ebook Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy
3.73 / 5.00 (liczba ocen: 134)

Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich 2 miesiącach
E-book - najniższa cena: 14.95
wciąż za drogo?
-40% 16.45 złpremium: 9.87 zł Lub 9.87 zł
-50% 14.95 zł Lub 13.46 zł
23.62 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
22.42 zł
24.84 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

„Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy” Jolanty Marii Kalety to powieść sensacyjna z faktami historycznymi w tle.

Riese znaczy Olbrzym. Taki kryptonim nosił największy projekt górniczo-budowlany, realizowany przez III Rzeszę w latach 1943-1945 w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Jednak jaki był cel jego budowy do dziś nie udało się jednoznacznie wyjaśnić, co sprzyja rodzeniu się mniej lub bardziej sensacyjnych teorii.

Rok 1946. Do Głuszycy, niewielkiej miejscowości zagubionej pośród gór, przybywa mężczyzna podający się za inżyniera z Łodzi i rozpoczyna pracę w zakładach włókienniczych. Wszystko wskazuje na to, że nie jest tym, za kogo chciałby uchodzić, a prawdziwym celem jego przyjazdu są tajemnicze sztolnie wykute we wnętrzu gór podczas wojny. Tym, co one skrywają, interesuje się także UB i NKWD.

Wrocław, rok 1992. Pracująca w komisji badającej zbrodnie stalinowskie sędzia Laura Szeliga, pośród wielu ubeckich teczek natrafia na sprawę z lat1947-48 noszącej kryptonim „Odwetowcy”. Z dokumentów wynika, że dotyczy ona esesmana, który po wojnie pojawił się w Głuszycy w bliżej niewyjaśnionym celu. Ku swemu przerażeniu Laura odkrywa, że nosi on nazwisko jej ojca, który ponoć zmarł, gdy ona była niemowlęciem. Załamana podejmuje trud wyjaśnienia zagadki. Jednak jej rozwiązanie nie jest łatwe z wielu powodów. Laura nabiera także podejrzeń, że sztolnie wykute we wnętrzu Gór Sowich skrywają jakąś straszną tajemnicę, która nadal budzi ogromne emocje i popycha ludzi do zbrodni.

W powieści odnajdziemy dalsze losy bohaterów „W cieniu Olbrzyma”, debiutu literackiego autorki, ale także całkiem nowe wątki i nowych głównych bohaterów. Również charakter powieści jest bardzo daleki od przygody. Wydarzenia – często mające umocowanie w faktach – tworzą mroczny klimat i wzruszają do głębi.

Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy od Jolanta Maria Kaleta możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jakość opowieści szybuje w górę. Tym razem dziś konfrontuje się z dawniej, albowiem prócz własnych tajemnic, nadal jest istotne to, co kryją Góry Sowie. Stawka jest wysoka, gdyż myśl techniczna Trzeciej Rzeszy ciągle ma wysoką cenę oraz wielu zainteresowanych. Własna tożsamość też nie jest taką prostą sprawą, gdy nic nie jest takie, jak myśleliśmy, a prawdę trzeba wydzierać kawałek po kawałku, by na końcu mozolnie ją poskładać. Autorka pokazała się z bardzo dobrej strony, więc jeszcze nie raz sięgnę po jej książki.Ocena: 4+/6
©Opowiedziane.pl
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  W ciągu ostatniego roku obiektywy kamer bardzo często zwrócone były w kierunku Dolnego Śląska. Wiązało się to z poszukiwaniami tzw. „złotego pociągu”. Sam też z ogromnym zaciekawieniem śledziłem doniesienia związane z eksploracją wskazywanego przez poszukiwaczy terenu. Niestety nie doczekaliśmy się rozwiązania zagadki legendarnego skarbu III Rzeszy. Tajemnica nie została odkryta i dalej pozostanie „konikiem” wielu ludzi zainteresowanych regionem. Wspomniane wydarzenia zapewne przyczyniły się do popularyzacji tego przepięknego rejonu naszego kraju, jednak dla mnie – czytelnika, ale także osoby zachwyconej tajemniczym Dolnym Śląskiem – już jakiś czas temu najlepszym jego ambasadorem stała się wrocławska pisarka Jolanta Maria Kaleta.

  Teraz trafiła mi się niewątpliwa przyjemność zapoznania się z jej najnowszą powieścią – „Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy”, jedenastą w dorobku autorki, która od 2012 roku – od czasu rozpoczęcia kariery pisarskiej – zdobyła chyba przepis na świetną powieść sensacyjną. Receptę tę, coraz bardziej ją ulepszając, z powodzeniem zastosowała przy konstruowaniu fabuły i akcji swojego najnowszego „dziecka”.

  Dla czytelników zaznajomionych z prozą tej pisarki nie będzie żadną nowością, że konstruując fabułę, akcję prowadzi ona dwutorowo – w tym przypadku współcześnie oraz w okresie bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. Wydaje mi się, że jest to sprawdzony zabieg, tym bardziej że rozdziały przenoszące czytelnika w dany czas i miejsce następują po sobie naprzemiennie. Sprzyja to oczywiście łatwiejszemu odbiorowi treści, jednocześnie nie wywołując poczucia zagubienia. Bezboleśnie wprowadza w bieg pasjonujących wydarzeń oraz pozwala na szczegółowe zaznajomienie się z postaciami bohaterów opowieści.

  Główną bohaterkę – sędzię Annę Szeligę – poznajemy w chwili, gdy podejmuje decyzję, która będzie miała ogromny wpływ na jej życie. Decyduje się bowiem na podjęcie pracy w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W trakcie wykonywania czynności służbowych, wśród wielu teczek z dokumentami spraw prowadzonych przez PRL-owski Urząd Bezpieczeństwa znajduje informacje, z których wynika, że jej tragicznie zmarły przed wieloma laty ojciec był SS-manem, zaś po wojnie został skazany przez ówczesne władze polskie na śmierć za szpiegostwo na rzecz hitlerowskich Niemiec. Zawartość teczki wywraca życie Laury do góry nogami, dlatego – wykorzystując możliwości związane z zajmowanym stanowiskiem – postanawia ona przeprowadzić śledztwo dotyczące ojca, a co za tym idzie, również własnej tożsamości. Od tej chwili poznanie tajemnicy związanej z Gustawem Zarembą vel Horstem stanie się jej obsesją. Pierwsze ustalenia prowadzą ją do rodzinnej Głuszycy oraz do Jedliny Zdrój, związane są też z Górami Sowimi i znajdującym się w nich rozbudzającym ludzką wyobraźnię, zagadkowym poniemieckim kompleksem Riese.

  Kiedy skończyłem czytać, zadałem sobie pytanie: co decyduje, że uznajemy książkę za dobrą? Odpowiedź wydała mi się prosta i jednoznaczna: jest dobra wtedy, gdy staje się dla czytelnika inspiracją. Powieść „Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy” niewątpliwie okazała się taką inspiracją dla mnie. Skłoniła mnie choćby do zaplanowania kolejnej podróży, podczas której będę mógł osobiście odkrywać Riese, poczuć klimat tak realistycznie przedstawiony przez autorkę. Była także impulsem do przemyśleń, zastanowienia się nad sensem obsesyjnej chęci odkrywania sekretów. Być może lepiej jest, gdy tajemnica nadal nią pozostaje? Może mieć wtedy znacznie mniejszą siłę rażenia. Wreszcie uzmysłowiła mi, że nie godzi się wydawać sądów o ludziach bez całkowitego poznania motywów, które kierowały ich postępowaniem.

  Omawiana powieść okazała się też dla mnie najlepszą, jaka wyszła spod pióra Jolanty Marii Kalety. Uznałem ją za najbardziej dojrzałą, najpiękniej opowiedzianą i właściwie pozbawioną wad. Oczekiwałem mistrzowskiego połączenia faktów z fikcją, świetnego oddania ducha epoki, ale prócz tego dostałem również element zaskoczenia, ogromne emocje, a także wiele ciekawostek, świetnie wkomponowanych w fabułę. Skorzystałem z możliwości obserwowania złożonych losów ludzkich, relacji łączącej kata i ofiarę. Jednocześnie goniłem za tajemnicą, a kiedy już zdawało się, że zostanie wyjaśniona, zastępowała ją kolejna. Pomyślałem wtedy, że życie pisze najlepsze scenariusze. Trzeba umieć je odpowiednio wykorzystać, prawda, Pani Jolanto?

  Być może dla innych „Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy” stanie się impulsem do odkrycia nowej, wspaniałej pasji? Wszystko przed Tobą, Czytelniku…

Warto zerknąć