ebook Topografia pamięci
3.61 / 5.00 (liczba ocen: 254) Ilość stron (szacowana): 240

Topografia pamięci
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.02
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 14.95 zł Lub 14.95 zł
23.02 zł Lub 20.72 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
23.44 zł
23.92 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wstrząsająca opowieść o rzeczywistości, w której nic nie jest etycznie neutralne. Okrutna i szczera rekonstrukcja przeszłości w poszukiwaniu własnych korzeni i własnej tożsamości.

„Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie” – pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii.

„Architektura, która interesuje Martina Pollacka, i geografia składa się z permanentnej walki o prawdę, walki z zakłamaniem. To jest inna geografia niż ta, której się uczymy zwykle w szkołach, bo tu jest Babi Jar i Katyń, i Bełżec, i Treblinka, i groby Słowenii, i groby Besarabii, groby zatarte, groby, które miały nie istnieć. Martin Pollack odkopuje te groby, walczy o pamięć, walczy o przywrócenie pośmiertnego głosu ofiarom. Potrafi być bardzo okrutny i szczery wobec własnej rodziny, wobec samego siebie” – Adam Michnik, fragment laudacji z okazji przyznania Martinowi Pollackowi „Pióra Wolności”

„Martin Pollack w swej nowej powieści „Topografii pamięci” opowiada o rzeczywistości, w której nic nie jest etycznie neutralne. Jak zdobiący miejski park posąg Afrodyty, który okazuje się darem od Adolfa Hitlera” – Piotr Bratkowski, newsweek.pl 24 stycznia 2017

„Pierwsza część to eseje, w których autor rekonstruuje dawne spotkania, drobne wydarzenia i sytuacje, które zaobserwował, ale które niegdyś zignorował. Większość z nich wiąże się z ojcem i dziadkami. Pollack zastanawia się, czy było warto lustrować własną rodzinę. I odpowiada z przekonaniem, że to konieczne, aby zrozumiał, kim jest’ – Marcin Kube, rp.p 24 stycznia 2017

Topografia pamięci od Martin Pollack możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Badanie historii - własnej, ale także cudzej, bez żadnych uprzedzeń, jest najważniejszym warunkiem rozumienia samego siebie, znalezienia własnej tożsamości – i spotkania się z Innym na równym poziomie.
Co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem.
Co sprawia, że nie chcemy pamiętać? Dlaczego niektóre wydarzenia usilnie wypieramy z pamięci, retuszujemy, przeinaczamy, upiększamy, lub po prostu zaprzeczamy. Nad ludzką pamięcią, zapominaniem, pamiętaniem i epidemią niepamięci w swoim zbiorze esejów Topografia pamięci zastanawia się Martin Pollack.

Martin Pollack przedstawia swoją prywatną przeszłość, nie upiększając, nie przemilczając czegokolwiek, niczego nie tuszując odkrywa przed czytelnikami historię swojego ojca, nazisty i zbrodniarza. Wie, że musi zmierzyć się z tą niewygodną i bolesną historią, dla siebie, żeby zrozumieć samego siebie, ale robi to również dla ludzi, którzy byli ofiarami jego ojca, pragnie wydobyć ich z anonimowości i przywrócić ich historię.

Lepiej niektóre rzeczy zostawić w spokoju, okryć je płaszczem milczenia, trzeba kiedyś z tym skończyć, nie wolno stale dłubać w starych ranach. Zapomnieć, przemilczeć, wyprzeć z pamięci, oto dewiza wyznawana do dzisiaj jak kraj długi i szeroki.

Autor opisuje historie Austrii, Niemiec, Wschodniej Galicji i zastanawia się dlaczego ludzie, całe społeczności, całe narody na siłę próbują wymazać z pamięci zbiorowej niektóre wydarzenia. W imię czego? Ochrony społeczeństwa, ale przed czym? Dziedziczenia winy? Widzimisię polityków? Wspomnienia, szczególnie te bolesne mogą mieć niszczycielską siłę, mogą dzielić, stać się pretekstem do szerzenia nienawiści, jednak potrafią też łączyć i budować.

Złych czasów się nie przypomina.

Opisując tragiczne dzieje Europy Środkowowschodniej Martin Pollack zastanawia się jaki wpływ będzie miała pamięć na przyszłość tego regionu. Jednego jest pewien, pamięć należy pielęgnować, bez pamięci o przeszłości, wiedzy o tym co było, nie można zrozumieć siebie, nie można odnaleźć tożsamość własnej, jak i tożsamości swojego narodu, kraju.

Dzisiaj to wiem: stare powiedzenie, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem, w żadnym razie nie ma tu zastosowania. Jeśli chodzi o przeszłość jest dokładnie na odwrót. Niczego nie wolno milczeć, ani tuszować.
Każda pojedyncza historia, zarówno własna jak i cudza musi zostać opowiedziana, spisana, nawet jeśli wciąż wywołuje cierpienie. To jedyna droga do zrozumienia, akceptacji historii z całym jej bolesnym bagażem.
Bez pamięci nie będzie możliwe przebaczenie, porozumienie i własny spokój ducha. Dzisiaj bez wczoraj nie istnieje.

Arcyważna książka, mądra, głęboka, pełna refleksji. Lektura obowiązkowa.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć