Król Bólu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.97 / 5.00
liczba ocen: 1778
Ilość stron (szacowana): 747
najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
35.60 zł
38.17 zł
44.90 złpremium: 26.94 zł
44.90 zł
44.90 zł
Pozostałe księgarnie
35.70 zł
35.92 zł
37.39 zł
38.16 zł
40.41 zł
40.41 zł
40.50 zł
44.90 zł
45.90 zł
Opis:

Wszyscy przecież czujemy koniec czasów człowieka. Czujemy, że usuwa się nam ziemia spod nóg; na czymś stać trzeba, więc budujemy rusztowania; ale im my wyżej, tym one chybotliwsze; im my potężniejsi, tym one wątlejsze. Wszystko się wali.

Przyszłość retro, futurystyczna przeszłość, inna współczesność - i inna literatura o przyszłości.

W tej obszernej kolekcji prozy Dukaj jak zawsze oczarowuje: pomysłem, rozmachem kreacji, nowatorską formą, kompozycyjną precyzją i pytaniami, których postawienie nie przyszłoby nam do głowy.

Jak bardzo jesteś w stanie zbliżyć się do drugiego człowieka? Wejdziesz mu do głowy? Poznasz myśli? Poznasz uczucia? Nigdy. Ciało to detal; to czy tamto, bez znaczenia. Ale wstyd ciała, ale bariera nagości, fizycznej i psychicznej, bariera zażenowania, lęku przed odsłonięciem, przed opuszczeniem maski - ona oddziela sytuacje konwencjonalne od sytuacji intymności. Ten ból, który czasami nazywamy wstydem, czasami zdradą, czasami upokorzeniem, ten ból nie jest więzieniem, z którego za wszelką cenę musisz się wyrwać - on jest pierwszym warunkiem intymności.

Obok starszych tekstów w tomie znalazły się cztery nowe: Linia oporu, Oko potwora, Król Bólu i pasikonik, Piołunnik.

Zawartość zbioru:

1. „Linia oporu”

2. „Oko potwora”

3. „Szkoła”

4. „Król Bólu i pasikonik”

5. „Crux”

6. „Serce Mroku”

7. „Aguerre w świcie”

8. „Piołunnik”

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu, Wrońca,Króla Bólu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych m.in. w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

CYTATY:
Sztuka zaczyna się, gdy ludzie się nudzą.
Strach zawsze jest po stronie słabszych, to jedyna pewna ich broń, nie odrzucaj go pochopnie.
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Opowiadania pokazujące różne alternatywy przyszłości, niektóre do bólu prawdopodobne (przynajmniej na poziomie ewolucji psychiki ludzkiej), inne zgoła urojone. Nie zależnie jednak jakie światy przedstawiają każde z nich niesie pewne przesłanie dotyczące wnętrza ludzkiej duszy.

  • Awatar

    Jacek Dukaj w klasyczny dla siebie sposób sypie z rękawa nie tylko postaciami ale również całymi wszechświatami - każdy z zupełnie inną konstrukcją, historią, polityką i kulturą.
    Z równie klasyczną dla siebie nonszalancją wrzuca czytelnika w wir wydarzeń w nadziei, że gdzieś później wyjaśni kim są ci ludzie i co to wszystko znaczy. Najczęściej jednak błądzimy wśród nieznanych reguł języka i fabuły żebrząc o definicje i fragmenty układanki.

    Bardzo mi się podoba, że każde opowiadanie niesie ze sobą jakąś ponadczasową i uniwersalną w każdym wszechświecie tezę, którą można odnieść do siebie i swojego świata.

Inne proponowane
Warto zerknąć