ebook Człowiek, który spadł na ziemię
3.73 / 5.00 (liczba ocen: 638)

Człowiek, który spadł na ziemię
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Cykl:  Artefakty
E-book - najniższa cena: 12.48
22.32 złpremium: 14.40 zł Lub 14.40 zł
-11% 18.00 zł Lub 16.20 zł
24.00 zł
24.00 zł Lub 21.60 zł
24.00 zł
-43% 12.48 zł
21.36 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Powieść, która w fenomenalny sposób łączy wątki fantastyczne z uniwersalną opowieścią o ludzkim życiu, egzystencjalnym smutku i samotności. Historia znana również dzięki filmowi z udziałem Davida Bowiego.

Thomas Jerome Newton przybywa na Ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, której dramatyczny brak jest przyczyną wymierania życia na jego rodzimej planecie. Korzystając ze swoich nadludzkich możliwości, szybko zaczyna zdobywać fortunę niezbędną do realizacji projektu. Niestety, sprawy się komplikują. Newton coraz bardziej zwleka z wykonaniem zadania. Niezwykle realistyczna opowieść o obcym na Ziemi – realistyczna na tyle, że staje się metaforą naszego własnego egzystencjalnego smutku i samotności.

Człowiek, który spadł na ziemię od Walter Tevis możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Większość ludzi wiedzie życie w cichej rozpaczy.
Po dłuższej przerwie na rynku ukazał się jedenasty tom Artefaktów - serii, którą zdążyłem bardzo polubić i która zajmuje szczególne miejsce na moich półkach. Najnowszą pozycją jest Człowiek, który spadł na Ziemię Waltera Tevisa, opowiadająca historię Thomasa Newtona, który w przeciągu kilku lat zdobywa ogromną fortunę. Dzieje się tak za sprawą wielu niezwykłych wynalazków, które ogromnie rewolucjonizują prawie wszystkie gałęzie gospodarki, zastępując przestarzałe technologie. Wszystko to, jest jednak tylko przykrywką dla prawdziwych celów Thomasa, czyli uratowania swojej rodzinnej planety, która stała się pustynią po nuklearnych wojnach....

Niedawno miałem okazję czytać Przedrzeźniacza Waltera Tevisa i była to lektura dobra, zaskakująca, lecz zabrakło mi w niej większej wyrazistości i lepszego wykorzystania drzemiącego w opowieści potencjału. Kiedy ukazała się kolejna książka autora w Artefaktach, to wiedziałem, że będę chciał ją prędzej czy później przeczytać. Miałem przeczucie, że będzie to lektura ciekawsza, bardziej zajmująca i nie pomyliłem się - Człowiek, który spadł na Ziemię zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu.

Książka Tevisa po raz pierwszy została wydana w 1963 roku, czyli w okresie nasilonej Zimnej wojny oraz przepychanek z bronią atomową w tle. To też bardzo mocno wpłynęło na kształt powieści oraz tematów jakie porusza. Przede wszystkim za sprawą planety Newtona, autor daje czytelnikowi przestrogę do czego można doprowadzić światowy konflikt nuklearny oraz ciągłe wojny. Choć nie poznajemy zbyt wielu szczegółów o świecie Thomasa, to jednak te nieliczne opisy dają niesłychanie do myślenia, nawet współcześnie, kiedy głowic jądrowych jest znacząco więcej a zagrożenie jest wciąż aktualne. Jednakże zdecydowanie bardziej złowieszcze jest pytanie Newtona o to, czy kiedyś w przyszłości nie narodzi się dyktator, lub inna silna jednostka, która by wygrać, będzie gotowa nawet na nuklearną zagładę świata... Przecież wystarczy jedna decyzja, by świat jaki znamy przestał istnieć...

W Człowieku, który spadł na Ziemię został również bardzo mocno zarysowany temat samotności, wyobcowania oraz ogromnego brzemienia. Thomas jest jednostką o nadludzkich możliwościach, dlatego nie czuje się komfortowo wśród ludzi, którzy są znacznie mniej od niego inteligentni a przy tym bardziej kierują się sercem i namiętnościami, aniżeli rozumem. Co jednak ważne, to zachowanie Newtona nie ma żadnych znamion wywyższania się, lecz jest po prostu zwykłym stwierdzeniem faktu, co chyba zdecydowanie bardziej daje do myślenia, niż gdyby starał się udowodnić swoją przewagę. Prawdziwe jest tutaj powiedzenie "z kim przystajesz takim się stajesz", ponieważ z czasem Thomas zaczyna przyswajać sobie zachowania i skłonności ludzi a widząc ich dążenie do samozagłady, zaczyna wątpić w cel swojej misji.

Człowiek, który spadł na Ziemię jest opowieścią o próbie uratowania zniszczonego świata, przez przybysza z dalekiej planety, naznaczona samotnością i wyobcowaniem. Książka stanowi również wciąż tak aktualną przestrogę oraz ostrzeżenie do czego może doprowadzić ciągłe zbrojenie się i konflikty, zwłaszcza z użyciem broni atomowej. Zdecydowanie warta poznania pozycja. Polecam!

Ocena: 5/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Powieść z nurtu filozoficznego SF gdzie akcja czy technologia są tylko tłem. W historii opowiedzianej przez Tevisa dominuje narastające uczucie wyobcowania i braku nadziei. Do refleksji, raczej na smutno.

    Po raz kolejny, patrząc na pomyłkę w notce redakcyjnej, zastanawiam się skąd się to bierze. W książce nie pojawia się nawet sugestia, że celem bohatera jest pozyskanie wody. Czy wydawnictwa prowadzą wyrafinowaną grę z czytelnikiem? Bo może coś wygrałam.

  • Awatar

    Strach, samotność, wyobcowanie to emocje, które w jakimś momencie życia zdarzyło się poczuć prawdopodobnie każdemu z nas. Temat aktualny zarówno kilkadziesiąt lat temu, jak i dziś. Co by było gdybyś trafił do nieznanego świata i otoczenia zupełnie obcych istot? Czy ludzkość widziana oczami dalekiego kuzyna z innej planety zasługuje na przetrwanie? Walter Tevis skłania do refleksji o naszym świecie, naszych życiach, naszych możliwościach, zaletach i wadach. O życiu na Ziemi i o życiu poza nią. O losie jednostek odbiegających od przyjętych norm. Po prostu o nas, ludziach.

Warto zerknąć