ebook Kruchy dom duszy
3.69 / 5.00 (liczba ocen: 606)

Kruchy dom duszy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 26.98
Audiobook - najniższa cena: 26.70
wciąż za drogo?
35.34 złpremium: 22.80 zł Lub 22.80 zł
26.98 zł
-21% 29.64 zł Lub 26.68 zł
38.00 zł Lub 34.20 zł
30.16 zł
32.30 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Dziesiątki eksperymentów na zwierzętach. Badania prowadzone na nieuleczalnie chorych pacjentach. Operacje obarczone wielkim ryzykiem. Przecieranie niezbadanych dotąd szlaków. Wszystkie te wątki znalazły się w porywającej opowieści o pionierach neurochirurgii, dziś zaliczanej do klasyki historii medycyny.

Porywająca historia pionierów neurochirurgii

Klasyka historii medycyny!

„Kruchy dom duszy” to książka przedstawiająca powstanie i rozwój chirurgii mózgu. Potrzebna była prawdziwa rewolucja, zarówno technologiczna, jak i w sposobie myślenia samych lekarzy, aby neurochirurgia mogła stać się pełnoprawną gałęzią medycyny.
W oparciu o dziesiątki eksperymentów na zwierzętach, a także na nieuleczalnie chorych pacjentach współtwórcy tej rewolucji przecierali niezbadane szlaki, ryzykując przeprowadzanie operacji, na jakie wcześniej nikt się nie odważył. Thorwald wyjątkowo barwnie opisał postaci Victora Horsleya, Harveya Cushingsa i Wildera Penfielda – prawdziwych pionierów neurochirurgii, niepospolitych lekarzy, którzy osiągnęli sukces, choć nieobce im były porażki, obawy i niepewności.

Dzieło Thorwalda to nie tylko dzieje chirurgii mózgu, ale przede wszystkim historia walki człowieka o poznanie samego siebie.

O e-booku Kruchy dom duszy blogerzy napisali: 

Kruchy dom duszy jest napisany lekkim i przystępnym językiem, ale z wieloma medycznymi terminami, opisami operacji i narzędzi chirurgicznych. Wiedza medyczna nie jest jednak wymagana, aby w pełni zrozumieć treść, ponieważ Thorwald wszystko zrozumiale tłumaczy i wyjaśnia. Całość czyta się dzięki temu bardzo dobrze i z wielkim zainteresowaniem, śledząc losy kolejnych lekarzy. - Łukasz Marciniak - Świat fantasy

Kruchy dom duszy od Jürgen Thorwald możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kruchy dom duszy jest napisany lekkim i przystępnym językiem, ale z wieloma medycznymi terminami, opisami operacji i narzędzi chirurgicznych. Wiedza medyczna nie jest jednak wymagana, aby w pełni zrozumieć treść, ponieważ Thorwald wszystko zrozumiale tłumaczy i wyjaśnia. Całość czyta się dzięki temu bardzo dobrze i z wielkim zainteresowaniem, śledząc losy kolejnych lekarzy, którzy dokonywali przełomowych odkryć oraz historie pacjentów, często pełne bólu i cierpienia. Jak każda gałąź medycyna, również neurochirurgia ma swoje ciemne strony, wiele nieudanych eksperymentów i porażek, ale każda kolejna operacja wnosiła coś nowego do stanu wiedzy i polepszenia życia kolejnych osób z różnymi schorzeniami mózgu i rdzenia kręgowego.

W odróżnieniu od Stulecia chirurgów i Triumfu chirurgów nie śledzimy tutaj losów Henry'ego Stevena Hartmanna, lecz mamy po prostu opis jak po kolei zmieniało się wyobrażenie na temat mózgu - przez pierwsze operacje, aż po nowoczesne metody leczenia. Na samym początku autor pokazuje jakim tajemniczym i niedostępnym organem był mózg dla ludzi ze starożytności, ale często nawet jeszcze w średniowieczu i później. Następnie dowiadujemy się jak zbudowany jest mózg, kto i kiedy odkrył neuron i synapsę oraz śledzimy losy lekarzy i ich coraz śmielsze badania, operacje i próby zlokalizowania różnych ośrodków w mózgu. Na samym zaś końcu przeczytamy o rozwoju angiografii, encefalografii, czy leczeniu padaczki. Te wszystkie odkrycia, nowe metody leczenia i diagnozy chorób mózgu to zasługa całej rzeszy nieustraszonych lekarzy i pacjentów, którzy odważyli się podjąć leczenie obarczone dużym ryzykiem.

Kruchy dom duszy to kolejna książka Jurgena Thorwalda, którą miałem okazję czytać i która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Znakomicie opowiedziana historia badań nad mózgiem i neurochirurgii. Polecam!

Ocena: 5+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Obawiam się, że zaczęłam czytanie od nie tego Thorwalda... Spodziewałam się fascynujących opisów tego, jak zmieniało się postrzeganie mózgu, jego funkcji, działania, okoliczności dotyczących poszczególnych odkryć itd., na przestrzeni lat, jakie to niosło ze sobą reperkusje, co miało wpływ na taki, czy inny stan rzeczy. Nie mówię, że tego nie ma w tej książce wcale. Jest, ale oprócz tego mamy też nużące i niepotrzebne spostrzeżenia na samych neurochirurgów, ich żon, rodzin, relacji osobistych. Książka robi się przez to dość chaotyczna i trudniejsza w odbiorze. Dodatkowo czułam się dość przytłoczona ilością nazwisk i imion (nawet osób niekoniecznie związanych z tematem), nazw ulic, szpitali...
    Na półkach, w kolejce do czytania czekają inne książki Thorwalda: "Pacjenci", "Stulecie chirurgów" i "Ginekolodzy". Podobno ma być dużo lepiej :)

Warto zerknąć