Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
3.8 / 5.00 (liczba ocen: 50)

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 15.35
Audiobook - najniższa cena: 21.00
wciąż za drogo?
15.35 zł
25.11 złpremium: 16.74 zł Lub 16.74 zł
21.00 zł
22.32 zł Lub 20.09 zł
27.90 zł
20.29 zł
22.04 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
Każda księgarnia ma swoją historię... A książka, dana w prezencie, może odmienić czyjeś życie.

Pan Alojzy, sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ul. Wiśniowej, postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Prowadził go przez prawie pół wieku, ale jest coraz starszy, brakuje mu sił. Chciałby odpocząć i wreszcie zrealizować swoje marzenie o dalekiej podróży do córki, mieszkającej w Australii.

Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców pan Alojzy przygotował prezenty. Postanowił obdarować ich egzemplarzami swoich ukochanych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem. Piękna i roztrzepana Celestyna otrzyma od niego "Błękitny zamek" Lucy Maud Montgomery. Dla tajemniczej Alicji pan Alojzy ma oczywiście "Alicję w Krainie Czarów", a dla bezwzględnego reżysera "Opowieść wigilijną". Największa niespodzianka spotka jednak Ryszardę Kociołek, w ręce której trafi "Wielka księga Kubusia Puchatka".

Książki są przewodnikami duszy, w to wierzy pan Alojzy. Czy ma rację? Czy uda mu się rozświetlić smutne poranki pewnej zapracowanej kobiety, która naprawdę nie znosi Świąt, i przywołać uśmiech na twarz małego chłopca? Czy moc obdarowywania i czynienia dobra ma taką siłę, że smutny sekret pana Alojzego przestanie tak bardzo ciążyć mu na sercu?

Rekomnedacje: 

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej to pozycja dla fanów krótkich form i opowiadań. Przede wszystkim jest to jednak pozycja dla wielbicieli świątecznego klimatu i świata książek. Jeśli szukacie więc ciepłych, pełnych magii historii z ciekawymi bohaterami ten zbiór powinien przypaść Wam do gustu. - Monika Lewandowska - Kocham Cię, moje życie

To idealna lektura na zimę, do czytania pod ciepłym kocem i z kubkiem herbaty w dłoni. Czytając ją na jakiś czas zapomniałam, że mamy kwiecień i dałam się porwać świątecznemu klimatowi. - Alina Z. - Tea Books Lover

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej od Liliana Fabisińska, Gabriela Gargaś, Agnieszka Krawczyk, Remigiusz Mróz, Marta Obuch, Alek Rogoziński, Magdalena Witkiewicz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Dla siebie wszystko warto. Czy chcesz czy nie chcesz jesteś skazana na siebie aż do śmierci. (...) Dbaj o siebie, rób sobie prezenty, bądź dla siebie miła. Będzie ci się lepiej szło przez to życie, nawet samej ze sobą.
Żeby zrozumieć drugiego człowieka, musisz wejść w jego skórę i pochodzić w niej trochę.
Człowiek bez książek jest jak snajper bez lunety. Nie widzi celu.
A ludzie zawsze boją się tego, kto jest inny. Wcale nie chcą go poznać, ale się boją.
Ale wierzę, że wszystko jest po coś na tym świecie. Że przychodzimy tutaj i umawiamy się sami ze sobą na nasz los, na dalsze życie. Wszyscy, których los stawia na naszej drodze, niezależnie czy są to przyjaciele, czy wrogowie, mają nas czegoś nauczyć.
Czasem spotykamy kogoś i wydaje nam się, że znamy go już długo, a czasem znamy kogoś długo i potem nas bardzo swoim zachowaniem zaskakuje.
O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej to zbiór siedmiu opowiadań osadzonych tematycznie wokół niewielkiej księgarenki prowadzonej przez pana Alojzego. Sympatyczny właściciel dogląda swoją księgarnię przez prawie pół wieku. Teraz jednak chciałby odpocząć i udać się w podróż do dalekiej Australii, by odwiedzić swoją córkę. Zanim to jednak nastąpi pan Alojzy musi pożegnać się ze stałymi i wiernymi bywalcami Księgarenki przy ulicy Wiśniowej. Dla każdego z gości wybrał wyjątkowy książkowy prezent: Alicję w krainie czarów, Opowieść wigilijną, Błękitny zamek, Zabić drozda, Wielką księgę Kubusia Puchatka, Mały Książę oraz tomik poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło, a co jednak trochę mniej…

Muszę się Wam przyznać, że jestem totalną fanką opowiadań wydawanych przez Wydawnictwo Filia. Jako, że paradoksalnie nie do końca odnajduję się w krótszych formach, to bardzo odpowiada mi za to formuła tych konkretnych antologii, która oparta jest na wspólnym motywie. W tym przypadku jest to Księgarenka pana Alojzego, w której pojawiają się bohaterowie tych opowieści. Dzięki takiemu zabiegowi, łatwiej mi przejść bez żalu od jednej historii do kolejnej.

Powiem Wam także, że ten zbiór okazał się jednym z moich ulubionych z tej serii. Nie bez znaczenia pewnie jest fakt, że nie tylko jest w klimacie świąt ale również w klimacie książkowym. Czy może być lepsze połączenie?

Największym zaskoczeniem dla mnie tego zbioru, jest opowiadanie Sędzia Remigiusza Mroza. Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, z jednej strony jest ono chłodne, wyrachowane i surowe, z drugiej autor genialnie ukazuje kontrast pomiędzy tym chłodem a ciepłem świątecznej magii. Bardzo podobało mi się również opowiadanie Malutkie czary Agnieszki Krawczyk, które przeniosło mnie bezpiecznie w rejony dzieciństwa i wiary w to co dla dorosłych wydaje się niemożliwe. Zadanie niemal niewykonalne Liliany Fabisińskiej zamykające ten zbiór wycisnęło ze mnie najwięcej wzruszenia. Muszę przyznać, że trochę popękało mi podczas jego lektury moje serce.

I jak to zwykle z takimi zbiorami bywa. Jedne opowiadania podobały mi się bardziej, inne mniej ale każde wywarło na mnie dobre wrażenie i każdym spędziłam bardzo miło swój czas.

Komu polecam?

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej to pozycja dla fanów krótkich form i opowiadań. Przede wszystkim jest to jednak pozycja dla wielbicieli świątecznego klimatu i świata książek. Jeśli szukacie więc ciepłych, pełnych magii historii z ciekawymi bohaterami ten zbiór powinien przypaść Wam do gustu.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Księgarenka przy ulicy Wiśniowej to zbiór ośmiu opowiadań, stworzony przez siedmioro polskich autorów. Nie są to jednak całkowicie odrębne historie, ale wszystkie nawiązują do głównego motywu: pan Alojzy - właściciel tytułowej księgarni, podejmuje trudną decyzję o likwidacji sklepu. Zanim jednak ostatecznie zamknie za sobą ten ogromny rozdział swojego życia, obdarowuje kilkoro stałych klientów książkowymi prezentami - dokładnie takimi, jakie są im potrzebne, aby spojrzeć na swoje życie z nowej perspektywy i zdecydować się na zmiany.

Każdy z autorów poświęcił swoje opowiadanie innej postaci i książce: Agnieszka Krawczyk pisze o niespełnionej aktorce, Urszuli, która otrzymuje od pana Alojzego egzemplarz Alicji w Krainie Czarów i odnajduje w swoim życiu odrobinę magii. Remigiusz Mróz, pozostając w swoich klimatach, opowiada o sędzi Katarzynie Dering i o tym, jak lektura powieści Zabić drozda pomaga jej zmienić punkt widzenia na pewną sprawę. Gabriela Gargaś, na przykładzie dziesięcioletniego Franka i Małego Księcia, obrazuje proces oswajania przyjaciela. Alek Rogoziński przedstawia apodyktycznego i skąpego dyrektora teatru, Euzebiusza Skróckiego, który zaraz po otrzymaniu pięknego wydania Opowieści wigilijnej zostaje uwikłany w ciąg niezwykłych zdarzeń. W opowiadaniu Magdaleny Witkiewicz młoda wdowa Joanna odnajduje swój własny Błękitny Zamek, a u Marty Obuch nielubiąca dzieci Ryszarda Kociołek dostaje Kubusia Puchatka, z małym Krzysiem do kompletu. Pierwsze i ostatnie opowiadania w zbiorze napisała Liliana Fabisińska, wprowadzając czytelnika w temat, a następnie umiejętnie zamykając wszystkie wątki.

Każda historia w jakimś stopniu nawiązuje do książki, która się w nim pojawia, dając czytelnikowi dodatkową radość z odnajdywania wszystkich nawiązań podczas lektury. Akcja wszystkich opowiadań ma miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia, jest to więc idealna lektura na zimę, do czytania pod ciepłym kocem i z kubkiem herbaty w dłoni. Ja czytałam Księgarenkę wiosną, ale w niczym nie umniejszyło to mojego pozytywnego odbioru tej książki - po prostu na jakiś czas zapomniałam, że mamy kwiecień i dałam się porwać świątecznemu klimatowi.

Jest to lektura z gatunku lekkich, przyjemnych i ciepłych, sporo w niej też humoru. Bohaterowie są ciekawi i chociaż zakończenia wątków niektórych z nich wydają się być trochę naiwne i cukierkowe, to ani trochę mi to nie przeszkadzało.

Jak w każdym zbiorze, jedne opowiadania podobały mi się bardziej, inne mniej, pod względem samej historii i stylu pisania (skupiska zdań pojedynczych to zło…). Moim ulubionym jest chyba opowiadanie Magdaleny Witkiewicz, a to ze względu na to, że Błękitny Zamek L.M. Montgomery jest moją ulubioną książką, a ciągle tak mało osób ją czytało. Po raz pierwszy też spotkałam się z jakąkolwiek wzmianką na jej temat w innym utworze literackim. Mam nadzieję, że opowiadanie pani Witkiewicz zachęci czytelników do sięgnięcia po tę cudowną powieść. Proponuję jednak nie brać przykładu z Joanny, bohaterki opowiadania, której uwielbienie dla starego tłumaczenia - okrojonego i ze zmienionymi imionami - było wręcz irytujące, ale zachęcam do sięgnięcia po nowsze wersje, z Valancy i Barneyem, a nie z Joanną i Edwardem.

Myślę, że każdy mól książkowy znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie - polecam serdecznie!

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Tea Books Lover
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć