ebook Pamiętnik z Powstania Warszawskiego
3.78 / 5.00 (liczba ocen: 959)

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - polecana oferta: 27.79
wciąż za drogo?
27.79 złpremium: 17.93 zł Lub 17.93 zł
29.75 zł Lub 26.78 zł
29.88 zł
29.88 zł Lub 26.89 zł
26.00 zł
26.59 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

Edycja z mapami Warszawy z czasów powstania. Jedna z nich pokazuje wędrówkę Białoszewskiego po Warszawie powstańczej i jego miejsca schronienia.

"Od placu Żelaznej Bramy, od placu Bankowego, od Elektoralnej, Chłodną po naszej stronie pod murem lecieli i  lecieli ludzie, kobiety, dzieci, wszyscy schyleni, szarzy, posypani czymś. Pamiętam, że zachodziło słońce. Paliło się. Ludzie lecieli i lecieli. Potokiem. Ze zbombardowanych domów."

Nowa, odcenzurowana, poprawiona i uzupełniona edycja Pamiętnika z powstania warszawskiego oparta jest na trzech źródłach, stanowi ich wypadkową. Pierwsze źródło to wydanie trzecie Pamiętnika (PIW 1976), ostatnie czytane i poprawiane przez Autora. Drugą podstawą jest maszynopis pierwszego wydania znajdujący się dziś w archiwum obecnego spadkobiercy spuścizny Białoszewskiego. Maszynopis zawiera wiele poprawek i skreśleń, przy czym nie wszystkie pochodzą od Autora. Wśród wprowadzonych zmian są skreślenia spowodowane względami ideologicznymi czy politycznymi, nie brakuje też korektur stylistycznych.

Trzecie źródło to autorskie nagranie niemal całego Pamiętnika przechowywane w archiwum Polskiego Radia. Niektóre ze zmian, jakich Białoszewski dokonywał w trakcie nagrania, jawią się jako szczególnie, z różnych względów, istotne i zostały uwzględnione w tej edycji.

 

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego od Miron Białoszewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Piekło opisane niezwykle barwnym literackim językiem. Przeżycia Autora dają obraz sytuacji ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego. Codzienne życie podczas walk w Warszawie, Autor przedstawia codzienne czynności, jak i gdzie spędzano dzień, jak gotowano oraz załatwiano potrzeby fizjologiczne. W piekle Warszawy wszystkie te banalne zwykle czynności nabierają znaczenia aktów bohaterstwa. Lektura obowiązkowa.

Warto zerknąć