ebook Niewidzialny człowiek
3.76 / 5.00 (liczba ocen: 165)

Niewidzialny człowiek
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 8.49
Audiobook - najniższa cena: 9.48
9.99 złpremium: 5.99 zł Lub 5.99 zł
12.99 złpremium: 7.79 zł Lub 7.79 zł
8.49 zł Lub 7.64 zł
9.99 zł
9.99 zł Lub 8.99 zł
8.49 zł
9.90 zł
9.94 zł
9.99 zł
10.40 zł
10.91 zł
10.99 zł Lub 9.89 zł
11.04 zł
12.11 zł
12.99 zł
12.99 zł
12.99 zł
28.00 złpremium: 16.80 zł Lub 16.80 zł
20.74 zł
21.56 zł Lub 19.40 zł
23.24 zł
23.33 zł
23.80 zł
23.80 zł
24.90 zł
24.90 zł Lub 22.41 zł
25.50 zł
28.00 zł
28.00 zł Lub 25.20 zł
28.00 zł
28.00 zł
Inne proponowane

Jedna z najsłynniejszych powieści SF! Napisana po mistrzowsku historia o zgubnych skutkach naukowych eksperymentów. Ścisły kanon powieści fantastycznej i zarazem źródło inspiracji dla wielu współczesnych twórców filmowych i literackich. Film inspirowany powieścią w reżyserii Leigh Whannella z Elisabeth Moss – gwiazdą „Opowieści podręcznej” w roli głównej – w kinach w 2020 roku.

KLASYKA LITERATURY SCIENCE FICTION
„Niewidzialny człowiek” to jedna z najpopularniejszych książek prekursora nowoczesnej fantastyki Herberta George’a Wellsa.

Do wiejskiej gospody przybywa mężczyzna w wielkim pilśniowym kapeluszu, od stóp do głów ubrany tak, że nie widać ani centymetra ciała. Nieznajomy jest zziębnięty i pragnie jedynie wynająć ciepły pokój. Prosi też, aby mu nie przeszkadzano, gdyż prowadzi bardzo ważne badania. Zaintrygowana tajemniczym gościem gospodyni usiłuje dowiedzieć się, kim on jest, skąd przybywa i dlaczego z jego pokoju wydobywają się dziwne dźwięki.
Niedługo potem wychodzi na jaw, że mężczyzna to naukowiec, który wynalazł sposób na... niewidzialność, przy okazji sam stając się niedostrzegalnym dla ludzkiego oka. Chciwość i chęć zdobycia profitów przejmują władzę nad jego umysłem do tego stopnia, że nie zawaha się nawet zabić, aby osiągnąć cel...

Niewidzialny człowiek od Herbert George Wells możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Chociaż jest to raczej krótka lektura do przeczytania w jeden wieczór, to ma sporo do zaoferowania. Ma niesamowity klimat i porusza tematy ponadczasowe – zwłaszcza jak ktoś jest tego typu czytelnikiem, który lubi dogłębnie analizować czytane historie i spoglądać na nie z różnych punktów widzenia. Dostrzegać drugie dno. No i muszę również wspomnieć o tym, że to wydanie jest po prostu cudowne - ta okładka idealnie odzwierciedla atmosferę powieści.

Cała recenzja na blogu: Niewidzialny człowiek

Ocena: 4/6
©BookeaterReality
Na „Niewidzialnego człowieka” narzekał nie będę. Po prawdzie jest to jedna z dwóch najlepszych książek Wellsa jak do tej pory. Owinięte szczelnie bandażami, indywiduum w prochowcu, kapeluszu i czarnych okularach to jedna z najbardziej rozpoznawalnych popkulturanych ikon.

Niewidzialny człowiek to ideowy krewniak Wiktora Frankensteina. Griffin, młody student, zafascynowany nauką optyki i właściwościami światła, dochodzi do wniosku, że wszystko można uczynić niewidzialnym, nawet ludzkie ciało. Postanawia nie używać półśrodków i przeprowadza na sobie pewien eksperyment, którego efekt z początku wydaje się wielkim sukcesem. Griffin, podobnie jak wspomniany już bohater powieści Shelley, ale i również doktorzy Moreau i Jekyll, przekroczył granice ówczesnej nauki, doszedł tam gdzie nie chadzał jeszcze nikt inny. I niestety, podobnie jak we wszystkich wymienionych przypadkach, okazało się, że wszedł na teren zabroniony.

Griffin jest jednak bohaterem trochę innym, niż reszta. Frankenstein był zagubionym marzycielem oderwanym od rzeczywistości, trochę nie radzącym sobie z codziennością. Jekyll to pozytywny osobnik w pełni świadomy błędu jaki popełnił ale niestety nie potrafiący go naprawić. Moreau jest już trochę gorszy, kieruje się swoim astronomicznie rozległym ego i pychą, ale w gruncie rzeczy zła jako takiego czynić nie chce, nie jest to jego celem. Griffin natomiast jest zwyczajnie złym człowiekiem, pragnącym wykorzystać nabyte zdolności nie tylko do zaspokojenia swoich wszelkich, osobistych potrzeb. Chce siać terror i grozę, chce zabijać dla samego pokazania swej wyższości. Zbrodnie, które popełnia uzasadnia tym, „że po prostu może”. Nie ma wyrzutów sumienia, swoje działania nazywa koniecznymi, jest megalomanem i socjopatą.

Wells mówi o tym, że zdobycze nauki to oczywiście wspaniała rzecz, ale w rękach nieodpowiednich ludzi będą źródłem zła. Nie chodzi już tylko o brak spojrzenia wprzód i problemy z przewidywaniem konsekwencji swoich działań. Chodzi o użycie nauki do złych celów z pełną świadomością i używanie jej bez oglądania się na normy obyczajowe i społeczne.

Ale pomimo dość ważnego tematu, który porusza, Niewidzialny człowiek jest żartobliwą, fajnie i przystępnie napisaną nowelką. Sceneria przywodzi na myśl brytyjskie produkcje telewizyjne z akcją umiejscowioną gdzieś na prowincji z przełomu XIX i XX wieku. Wszyscy się znają, wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą, sielanka, a co ludzie powiedzą, dzień dobry pani, pyszna herbatka. I nagle jakiś gbur, co nie pozwala nawet zajrzeć sobie do pokoju, zbój pewnie, nic tylko krzyczy żeby go zostawić w spokoju, dziwne hałasy i zapachy, wie pani.

Wells pisze tym razem mniej poważnie, w bardzo lekki sposób, przeczytanie nowelki zajmuje około godziny, może dwóch. Podobało się.

Ocena: 4/6
©Niekoniecznie jasno pisane
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć