Kruchy dom duszy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.69 / 5.00
liczba ocen: 536
Papwerwhite 4#amazon
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-29% 16.45 zł
-29% 20.93 zł
25.07 zł
29.90 złpremium: 17.94 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
25.05 zł
25.06 zł
25.42 zł
25.42 zł
26.91 zł
27.00 zł
28.40 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

Klasyka historii medycyny

Porywająca historia zuchwałych pionierów neurochirurgii

Kruchy dom duszy to książka przedstawiająca powstanie i rozwój chirurgii mózgu. Trzeba było prawdziwej rewolucji, zarówno technologicznej, jak i w sposobie myślenia samych lekarzy, aby neurochirurgia mogła stać się pełnoprawną gałęzią medycyny.

W oparciu o dziesiątki eksperymentów na zwierzętach, a także na nieuleczalnie chorych pacjentach współtwórcy tej rewolucji przecierali nie zbadane dotąd szlaki, ryzykując przeprowadzenie operacji, na jakie wcześniej nikt się nie odważył. Thorwald wyjątkowo barwnie opisuje postaci Victora Horsleya, Harveya Cushingsa i Wildera Penfielda – byli to prawdziwi pionierzy neurochirurgii, niepospolici lekarze, którzy osiągnęli sukces, ale nieobce im też były porażki, nie mówiąc o zwykłych obawach czy niepewności.

Dzieło Thorwalda to nie tylko dzieje chirurgii mózgu, które czyta się niemal jak powieść kryminalną, to przede wszystkim historia walki człowieka o poznanie samego siebie.

Jürgen Thorwald (1915 -2006) – niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk, szczególnie znany z książek opisujących historię medycyny sądowej oraz drugiej wojny światowej. Wielka ucieczka, wydana po raz pierwszy kilka lat po wojnie, do dziś nie zniknęła z niemieckich księgarń, przetłumaczono ją na kilkanaście języków na całym świecie

Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Obawiam się, że zaczęłam czytanie od nie tego Thorwalda... Spodziewałam się fascynujących opisów tego, jak zmieniało się postrzeganie mózgu, jego funkcji, działania, okoliczności dotyczących poszczególnych odkryć itd., na przestrzeni lat, jakie to niosło ze sobą reperkusje, co miało wpływ na taki, czy inny stan rzeczy. Nie mówię, że tego nie ma w tej książce wcale. Jest, ale oprócz tego mamy też nużące i niepotrzebne spostrzeżenia na samych neurochirurgów, ich żon, rodzin, relacji osobistych. Książka robi się przez to dość chaotyczna i trudniejsza w odbiorze. Dodatkowo czułam się dość przytłoczona ilością nazwisk i imion (nawet osób niekoniecznie związanych z tematem), nazw ulic, szpitali...
    Na półkach, w kolejce do czytania czekają inne książki Thorwalda: "Pacjenci", "Stulecie chirurgów" i "Ginekolodzy". Podobno ma być dużo lepiej :)

Inne proponowane
Warto zerknąć