał koniecznie pójść w stronę "hard", ale mam wrażenie, że brakuje mu do tego naukowego przygotowania. Fragmenty opisujące naukę czy technologie brzmią jak notatki z wikipedii w "simple english".

  Z drugiej strony mamy opis obcej cywilizacji, który nawet nie sili się na jakiś realizm i bardziej przypomina Star Trek, w którym kosmici różnią się od ludzi obecnością śmiesznych wyrostków na czole, a poza tym społeczeństo mają jak ludzie, naukę mają jak ludzie, a w wolnych chwilach marzą o siedzeniu na plaży na Ziemi.

  Pomiędzy tymi skrajnościami jest kilka pomysłów na tyle ciekawych, że nie zwraca się uwagi na kwestię ich realizmu - jak rozplątywanie protonu i zamknięte w nim miniaturowe wszechświaty, komputer złożony z ludzi, czy sofony.

  Odsuwając kwestie SF na bok, największy problem jaki mam z tą książką to zupełny brak realizmu w prowadzeniu fabuły. Pełno tu zbiegów okoliczności, reakcje ludzi na wydarzenia czy wieści o obcej cywilizacji są często niedorzeczne. W niektórych momentach myślałem, że czytam jakąś komedię. Nie pomaga też używanie słownictwa rodem z seriali kryminalnych z lat '90, jak "gliniarze" (serio?) czy "mole książkowe" w odniesieniu do naukowców. Chociaz to już oczywiście kwestia tłumaczenia.

  Na koniec jeszcze plusik za częściowe umiejscowienie akcji w Chinach w czasie rewolucji kulturalnej i przypisy do tamtych wydarzeń - sceneria dość egzotyczna, a przy okazji można liznąć trochę historii.

  Kiedy czytam teraz tę opinię, widzę, że wyszła mi bardziej krytyczna niż chciałem. Jak pisałem na początku, książka nie jest zła. Niektóre pomysły są naprawdę ciekawe, trzeba tylko podejść do tej powieści z odpowiednim nastawieniem (nie-do-końca-hard SF). Niech moim podsumowaniem będzie to: zabieram się za kolejną część.

 • Awatar

  Dla osób będących zagorzałymi fanami science fiction i poszukujących książki, której akcja „wciąga po uszy”, „Problem trzech ciał” jest pozycją obowiązkową. To, można powiedzieć, orientalna mieszanka wybuchowa chińskiego mistrza SF Liu Cixin, który przedstawia swój świat z ogromnym rozmachem, wrzucając do jednego „kotła” teorie spiskowe, intrygi polityczne oraz naukę. W efekcie otrzymujemy ogromnie pasjonującą historię, w której ewidentnie wyczuwalny jest powiew świeżości w lekko skostniałym w moim przekonaniu gatunku. To także zapowiedź niewątpliwej rozrywki w kolejnych tomach cyklu, który „Problem trzech ciał” otwiera.

 • Awatar

  Świetna książka !!!:)
  Mój hit jeśli chodzi o książki sci-fi ostatnich lat ! Już nie mogę doczekać się tomu drugiego.
  Kupować-nie pytać:)

Inne proponowane
Warto zerknąć