ebook Láska nebeská (Laska nebeska)
3.73 / 5.00 (liczba ocen: 2208) Ilość stron (szacowana): 80

Láska nebeská (Laska nebeska)
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 16.38
Audiobook - najniższa cena: 21.75
wciąż za drogo?
16.38 zł
Inne proponowane

Z książek zapamiętuje podobno tylko pojedyncze zdania, które potem zaczynają żyć w jego głowie własnym życiem. Czy w taki sposób powstał zbiór felietonów Mariusza Szczygła na temat czeskiej kultury?

Mariusz Szczygieł, reporter „Gazety Wyborczej”, czechofil, autor bestsellerów „Gottland” i „Zrób sobie raj”, tym razem występuje w roli felietonisty.
Zamieszczone w zbiorze teksty to improwizacje na temat książek wydanych przez Agorę w serii „Literatura Czeska”. W tych swoistych jam session pojawiają się czasem zupełnie nieoczekiwane motywy: niepochowane urny, walka męża Heleny Vondráčkovej o godność żony, kochanka prezydenta Václava Havla, najsławniejsze czeskie napisy klozetowe, produkcja sztucznego Boga i rola hemoroidów w kulturze literackiej.
„Láska nebeská” to jednak nie tylko felietony publikowane na łamach „Magazynów Świątecznych” „Gazety Wyborczej”, lecz także szkice o wybitnych Czechach, takich jak sławny Świrus – Ivan Martin Jirous, legenda czeskiego undergroundu, czy opowieść o fikcyjnym Leonardzie da Vincim znad Wełtawy – Járze Cimrmanie. Mariusz Szczygieł przyznaje się też wreszcie, dlaczego nie przeprowadził wywiadu z siostrzenicą Franza Kafki.
Książkę ilustrują publikowane pierwszy raz w Polsce zdjęcia Františka Dostála, zwanego fotografem absurdu.

Láska nebeská (Laska nebeska) od Mariusz Szczygieł możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Lata temu czytałam Zróbmy sobie raj. Od tamtej pory Mariusz Szczygieł to mój ulubiony reporter, a Czechy to kraj fascynujący jak żaden inny!

Czymże byłoby życie bez sarkazmu, absurdu w czystej postaci i bez humoru? Niczym. Po prostu. Czesi są…jak to się mówi… bezbłędni.

Láska nebeská to zbiór felietonów autorstwa Mariusza Szczygła, które traktują o najróżniejszych sprawach. Znajdziemy felietony o życiu celebrytów, znakomitej jednomyślności Czechów po śmierci Havla, ale również o literaturze i stosunku do pochówku bliskich osób. Ta rozpiętość spraw pozwala poznać wielu Czechów. Mnie podobał się felieton O urnie w kredensie. Może dlatego, że mam podobny stosunek do spraw ostatecznych. Ujmujący był również fragment o relacjonowaniu pogrzebu Havla przez trzydziestu dziennikarzy z całego świata. Czeski kolega Szczygła, w bardzo czeski sposób sprawił, że przejmujący chłód praskiej katedry był niczym w stosunku do wagi wydarzenia. Warto przeczytać O samozaspokojeniu.

Ale najlepsze Mariusz Szczygieł zostawił na koniec. Część 5. Fałszywa polędwica to Czechy w pigułce. Czytając pierwszą część nie miałam zielonego pojęcia czym autor zastrzeli mnie pod koniec lektury. Ale żeby aż tak?
Kocham Czechy!

Ocena: 4+/6
©Idę czytać
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Inne spojrzenie na naszych południowych sąsiadów. Warto.

Warto zerknąć