Dziewczyna z sąsiedztwa - audiobook
audiobook (mp3)

średnia ocena: 0.00 / 5.00
liczba ocen: 0
cena od: 29.84
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 29.84 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.84 zł
37.52 zł
37.90 zł
37.90 zł
Pozostałe księgarnie
37.90 zł
34.11 zł
37.90 zł
Opis:

Dziewczyna z sąsiedztwa jest prawdziwa w sposób, w jaki większość uznanej literatury nigdy nie będzie. Nie nosi w sobie jedynie obietnicy przerażenia, lecz naprawdę w nie wprawia. Nie można się od niej oderwać, co do tego nie ma wątpliwości. Czytelnik znajdzie tutaj strony, których będzie obawiał się przewrócić, i będzie bał się od nich odwrócić.
Jack Ketchum jest pisarzem obdarzonym niesamowitym instynktem, którego ponure postrzeganie ludzkiej natury, za jedynych rywali ma, być może tylko, Franka Norrisa i Malcolma Lowry`ego. Wydaje mi się, iż świat literatury byłby o wiele uboższy be,-z niego. Jest on prawdziwym obrazoburcą, naprawdę dobrym pisarzem, jednym z niewielu spoza Kręgu Wybrańców, którzy naprawdę się liczą.""
- Stephen King

Oto oparta na faktach historia, która wstrząsnęła Ameryką.

Lato 1958 roku, przedmieścia małego miasteczka. Piękna młodziutka Meg, po nagłej śmierci swoich rodziców, trafia wraz z siostrą pod opiekę ich ciotki, Ruth. Kuzynostwo i otoczenie rychło włączają Meg do Gry - swoistej zabawy, w której uczestnicy nie stronią jednak od przemocy i wzajemnych upokorzeń. Niestabilna emocjonalnie Ruth zaczyna manipulować zachowaniami dzieci i zezwalać im na coraz śmielsze praktyki. Hamulce moralne puszczają. Wydarzenia zaczynają eskalować dramatycznie.

Jack Ketchum z niezwykłą łatwością wciąga nas w dramat młodej Meg. Język powieści jest prosty, wręcz surowy; zdania krótkie, chłoszczące. Śledzenie narracji jest jak schodzenie po piaszczystej skarpie. W każdej chwili możemy stracić grunt pod stopami i osunąć się w szaleństwo.

Skala okrucieństwa i cierpienia a także świadomość, że historia, za którą podążamy, wydarzyła się naprawdę, sprawiają że zdecydowanie nie jest to powieść dla każdego. Dziewczynę z sąsiedztwa zgodnie uznaje się za jedną z najbardziej przerażających powieści w historii gatunku. Miłośnicy będą zachwyceni, ale przypadkowy czytelnik może zostać wystawiony na odczucia spoza znanej sobie skali. 

W 2007 roku Dziewczyna z sąsiedztwa została zekranizowana, ze znakomitą rolą Blanche Baker jako Ruth.

Recenzje blogerów
Na pozór zwyczajne miasteczko, normalni mieszkańcy, dzielnica jakich wiele. Idealnie przystrzyżone trawniki, szczekające psy i rodziny z dziećmi. Serdeczni i pomocni sąsiedzi. Miła, ale przede wszystkim spokojna okolica. Jednak nie dla nastoletniej Meg i jej siostry Susan. W domu Chandlerów przeżywają piekło. Ciemna, zawilgocona piwnica, cierpiąca na ataki szału ciotka Ruth i jej bezwzględni synowie oraz... dzieci z okolicy. Jedynie jeden, zagubiony chłopiec próbuje oprzeć się złu, które za wszelką cenę chce ogarnąć i jego umysł. Widzi, że coś jest nie tak... coraz gorzej, z każdym dniem, aż do przesady... Co wybierze? Czy przejdzie na stronę zła? A może zdoła mu się oprzeć i wybierze ścieżkę dobra?

Tytuł "Dziewczyna z sąsiedztwa" w pierwszej chwili przywodzi na myśl tandetną historię romantyczną. Nie pozwólcie się zwieść.
Ta książka zawiera w sobie prawdę. Okrutną prawdę o ludziach, których nigdy nie chcielibyśmy spotkać na swojej drodze. To historia, która wydarzyła się naprawdę. To opowieść o okrucieństwie tak wielkim, że autor zdecydował się złagodzić część wydarzeń,
a o niektórych nawet nie pisać...

Do tej pory myślałam, że gwarancją udanego horroru są zjawiska paranormalne i dziwne istoty. Jack Ketchum udowodnił mi, że aby przestraszyć czytelnika, wcale nie musi pisać o duchach, strzygach czy innych upiorach. Niepotrzebne są zmyślone wydarzenia,
by przerazić do szpiku kości. Trzeba pisać prawdę. Trzeba pisać o okrucieństwie, które nas otacza.
O największych potworach - o ludziach.

Byłam bardzo sceptycznie nastawiona co do tej książki. Nie byłam w stanie uwierzyć w tysiące opinii ludzi, którzy określali książkę jako coś tak przerażającego, że więcej nie będą w stanie po nią sięgnąć. Ludzie Ci pragnęli o niej jak najszybciej zapomnieć. Przeczytałam
i wiem dlaczego. Wiem również, że o niej nie da się zapomnieć. To niemożliwe. Jack Ketchum napisał o ludziach, którzy przerażają
i dopuszczają się takich zbrodni, że normalny człowiek nie jest w stanie ich pojąć. Jak sam Ketchum pisze:

"Od dawna chciałem napisać książkę o takich kanaliach. O nich oraz o tym, co nas spotyka, kiedy uwierzymy, że oni są normalnymi ludźmi."

Autorowi udało się idealnie zachować okrutny wydźwięk książki. Doznanie te potęguje również użycie zagubionego chłopca jako narratora w pierwszej osobie. Widzi wiele, ale jako dzieciak z sąsiedztwa - nie wszystko. Jest tu miejsce na domysły, współczucie
i ogrom emocji. Autor osiągnął niesamowity efekt. Zaangażował czytelnika w całą historię. Nie obserwujemy tylko i wyłącznie czarnych charakterów, ale współczujemy poszkodowanym. Odnajdywanie wieloznaczności i ciągłe napięcie. Przeraża, chwyta za gardło i wyciska łzy. Jestem pewna, że takiej książki jeszcze nie czytaliście. Wiedzcie jednak, że sięgacie po nią na własne ryzyko. Zaszokuje was
i wprawi w osłupienie.

"Wybaczcie, ale nie pokażę wam tego. Możecie sobie to jedynie wyobrazić, jeżeli wam na tym zależy i macie na tyle odwagi.
Ja wam w tym nie pomogę."

Ocena: 5/5
©Książkomaniacy Recenzje
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć