ebook Pustki
3.27 / 5.00 (liczba ocen: 6756)

Pustki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.09
Audiobook - najniższa cena: 29.15
27.09 zł Lub 24.38 zł
27.19 zł
31.99 zł
31.99 zł Lub 27.19 zł
29.00 zł
31.99 zł
Inne proponowane

Fanatyzm religijny czy głęboka wiara? Magia czy boskie znaki? Najprawdziwszy majstersztyk literacki! Debiutancka powieść grozy, która podbiła krytyków i czytelników, zdobywając tytuł Książki Roku brytyjskiego rynku wydawniczego.

„Końcówka jesieni była dzika i gwałtowna. Chociaż tu, w Londynie, pogoda obeszła się z ludźmi łaskawie. Na północy zalało trakcje kolejowe, całe wioski topiły się w brunatnej, mętnej wodzie z okolicznych rzek. Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o nagłym obsunięciu się ziemi w Coldbarrow. I o szczątkach dziecka, które przy tej okazji znaleziono w starym domu u stóp klifu. Coldbarrow. Nie słyszał tej nazwy długo, chyba od trzydziestu lat. Podświadomie zawsze jednak wiedział, że to, co się tam stało, prędzej czy później musi wyjść na jaw…”
Informacja o wstrząsającym znalezisku w starym domu u stóp klifu ożywia wspomnienia dawnej pielgrzymki w odludne rejony angielskiego wybrzeża, zwane Pustkami. Niespodziewane wypadki i napotkani ludzie sprawili, że rodzinna wyprawa w celu uzdrowienia synka niemowy zmieniła się w koszmar, z którego jeszcze wiele lat później jej uczestnicy nie są w stanie się otrząsnąć.
Skłócona rodzina, metafizyczna aura, fascynujący krajobraz i intrygująca fabuła – „Pustki” to przewrotna powieść grozy, nawiązująca do najlepszych tradycji gatunku, trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Pełna niedopowiedzeń, tajemniczości oraz symboliki religijnej, która jeszcze bardziej potęguje grozę.

„Ta książka jest nie tylko dobra, jest wspaniała. Niesamowita powieść” – Stephen King

„Oto arcydzieło, dzięki któremu Hurley znalazł miejsce w cechu najwybitniejszych twórców powieści gotyckiej, wyobrażam sobie jego nazwisko napisane na zwoju pergaminu razem z nazwiskami Walpole’a czy Du Maurier” – Sarah Perry, „The Guardian”

„Specyficzni bohaterowie, duszna atmosfera, opustoszały krajobraz i wszechobecne poczucie zagrożenia – to niesamowita, niepokojąca opowieść, która nie odpuszcza aż do zaskakującego zakończenia” – „Daily Mail”

„Jakość tego przenikającego do szpiku kości, sugestywnego pisarstwa jest zbyt dobra, by szufladkować je w ramach jednego gatunku” – „The Times”

Pustki od Andrew Michael Hurley możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nie ma lepszego sposoby, by chwalić Pana, niż nakarmić księdza.
Modlitwa to jak nastawianie radia. Trzeba złapać właściwą częstotliwość, inaczej Bóg usłyszy tylko trzaski.
Kiedy przyglądałem się Ojcu, wiedziałem, że praca właściwie nie różni się od szkoły. Po prostu uzyskiwało się kwalifikacje, żeby przejść z jednego systemu do drugiego, to wszystko. Rutyna była nieodłączną cechą życia. A właściwie samym życiem.
W którymś momencie książki – nie potrafię odnaleźć dokładnego miejsca, aby przepisać cytat – jest napisane, że prawd może być wiele, a to w którą ludzie uwierzą, zależy od taktyka. Myśl ta doskonale pasuje mi do tej historii.

Trzeba jasno powiedzieć, że fabuła nie jest skomplikowana. Grupa wiernych, wraz z nowym proboszczem udaje się na rekolekcje wielkanocne nad angielskie wybrzeże. Wyprawa jest kontynuacją tradycji sprzed lat, której ówczesnym pasterzem był zmarły poprzednik duchownego. Czas, który wierni przeznaczyli na gorliwą modlitwę i zbliżenie się do Boga, obfituje w cały szereg tajemnic i przynosi więcej pytań niż odpowiedzi. Osobiście, gdybym miał się czegoś na poważnie uczepić, to pomysł na Deus ex machina – mocno wątpliwy, ale… spróbujmy nie traktować tej pozycji jak literaturę grozy, rekomendowaną przez Stephena Kinga.

Pierwsza rzecz, która celnie trafiła w mój gust to niesamowicie plastyczny język. Gdyby ta książka była dwa razy dłuższa i traktowała o uprawie grochu, czytałbym ją z równą przyjemnością. Opisy otoczenia wręcz obrazowe, co w połączeniu z dość osobliwym i niepokojącym miejscem akcji, dało więcej niż dobry efekt.

Często nachodziła mnie myśl, że jest tu za dużo czasu. Że to miejsce jest chore od czasu. Udręczone przez czas. Nie upływał tutaj tak, jak powinien. Nie miał dokąd uchodzić i nie poganiała go żadna nowoczesność. Gromadził się więc niczym czarna, gnijąca woda na moczarach (…) Moorings wyglądało jak miejsce wielokrotnie porzucone. Miejsce, które przegrało.

Duży plus daję również za bardzo ładnie zbudowany wątek bardzo emocjonalnej, braterskiej relacji głównego bohatera z jego niepełnosprawnym bratem. Nie sposób nie polubić tej dwójki, mimo że ten drugi nie powiedział ani słowa przez większość książki. Na uwagę zasługuje również kreacja ich matki, która zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych postaci jako dewocyjna i despotyczna osoba.

Wszystko to zostało wciśnięte gdzie pomiędzy narowiste morze, a cuchnące bagno. Pozostawione w zmurszałym, pełnym tajemnic domu, skąpanym w angielskim deszczu i mgle, i wystawione na pokaz miejscowym, którzy niekoniecznie lubią podejmować obcych ludzi. Brzmi nieźle?

Moim zdaniem to bardzo przyzwoita, oparta na wielu niedopowiedzeniach, historia. Być może nie jest to powieść grozy, a niepokoju. Być może dla niektórych czytelników okaże się zbyt monotonna, być może naiwna, ale wydaje mi się, że skupiając się na odpowiednich podtekstach można wynieść z niej naprawdę wiele, szczególnie że autor nie odmówił sobie kilku bardzo pobudzających do rozważań, filozoficznych dygresji.

Na koniec jedno słowo o budowaniu napięcia. Autor robi to konsekwentnie, ale nad wyraz subtelnie. Ja to przyjmuję z zadowoleniem. Zatem jeśli ktoś ma podobny gust i przechodząc akurat obok księgarni, dojrzy tą ascetyczną okładkę (swoją drogą fantastycznie spójna z treścią), to powinien przynajmniej się zastanowić nad jej zakupem.

Ocena: 5+/6
©PanCzyta.pl
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć