Krótka historia nauki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.00 / 5.00
liczba ocen: 1
cena: 14.96
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-49% 14.96 zł
29.90 zł
22.28 zł
23.92 zł
Pozostałe księgarnie
23.92 zł
26.01 zł
26.91 zł
26.91 zł
28.41 zł
29.99 zł
Opis:

Mężczyźni i kobiety – począwszy od starożytnych greckich filozofów, przez Einsteina i Watsona z Crickiem, po współczesnych naukowców wspomaganych przez komputery – zastanawiali się, badali, eksperymentowali, obliczali, a czasami dokonywali tak wstrząsających odkryć, że ludzie zaczynali rozumieć świat – albo siebie samych – w całkiem nowy sposób.

Ta ciekawa książka opowiada pasjonującą przygodę – historię nauki. Zabiera czytelników do gwiazd oglądanych przez teleskop, gdy Słońce zastąpiło Ziemię w centrum wszechświata. Zagłębia się pod powierzchnię planety. Kreśli ewolucję układu okresowego pierwiastków. Wprowadza w świat fizyki, objaśniającej elektryczność, grawitację i budowę atomów. Relacjonuje przebieg naukowego śledztwa, które doprowadziło do odkrycia cząsteczki DNA, a zarazem całkiem nowych obszarów do zbadania. Przytaczając zaskakujące i osobiste historie naukowców, zarówno sławnych, jak i nieznanych, Krótka historia nauki śledzi postęp nauki poprzez stulecia. Dzięki wspaniałym ilustracjom oraz ciepłemu, przystępnemu stylowi docenią ją młodzi i starzy. 

Recenzje blogerów
Przyznam szczerze, że zapowiedzi i opisy tego tytułu niespecjalnie zachęcały mnie do lektury. Zmieszczenie nas niespełna 300 stronach całej historii nauki zakrawało na niezbyt dobry żart. Skąpa objętość książki, jeśli przymierzy się ją do objętości materiału, o jakim miała opowiadać, budziła we mnie raczej nienajlepsze oczekiwania. Tymczasem książka Bynuma stała się jednym z moich najciekawszych odkryć ostatniego roku.

Brytyjski historyk, w czterdziestu rozdziałach (każdy liczący średnio sześć, najdłuższy dziesięciostronicowy) zabiera nas w podróż od babilońskich i egipskich prekursorów nauki, po dzisiejsze odkrycia w erze cyfrowej. Krótkie, wciągające opowieści pokazują życiorysy najwybitniejszych naukowców, historie ich odkryć, znaczenie tego, czego dokonali, ale także powiązania i odniesienia do innych postaci i ich osiągnięć. Nie jest to podręcznik, który pomoże w przygotowaniu do klasówki. Jednak sprawdzi się znakomicie, jako bryk, uzupełnienie szkolnej wiedzy - także tej nabytej już lata temu. Także, jako motywator, bowiem po lekturze Krótkiej historii nauki chętniej sięga się po typowo szkolne opracowania (sprawdzone!). Ponieważ książka ta traktuje o nauce, skłoniło mnie to do pewnego eksperymentu. Mam pewien sposób na sprawdzenie popularności książki: położenie jej w miejscu, gdzie może sięgnąć po nią – nazwijmy to – „przypadkowy” czytelnik. Może to być stolik na herbatę, może … toaleta – w zależności od domowych zwyczajów. Miejsce gdzie czasem siada się na chwilę i szuka tymczasowej, niezobowiązującej lektury. Moi współdomownicy już drugiego dnia zaczęli z dumą dzielić się opowieściami z Krótkiej historii nauki. Chwyciło i nastolatków i dorosłych. Fantastyczny pomysł, bardzo dobrze zrealizowany. Ponieważ Wydawca zapowiada kolejne „Krótkie historie” (filozofia, medycyna) z niecierpliwością pogrążam się w oczekiwaniu.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć