ebook Depesze
4.23 / 5.00 (liczba ocen: 11806) Ilość stron (szacowana): 304

Depesze

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Arcydzieło reportażu wojennego napisane przez współtwórcę filmu „Czas Apokalipsy”. Nikt nie pokazał wojny w Wietnamie – i wojny w ogóle – tak jak Michael Herr. Reportaż, opublikowany w Stanach Zjednoczonych w 1977 roku, szybko stał się klasykiem gatunku. Po polsku ukazuje się po raz pierwszy.

Michael Herr towarzyszył żołnierzom na froncie, był świadkiem ich wojennego delirium. Po powrocie napisał „Depesze” – swoją jedyną, uważaną za majstersztyk, książkę. W literacko olśniewający sposób przedstawił w niej to, co zobaczył w Wietnamie: obłęd, szał zabijania, tłumiony narkotykami strach, roztrzaskaną ludzką psychikę. Tekst – pełen hipnotycznych wizji, poetyckich metafor i żołnierskiego slangu – oddając stan surrealnego upojenia wojną, jest równocześnie jej sugestywnym oskarżeniem. Niektóre z postaci sportretowanych w „Depeszach” stały się pierwowzorami bohaterów filmu Coppoli „Czas Apokalipsy”, którego Herr był współscenarzystą.

Depesze od Michael Herr możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
W okopach naprawdę nie ma ateistów.
Śmigłowiec zniżył lot, zawisł w powietrzu i zaczął osiadać w fioletowym dymie nad
lądowiskiem. Ze wszystkich chatek dookoła wybiegły dzieci. Było ich parędziesiąt, całą chmarą rzuciły się do miejsca, które sobie upatrzyliśmy, a pilot się śmiał: „Wietnam, człowieku. Najpierw napalm, potem nakarm”.
Wojna w Wietnamie jest jednym z najkrwawszych konfliktów, jaki wybuchł na świecie po zakończeniu II Wojny Światowej. Herr, był korespondentem wojennym w trakcie trwającego wiele lat konfliktu, przebywał w Wietnamie przez dwa lata, w latach 1967- 1969.

Herr, jak wielu korespondentów wojennych przebywających w trakcie wojny w Wietnamie, napatrzył się na cierpienie, bezsens i krwawe oblicze wojny oraz skoncentrowane tam okrucieństwo. Mimo tego, co zobaczył, starał się zachować dystans do tego, co przyszło mu oglądać. Udało mu się oddać wszystkie cienie tego konfliktu oraz stosunki panujące w armii amerykańskiej, a także rolę i stosunek do korespondentów wojennych, będących niejako „intruzami” w całym tym wojennym szambie.

To, co składa się na te opowieść to historia niezwykle krwawego i brutalnego konfliktu opisana z dystansem, wieloznacznością, ciekawością i surrealizmem tego, co miało tam miejsce i stało się udziałem setek tysięcy amerykańskich żołnierzy.

Ocena: 6/6
czytaj więcej
©Domowa Księgarnia
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć