ebook Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 70)

Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich 8 miesiącach
E-book - najniższa cena: 10.00
-38% 10.00 zł Lub 9.00 zł
34.90 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
29.79 zł Lub 26.81 zł
34.90 zł
25.31 zł
25.32 zł
25.48 zł
25.65 zł
26.18 zł
26.52 zł
26.87 zł
31.50 zł
34.90 zł
34.90 zł
Inne proponowane

Autor największego polskiego hitu „Zły” i słynnego „Dziennika 1954”. Guru jazzu. As reportażu. Oto opowieść o jego życiu i o jego śmierci, z którą było inaczej, niż mówiono, a która według przepowiedni miała być taka, jak jego życie. Przed Państwem Leopold Tyrmand – owiana legendą tajemnica.

Leopold Tyrmand. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Dlaczego „Zły”? Dlaczego Jazz Jamboree? Skąd kolorowe skarpetki? Czy naprawdę był kelnerem i pływał po morzu jak Martin Eden? Czy „Dziennik 1954” jest prawdziwy? O czym myślał, gdy zamykał oczy, a o czym, kiedy się golił? Kim był Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem świata, Żydem? Drogi Czytelniku, oto opowieść o jego życiu oraz o jego śmierci, z którą było inaczej, niż mówiono, a która według przepowiedni miała być taka, jak jego życie. Przed Państwem Leopold Tyrmand – owiana legendą tajemnica.

Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie od Marcel Woźniak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Leopold Tyrmand wydaje się postacią powszechnie znaną. Jazz, Zły, Dziennik 1954 – te hasła nasuwają się na myśl same. Jednak po chwili okazuje się, że większość z nas nie potrafi wyjść poza nie, że Tyrmand jest dla wielu osób niczym terra incognita. Zainteresowani mieli okazję poznać już kilka pozycji traktujących o życiu popularnego Lolka. Jednak każda z nich opowiadała tylko fragment jego życiorysu.

Wydawnictwo MG od lat wydaje książki Tyrmanda i o Tyrmandzie i to właśnie ten Wydawca pokusił się o zamówienie i opublikowanie jego pierwszej kompleksowej biografii, konfrontującej legendę z rzeczywistością, odsłaniającej tajemnice, wyjaśniającej niedomówienia. Wykonanie tego niełatwego dzieła przypadło w udziale Marcelowi Woźniakowi, toruńskiemu dziennikarzowi i scenarzyście. Zafascynowanemu Tyrmandem już od czasów studenckich. Trzeba od razu na wstępie przyznać, że z powierzonego zadania, wywiązał się Marcel Woźniak znakomicie. Pierwszą jego zasługą stało się już samo odkrycie wielu nieznanych dotąd materiałów: zdjęć, wspomnień, korespondencji. To właśnie dzięki tym źródłom udało mu się stworzyć, nie kolejną wersję legendy, czy też zbiór mniej lub bardziej potwierdzonych anegdotek, ale kompletny obraz Tyrmanda – postaci z krwi i kości. Dowiemy się, więc z książki Woźniaka i o przodkach Tyrmanda i o tym skąd w ogóle wzięło się to nazwisko (kapitalna historyjka z E.T.A. Hoffmanem, autorem Dziadka do orzechów w roli głównej). Prześledzimy przedwojenne lata szkolne i młodzieńcze oraz czasy wojny (okres sowieckiej okupacji Wilna, uwięzienie najpierw przez NKWD, a później w niemieckim obozie w Norwegii). Ze zdumieniem odkryjemy, że nieprawdopodobne z pozoru i wydające się zmyślonymi epizody, zdarzyły się naprawdę. Nie znalazło się co prawda w tej biografii miejsce na głębszą analizę prac Tyrmanda – moim zdaniem jednak bez szkody dla wartości omawianego tu wydawnictwa – ale za to kilka fragmentów poświęconych zostało ciekawostkom, kontekstom i wyjaśnieniom związanym z najgłośniejszymi jego publikacjami.

Ta obszerna, ciekawie napisana książka, ma jeszcze jedną zaletę. Są nią liczne reprodukcje zdjęć, faksymile dokumentów, artykułów, listów, fantastycznie uzupełniające słowo pisane i dające jeszcze dobitniej odczuć ogrom naprawdę solidnej pracy wykonanej przez Marcela Woźniaka.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć