ebook Ważka
3.8 / 5.00 (liczba ocen: 33)

Ważka
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 16.45
wciąż za drogo?
EMPIK#EMPIK WTK
EMPIK#EMPIK WTK
16.45 złpremium: 9.87 zł Lub 9.87 zł
19.90 zł
21.83 zł
22.43 zł Lub 20.19 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
17.34 zł
19.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Starsza aspirant Agata Górska rozpoczyna prywatne śledztwo w tajemnicy przed przełożonymi, gdy okazuje się, że śmierć jej koleżanki nie była przypadkowa. Jedynym tropem jest tajemnicza broszka w kształcie ważki, o której Lena wspomniała podczas ich ostatniego spotkania…

Partner Agaty, Sławek Tomczyk, prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa wyrachowanego dziennikarza – jego zwłoki odnaleziono w redakcji gazety internetowej. Zamordowany nie wahał się sięgać po niemoralne środki w pogoni za sensacją i wywlekał na wierzch brudy mieszkańców Warszawy, więc krąg podejrzanych nieustannie się rozszerza.
Czy sprawa zabójstwa Woźnickiego oraz śmierci Leny są ze sobą powiązane? Jaki sekret skrywa broszka w kształcie ważki?

Ważka od Małgorzata Rogala możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wspomnienia są jak woda. Czasem przejrzyste, a niekiedy mętne, zamulone, pełne zgniłozielonych wilgotności oblepiających zanurzony w nich umysł, zniekształcające obraz rzeczywistości.
Ku mojej rozpaczy, znów trafiłam w środek serii. Nie znoszę tego. Lubię obserwować, jak rozwijają się główni bohaterowie, jak dojrzewają wraz z każdą kolejną opowieścią, jak zmieniają się ich relacje z innymi ludźmi. Gdy zaczynam lekturę nie od pierwszej, ale kolejnej części cyklu, czuję jakbym przegapiła cos istotnego. Zazwyczaj kończy się tak samo – sięgam do początku serii.

Ważka to kryminał, tyle, że w wersji bardzo kobiecej, bo ze znaczną domieszką powieści obyczajowej i romansu. Główni bohaterowie to para policjantów: Agata Górska wraca właśnie do zdrowia po postrzale, jest zdeterminowana – chce rozwiązać sprawę morderstwa swojej przyjaciółki Leny Dobosz, z kolei partner Agaty, Sławek Tomczyk prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarza, pracującego w internetowym brukowcu. Choć sprawy wydają się ze sobą niepowiązane, w miarę upływu czasu, policjanci odkrywają elementy wspólne.

Od pierwszych stron, istotną kwestią są relacje między Agatą i Sławkiem. Romans wisi w powietrzu, a kolejnych scen z ich udziałem nie powstydziliby się scenarzyści czołowych polskich seriali. Nie ukrywam, że nie jestem fanką prozy kobiecej, dlatego też ten wątek nie należał do moich ulubionych.

Co do intrygi - skomponowana całkiem nieźle, choć od pewnego momentu wiedziałam już kto jest zabójcą. Plus za stworzenie ciekawej galerii postaci drugoplanowych – jest m. in. bezwzględny, szukający sensacji dziennikarz, cicha, zakompleksiona i nieszczęśliwie zakochana kobieta, Julia - demon seksu, potrzebujący uwagi i adoracji weterynarz, zmagająca się z przeszłością para byłych kochanków.

Całość czyta się znakomicie. Może nie jest to literatura ambitna, ale trzeba przyznać, że bardzo wciągająca. Na tyle, by sięgnąć po poprzednie części. Jeśli więc szukacie czytadła na weekend - oto ono.

Ocena: 4+/6
©Okiem Wariatki
Przyznam szczerze, że czekałam na kolejne śledztwo Górskiej i Tomczyka, bowiem Zapłata oraz Dobra matka zostawiły mnie z poczuciem niedosytu. Losy poturbowanej życiowo starszej aspirant Agaty Górskiej oraz jej przyjaciela i zawodowego partnera Sławka Tomczyka zainteresowały mnie na tyle, że dwa poprzednie tomy przeczytałam w mgnieniu oka. Nie inaczej – niestety – było i tym razem, znów nie dane było mi się podelektować lekturą, bowiem Ważka skonstruowana jest tak, że wręcz nie sposób jej na chwilę odłożyć. Gdy się już zacznie lekturę, nie ma rady – trzeba czytać.

Trzeci tom kontynuuje śledztwo, które zadzierzgnęło się w Dobrej matce. Pewna niewyjaśniona sprawa nie daje Górskiej spokoju, postanawia więc działać na własną rękę, choć jedynym tropem jest ozdobna broszka w kształcie ważki. Tymczasem jej kolega z wydziału, Sławek Tomczyk, prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa wyrachowanego dziennikarza, którego zwłoki zostały znalezione w wannie. Wiele osób mogło chcieć jego śmierci, bowiem mężczyzna na swoim portalu umieszczał bezlitosne, szkalujące artykuły, które niejednemu niechlubnemu „bohaterowi” tych tekstów złamały życie. Daniel Woźnicki bez skrupułów wyciągał najgorsze brudy w pogoni za sensacją. Policja ma przed sobą niełatwe zadanie, bowiem krąg podejrzanych jest wyjątkowo duży. Kto zemścił się na bezwzględnym dziennikarzu? I czy obie sprawy mogą mieć ze sobą coś wspólnego?

Małgorzata Rogala po raz kolejny udowadnia, że świetnie sobie radzi w kryminałach z bogatą warstwą obyczajową. Sprawy, które prowadzą jej policjanci są zawsze mocno osadzone w rzeczywistości i poruszają ważne problemy społeczne: po przyjrzeniu się tematyce pedofilii i opisaniu niebezpieczeństw płynących z beztroskiego eksponowania życia swoich pociech w mediach społecznościowych, pisarka sięga po temat mediów brukowych, żerujących na krzywdzie człowieka. Do czego można się posunąć w pogoni za sensacją i dla dobrej klikalności strony? Warto sobie uświadomić, że nie jest to problem odległy, który nas nie dotyczy: ile razy sami kliknęliśmy w sensacyjny nagłówek, który znaleźliśmy na którymś z internetowych portali? Jak często wierzymy „brukowcom”, nie weryfikując nawet informacji, które podają i przekazując je dalej?

Muszę przyznać, że tym razem bardziej niż wątek kryminalny (ten był w moim odczuciu ciut słabszy niż w Dobrej matce), wciągnął mnie prywatny, pokazujący relacje między Górską a Tomczykiem. Zgodnie z obietnicą Małgorzata Rogala zdradziła również co nieco z życia osobistego Sławka Tomczyka, a do tego dodała rumieńców znajomości dwójki policjantów. Ciekawym zabiegiem jest także napisanie powieści w powieści – poza walorem artystycznym, cytowana w treści książka ma bezpośredni związek ze śledztwem – dobrze więc, że Górska zarwała nad jej lekturą noc…

Jeśli chodzi o miks kryminału i powieści obyczajowej, Polska nie ma się czego wstydzić: twórczość takich pisarek jak Magdalena Knedler, Joanna Opiat-Bojarska czy omawianej właśnie Małgorzaty Rogali udowadnia, że rodzima literatura nie zostaje w tyle względem zagranicznej, co mnie bardzo cieszy. Małgorzata Rogala zapewnia, że to nie ostatnie śledztwo Górskiej i Tomczyka, czekam więc na kolejny tom cyklu, ciekawa, jaką sprawę tym razem zaserwuje swoim policjantom autorka – powieść podobno jest już u wydawcy. Obawiam się, że to znowu będzie to lektura na jedno popołudnie.

Ocena: 5-/6
©tanayah czyta
Twórczość Małgorzaty Rogali poznałam za sprawą powieści Dobra matka. Pamiętam, że bardzo mi się podobała cała książka, ale przede wszystkim w pamięci utkwił mi motyw mordercy. Był naprawdę oryginalny, a po tak wielu poznanych przeze mnie kryminałach, nie łatwo już mnie zaskoczyć motywem zbrodni. Ważki po prostu nie mogłam sobie odpuścić, zwłaszcza, że stęskniłam się już za dwójką głównych bohaterów.

Agata Górska dochodzi do siebie po napadzie, który miał miejsce w poprzedniej części. Ciągle ma w pamięci nierozwikłane zabójstwo koleżanki, Leny Dobosz, które nie daje jej spokoju. Za wszelką cenę stara się rozwiązać zagadkę, mimo że powinna odpoczywać. W jej ręce wpada przepiękna broszka przypominająca ważkę, którą stworzyła Lena, specjalizująca się w wyrobie biżuterii. Czy to odkrycie będzie przełomowe w sprawie? W tym samym czasie policja, na czele z partnerem Agaty - Sławkiem Tomczykiem ma pełne ręce roboty. Starają się odnaleźć zabójcę kontrowersyjnego dziennikarza, którego odnaleziono utopionego w wannie w redakcji gazety. W wyniku śledztwa na jaw wychodzi, że ofiara to wcale nie była miła osoba, mogła podpaść wielu osobom przez obsmarowywanie ich w swoich artykułach, więc poszukiwania mordercy to nie jest proste zadanie. Sprawa się komplikuje, gdy zostają znalezione kolejne zwłoki...

Agata Górska i Sławek Tomczyk to duet, z którym już zdążyłam się zaprzyjaźnić w poprzedniej części. Agata to taka typowa twarda policjantka, która ma bardzo silny charakter, jednak niektóre sprawy potrafią ją zmieszać i czasami czuje się bezbronna. Natomiast Sławek to strasznie kochany facet, który dobrze traktuje kobiety i ogólnie jest bardzo dobrym i pomocnym człowiekiem. Na pewno może uchodzić za ideał mężczyzny. W dwóch poprzednich tomach policjanci byli w jakichś związkach, mniej lub bardziej poważnych, ale zawsze było widać (w mojej wyobraźni zdecydowanie było to widać) chemię pomiędzy nimi. I stało się, w tym tomie ich uczucie i co za tym idzie, pogłębienie relacji nabrały tempa! No dobrze, może trochę za bardzo skupiłam się na wątkach pobocznych, ale to dlatego, że jak zdążyłam zauważyć, w kryminałach Małgorzaty Rogali pojawiają się zawsze bardzo rozbudowane wątki obyczajowe. Tak jak tutaj jest to kwitnący związek pomiędzy dwójką głównych bohaterów. Może jest to nieco oklepane, ale nie ukrywam, że ja na to czekałam! I nie wyobrażam sobie, żeby taki wątek miał nie powstać!

A jeżeli chodzi o sprawę zabójstw, których dotyczyła ta część, tutaj również nie mam zastrzeżeń. Autorka myliła tropy, rozszerzała non stop krąg podejrzanych o coraz to nowe osoby i można było się pogubić w tym gąszczu domysłów. Ale właśnie o to chodzi w dobrym kryminale, nic nie powinno zostać podane na tacy, bo wtedy nie smakuje, tak jak byśmy chcieli. Poznaliśmy całą gamę nowych bohaterów i niektórzy z nich byli podejrzani o możliwość popełnienia zbrodni, a ich życie również zostało szczegółowo opisane, nie tylko znanych nam już policjantów prowadzących śledztwo. To nie są jedynie postacie, o których znamy suche fakty, ale wiemy co lubią, przez kogo zostali wychowani, gdzie pracują, jakie mają powiązania z ofiarami itp. Przez to w pewien sposób możemy wczuć się w ich rolę, poznać uczucia i ewentualnie zrozumieć emocje, jakie nimi kierowały. Ale to w trakcie czytania lektury można sobie pozwolić na takie spostrzeżenia, natomiast jak już poznamy tożsamość mordercy, to trochę inaczej patrzymy na motyw... I co najważniejsze, została również rozwiązana sprawa śmierci Leny Dobosz i okazało się, że ma ona wiele wspólnego z tym, co się działo w tej części serii. Tożsamości zabójcy nie mogliśmy się domyśleć w Dobrej matce, bo go tam po prostu nie było. To było bardzo ciekawe, bo na pewno wielu z was miało swoje teorie...

Ważka to kolejna świetna książka w dorobku autorki. Nie mogę się już doczekać kolejnego śledztwa Agaty i Sławka oraz scen z ich życia prywatnego. Polecam przede wszystkim jako kontynuację wcześniejszych tomów, ale również jako osobną powieść, może was zachęci do sięgnięcia po wcześniejsze części.

Ocena: 4+/6
©Spojrzenie EM
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Kolejna część pięciotomowej serii. M. Rogala świetnie opisuje wydarzenia. Bez zbędnej ilości szczegółów przez co czytelnik ani na moment się nie nudzi.

Warto zerknąć