Ostatnia wizyta
ebook: epub (ipad), mobi (kindle)

średnia ocena: 3.52 / 5.00
liczba ocen: 89
cena: 12.51
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-49% 12.51 zł
15.10 zł
20.01 zł
20.51 zł
20.91 zł
Pozostałe księgarnie
-24% 15.01 zł
20.01 zł
20.24 zł
21.26 zł
22.51 zł
22.51 zł
23.76 zł
25.01 zł
25.01 zł
Opis:

Mroczna opowieść o czasach, które minęły, ale których cień wciąż pada na naszą rzeczywistość. Brawurowa próba rozwikłania zagadki, która pozostaje nierozwiązana od prawie pół wieku. Autor stworzył opowieść na podstawie akt sądowych i rozmów z prokuratorem, który kierował śledztwem.

Po wojnie wystarczyło mieć głowę na karku i tetetkę w kieszeni, żeby szybko się wzbogacić. Jednak w 1970 roku w Koninie Zbigniew Pielach nie może rozwiązywać problemów po staremu – długi narastają i grozi mu zlicytowanie domu. Pewnego dnia odwiedza go towarzysz major Orłowski. Zbigniew miał głęboką nadzieję, że przyjaciele z Kraju Rad zapomnieli o nim, w końcu minęło 13 lat od ostatniej misji. Pielach dostaje zlecenie porwania lekarki Stanisławy Krzemińkej, kobiety, którą kiedyś może nawet kochał. Nie zamierza dać sobą pomiatać przełożonym – chce wykiwać nie tylko milicję, ale i zleceniodawców. I jeszcze na tym zarobić gruby szmal. Jacek Ostrowski w książce próbuje rozwikłać zagadkę, która pozostaje nierozwiązana od prawie pół wieku. Autor stworzył opowieść na podstawie aktów sądowych i rozmów z prokuratorem, który kierował śledztwem.

Recenzje blogerów
Ostatnia wizyta to jedna z tych pozycji, obok której nie sposób pozostać obojętnym. Szczególnie mając na uwadze, że tak właśnie wyglądała ówczesna rzeczywistość, pełna układów, wykorzystywania władzy, pełna brutalności i bezsilności zarazem, pełna prób zatuszowania i doprowadzenia do zapomnienia o bestialskich zbrodniach. Ostatnia wizyta to książka wstrząsająca, przerażająca, przytłaczająca, ale również bardzo ważna dla zrozumienia mechanizmów tamtej epoki.

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1970 i dotyczy bardzo głośnej sprawy porwania pediatry Stanisławy Krzemińskiej. Autor posiłkując się aktami sądowymi, oraz rozmowami z prokuratorem, który prowadził śledztwo, próbuje odsłonić nam kulisy tamtych wydarzeń. Głównym bohaterem powieści jest współpracownik KGB, dziennikarz, Zbigniew Pielach. Mężczyzna, próbuje uchodzić za "szanowanego obywatela, mającego szerokie plecy", jest natomiast bankrutem, znęcającym się nad swoja żoną. Morduje na zlecenie i dla przyjemności, terroryzuje miasto, zastrasza sąsiadów. W pewnym momencie zaczyna palić mu się grunt pod nogami. Banki ponaglają go o spłatę długów, stare cienie zaczynają go dopadać. Pielak podejmuje się, porwania lekarki związanej z Armią Krajową i posiadającą informacje ważne dla bezpieczeństwa aparatu ówczesnej władzy.

Ostatnia wizyta stanowi wstrząsający obraz mrocznych realiów życia w PRL-u, sposób działania KGB, konsekwencje współpracy z tym organem, oraz jego wpływ na ludzi. Pokazuje również uwikłanie osób z otoczenia tych, na których komitet miał haka. Powieść to również bardzo rozwinięte spektrum ludzkich osobowości. Na uwagę zasługuje w tym zakresie postać żony mordercy. Bogobojnej kobiety, która kryje zbrodnie męża.

Z niecierpliwością czekam na moment kiedy sięgnę po kolejne części serii Na F/Aktach. Ostatnia wizyta, wciągnęła mnie od pierwszej, do ostatniej strony, jej klimat, stylistyka, układ, zdecydowanie są w moim typie. Polecam. Choć to książka, dla ludzi o mocniejszych nerwach.

Ocena: 6/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  "Ostatnia wizyta" jest moją ostatnią przygodą z serią Na F/Aktach Wydawnictwa od deski do deski. Jakie mam wrażenia? Wizyta, nie trwała długo, była bardzo intensywna i uwierzcie mi wielokrotnie chciałam odwrócić się na pięcie i trzasnąć z wielkim hukiem drzwiami! Dlaczego? Gospodarz, tfu, bohater, tfu antybohater, jest chyba najbardziej antypatycznym człowiekiem jakiego kiedykolwiek "poznałam". Kawał ... i tu można wstawić najgorsze epitety jakie przyjdą nam do głowy.

  Polska lata 70te. Czasy takie a nie inne, czyli kolesiostwo do kwadratu, a ten co miał znajomości i plecy miał wszystko to czego nie miał przeciętny człowiek bez koneksji.
  Obywatel Zbigniew Pielach, znany działacz ORMO, "nieciekawy facet z wielkimi znajomościami wśród lokalnych prominentów. Mówiono, że lepiej z nim nie zadzierać, bo jest cholernie mściwy. Chodziły też słuchy, że pracował w SB". Żona Hanna Pielach, matka dwóch synów. Mieszkają w domu jednorodzinnym z ojcem Hanki. Hanka prowadzi dom i pracuje, a Zbigniew oprócz tego, że cały czas myśli jak się wykaraskać z finansowego dołka, komu by tu życie zatruć, na kim się odegrać i zemścić, hoduje króliki.
  Po 13 latach uśpienia Pielach dostaje zadanie uprowadzenia pediatry Krzemińskiej. Nie jest to dla niego wielkie wyzwanie, gdyż w przeszłości nieraz dokonywał rzeczy niezgodnych z prawem. Poza tym jest człowiekiem bez skrupułów, kompletnie wyzbyty jakichkolwiek zasad moralnych, życie innego człowieka, czy też zwierzęcia nie ma dla niego żadnej wartości. "Dla rodziny był despotą. Część sąsiadów też się go bała i unikała jak ognia, bo do bicia był pierwszy. Nie można mu też było podskoczyć, bo za duże miał plecy." "Zarżnąć jak prosiaka, strzelić prosto w łeb, zatłuc siekierą to dla niego jak splunąć..."
  Osąd jestestwa Pielacha jest jednoznaczny, natomiast różnie można ocenić postawę jego żony Hanki. Oj nieraz miałam ochotę na nią nakrzyczeć i przywołać do porządku ...

  Jak potoczyły się losy Krzemińskiej, kto zlecił porwanie, jakie działania podejmował Pielach, jak zachowała się Hanka, o tym wszystkim przeczytacie w "Ostatniej wizycie". Autor książki, Jacek Ostrowski, znał osobiście ofiarę. Przeanalizował materiały ze śledztwa, akta sądowe, rozmawiał z prokuratorem prowadzącym dochodzenie. Z tego względu książka nabiera nowej jakości. Jednak nie zapominajmy, że jest to nadal fikcja literacka. Bardzo polecam!
  http://naczytniku.blogspot.com/2017/05/ostatnia-wizyta.html

Inne proponowane
Warto zerknąć