Kosogłos
4.03 / 5.00 (liczba ocen: 1853047) Ilość stron (szacowana): 339

Kosogłos
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Uwaga! E-book dostępny w różnych wydaniach.
Okładka, opis i nazwa wydawnictwa dotyczą jednego z nich.
E-book - polecana oferta: 28.08
Audiobook - najniższa cena: 23.32
wciąż za drogo?
32.40 złpremium: 18.00 zł Lub 18.00 zł
28.08 zł
28.08 zł Lub 25.27 zł
36.00 zł
36.00 zł Lub 32.40 zł
28.06 zł
28.08 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Ostatni tom głośnej trylogii science fiction! Zbliża się dzień gniewu. Zemsta mas gnębionych przez Kapitol będzie okrutna i nadejdzie z najmniej spodziewanej strony...

Katniss Everdeen, dziewczyna, która igra z ogniem, przeżyła Ćwierćwiecze Poskromienia, ale jej dom został w odwecie zniszczony przez Kapitol. Teraz mieszka wraz z matką i siostrą w Trzynastce – legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie przetrwał, co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.

Katniss, mimo początkowej niechęci, wycieńczona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem – symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi. Zadanie to jednak nie będzie łatwe, bo dziewczynie przyjdzie zmierzyć się nie tylko z żołnierzami znienawidzonego prezydenta Snowa, lecz także z własnymi dylematami moralnymi. Czy podczas wojny jest miejsce na uczucia takie jak miłość czy współczucie? Gdzie leży granica między własnym dobrem a poświęceniem się dla innych? Wreszcie – czy wojna może naprawdę usprawiedliwić każde, nawet najbardziej okrutne postępowanie?

„Kosogłos” to kontynuacja bestsellerowych „Igrzysk śmierci” i „W pierścieniu ognia” – znakomitych powieści Suzanne Collins o totalitarnym państwie Panem i jego mieszkańcach, którzy wzniecili bunt, by obalić rządy złowrogiego Kapitolu.

Kosogłos od Suzanne Collins możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Potrzeba zemsty może palić długo i intensywnie. Szczególnie kiedy każde spojrzenie w lustro przypomina o tym.
Jesteśmy kapryśnymi, głupimi istotami o marnej pamięci i wielkim talencie do samozniszczenia.
Człowiek zawsze jest odważniejszy, gdy ma widownię.
Nie burzy się czegoś, co pragnie się mieć w przyszłości.
Niektóre drogi trzeba pokonywać samotnie.
Pozbierać jest się dziesięć razy trudniej, niż rozsypać.
Muszę powiedzieć, że żałuję, że moja przygoda z Katniss, Peetą, Galem i innymi dobiegła już końca. Kosogłos to trzecia i ostatnia część tej historii. Nasi bohaterowie, o ile to możliwe, stali się jeszcze bardziej dorośli, spotkało ich ponownie wiele zła, któremu coraz trudniej stawić czoło.
Kat wciąż się nie poddaje - jak to dziewczyna, która igra z ogniem. Jednak skutki jej decyzji są okropne: jej dom zostaje zniszczony przez Kapitol wraz z całym Dwunastym Dystryktem. Większość ludzi ginie, a ci, którym cudem udało się przeżyć, szukają nowego schronienia. Okazuje się, że legendarny Dystrykt Trzynasty, który rzekomo od dawna nie istnieje, jest miejscem, gdzie udają się wszyscy ludzie chcący obalić ówczesną władzę. Rządzi tam prezydent Coin i jej ludzie.

Katniss wraz z matką i siostrą, a także Gale i inni udają się tam, by zamieszkać pod ziemią razem z resztą buntowników. Gdzie indziej mieliby znaleźć miejsce, skoro ich świat, znany od urodzenia, przestał istnieć? Jednak życie w takich warunkach nie jest proste. Kat nie wie komu może ufać – wraz z Galem oddalają się od siebie, a Peeta… Peeta jest w rękach Snowa i jego ludzi. Dziewczyna ogląda jego, jak się domyśla, starannie aranżowane wystąpienia w telewizji, w których prosi ją, by zaprzestała walki, powodującej, że ginie tak wiele niewinnych osób. Powstanie wydaje się jednak jedynym wyjściem, w Panem za bardzo już wrze, by ludzie tak po prostu wrócili do swojego dawnego życia pod bezwzględnymi rządami Snowa. Mieszkańcy wszystkich dystryktów podnoszą głowy, bunt się rozrasta, a jego symbolem zostaje Katniss Everdeen - Kosogłos. W przygotowanym specjalnie dla niej stroju, z wybornym łukiem z trzema rodzajami strzał, jest twarzą powstania. Ludzie z Trzynastki kręcą z nią propagandowe filmiki, które potem pokazują mieszkańcom, by ci mieli siły do walki. Katniss jest rozdarta – boi się, jak to wszystko działa na Peetę, zamkniętego i najprawdopodobniej torturowanego przez prezydenta Snowa.

Wreszcie armia jest gotowa, by wyjść na ulice. Najważniejszy cel to śmierć znienawidzonego Snowa. Katniss chce zabić go osobiście, jednak nie ona jedna ma na to ochotę…

Ciężko czytało mi się trzecią część trylogii i nie raz wzdychałam: „Ile jeszcze musi przejść ta biedna dziewczyna?!”. Po raz pierwszy widziałam Kat złamaną, Kat, która straciła chęć do walki i do życia, Kat, która nie ma już w nikim oparcia. W pewnym momencie napędzała ją tylko żądza zemsty i dziewczyna nie wiedziała co zrobi, gdy prezydent zostanie wreszcie zabity.

Gale pokazał swoje mroczne oblicze i zaczął walczyć z Kapitolem jego własną bronią, wymyślając wynalazki, które miały wrogom zadać wiele cierpienia i zdziesiątkować ich oddziały. A Peeta przeszedł regularne pranie mózgu i nie wiadomo było czy kiedykolwiek będzie w stanie się otrząsnąć i wrócić do kruchej normalności.

Czy dyktatura upadnie? Czy w Panem wreszcie zapanuje spokój i dobrobyt? Czy Kosogłos ma jeszcze po co żyć? Sami sprawdźcie czytając ostatnią część trylogii Igrzyska Śmierci.

Ocena: 5-/6

czytaj więcej
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Jak to bywa przy kolejnych częściach, wydają się czasem słabsze w porównaniu z pierwszymi tomami. "Kosogłos" być może nie zachwyca tak jak "Igrzyska śmierci", ale nadal wart jest oceny 5/5, jest dobrym dokończeniem całej historii.

 • Awatar

  Jakże zawiodłem się na tej pozycji. Po takiej sobie pierwszej części i naprawdę wciągającej drugiej, przyszła pora na trzecią. Przyszła pora na postawienie kropki nad i. Na piękne zakończenie fajnej aczkolwiek miejscami naiwnej historii. I co? I nic! Wielkie zero. Zamiast wielkiego "bum!", wielkiego "łał", otrzymaliśmy przemyślenia nastolatki, która kreowana jest na wiatr zmian, ale tak naprawdę jest wykorzystywana, odsuwana na dalszy plan, nie ma z niej żadnego pożytku więc siedzi i duma. Siedzi i duma też czytelnik, zastanawiając się co tu się właśnie zdarzyło. Dumała zapewne też Suzanne Collins jak wybrnąć pomysłu, na którego receptę miała tylko na początku. Pomysł chwycił, świat się zachwycił, ale Suzanne nie chwyciła koncepcji i na koniec przekazała ludziom gniota. Konkretów na 20-30 stron. A końcówka? Co to było? A raczej czego nie było? Kilka niedokończonych wątków, te co zakończone to zrobione bez rozmachu, wyglądają jakby były pozamiatane pod dywan. Rozumiem, że historia przedstawiona z perspektywy Katniss, ale nie tak to powinno wyglądać.

 • Awatar

  Ta czesc jest slaba. Napisana poprawnie, aczkolwiek niezwykle trudno mi uwierzyc w fakt, ze polityczne losy swiata zaleza od nastolatki. Pewnie jestem juz za stara na takie teksty.

 • Awatar

  W porównaniu do pierwszej i drugiej części to totalna żenada:/ Autorka nie miała sensownego pomysłu na zakończenie serii. Możliwe że panią Collins goniły terminy bo 3-cia część jest po prostu nudna.

 • Awatar

  To chyba najsłabsza część trylogii. Dużo się dzieje, ale wydaje mi się, że autorka przekombinowała. Tzn. niektóre pomysły są naprawdę świetne. Tylko, że mam wrażenie, że niebardzo wiedziała czy zakończenie ma być dobre, czy nie. Wybrała coś po środku i wyszło rozczarowująco.

 • Awatar

  Ostatnia cześć, może lekko przesadzona ale każdy przecież chciałby sie przekonać jak poradzą sobie bohaterowie. Niestety dużo polityki, rozterek rozdartej bohaterki. Igrzyska ciągle trwają, a ich zakończenie niekoniecznie musi oznaczać koniec problemow. Czy rebelianci wygrają? Czy Katniss wybierze ukochanego? Czy rodzina Everdeenow będzie w końcu bezpieczna? Jeśli rebelianci wygrają czy tak naprawdę ich polityka przysłuży sie zniszczonym wojna i głodem dystryktom?

 • Awatar

  Ta część mnie rozczarowała, nie była tak porywająca ani wciągająca jak dwie poprzednie. Ale trzeba było się dowiedzieć jak całość się skończy, więc myśle, że sięgnie po nią każdy kto przeczytał dwie pierwsze części.

 • Awatar

  Część ostatnia, po którą sięga się będąc napędzonym adrenaliną po wcześniejszych, trochę rozczarowuje. Ale głównie dlatego, że odbiega nieco klimatem. Nie mamy tutaj już areny na której trzeba przeżyć, ale za to jest wielka polityka, która widzi w głównych bohaterach ledwie pionki. Znając jednak ich temperament i poglądy, nie będzie to wcale proste. Mimo tej odmienności, trzecia część jest koniecznym domknięciem cyklu, pozwalającym postawić "kropkę nad i", bez której dwóm pozostałym czegoś by brakowało.

 • Awatar

  Druga część trylogii jest chyba jeszcze lepsza niż pierwsza. Fabuła skręca w dość ciekawym kierunku. Polecam przeczytać. Zresztą jestem pewien, że zrobi to każdy, kto sięgnął po pierwszą część.

Warto zerknąć