ebook Tajemnice Amy Snow
4.01 / 5.00 (liczba ocen: 3817) Ilość stron (szacowana): 504

Tajemnice Amy Snow

Kategoria:  /
Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane

Niepewność losu, wyzwanie, któremu trzeba sprostać, i aura tajemnicy... Bardzo udany debiut literacki, który przenosi Czytelników w czasy wczesnowiktoriańskiej Anglii.

Wczesnowiktoriańska Anglia. Amy, porzucona jako noworodek w śnieżnej zaspie, trafia do pobliskiego dworu w Hatville, lecz właściciele wspaniałej posiadłości i zatrudnieni w niej służący okazują się zimni i niegościnni. Jedyną jej przyjaciółką jest dziedziczka, olśniewająca Aurelia Vennaway, która znalazła małą Amy w śniegu. Kiedy Aurelia umiera w młodym wieku, dziewczyna jest zrozpaczona. Wtedy znajduje ostatni podarunek od Aurelii – plik listów z zaszyfrowaną wiadomością. Siedemnastoletnia Amy wyrusza w podróż po Anglii, aby odnaleźć skarb. Jeśli odkryje tajemnicę, zmieni całe swoje życie...

Tajemnice Amy Snow od Tracy Rees możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
XIX wieczna Anglia mnie pociąga. Miałam okres, kiedy czytałam bardzo dużo książek osadzonych w tamtym czasie, które ukazywały nieprzekraczalne bariery społeczne i konwenanse, które bardzo ciężko było pokonać. Powyższy tytuł leżał na półce już od kilku lat, żebym w końcu przy wyzwaniu Trójki E-pik po niego sięgnęła. Czy to był dobry wybór i czego dotyczą tytułowe tajemnice?

Pewnego mroźnego dnia ośmioletnia Aurelia znajduje w śnieżnej zaspie na terenie posiadłości nagiego noworodka. Postanawia ocalić dziecko i w ten sposób mała Amy trafia do dworu w Hatville. Jest to miejsce zimne i nieprzyjemne, a dziewczynka jest wielokrotnie szykanowana przez właścicieli dworu. Jedyną osobą, która o nią dba jest Aurelia. Kiedy umiera ona w młodym wieku życie Amy w posiadłości dobiega końca. Z pękiem listów od przyjaciółki wyrusza ona, żeby znaleźć swoje miejsce na ziemi.

Historia Amy zaczyna się z chwilą śmierci Aurelii. W tym momencie siedemnastoletnia dziewczyna zostaje wyrzucona z posiadłości i musi sobie radzić w życiu zupełnie sama. Jednak chwilę wcześniej dostaje tajemniczą paczkę w której znajduje list od zmarłej przyjaciółki. Od niego zaczyna się przygoda Amy, podążanie za tajemnicą i nauka życia. Amy to dziewczyna, która początkowo nie wie nic o świecie. Wychowana w dworze, nigdy wcześniej go nie opuszczała. Teraz, zmuszona jest radzić sobie sama, a listy i opieka Aurelii (nawet po śmierci) bardzo pomagają jej w dalszym działaniu.

Opowieść pokazuje przemianę Amy, z potulnej, niepewnej siebie dziewczynki w kobietę, która poznaje życie i świat. Wraz z pobytem u coraz nowych osób odkrywa nie tylko tajemnice Aurelii ale dowiaduje się wiele o sobie. Cały czas nie wiadomo, czy Amy do końca pozostanie wierna przyjaciółce, w zmieniających się okolicznościach.

Tajemnie Amy Snow to lekka historia, która jednak wciąga przez tajemnice oraz czasy w których jest osadzona. Przemiana młodej dziewczyny, nauka życia, przyjaźń a potem miłość, którą odkrywa, to wszystko sprawia, że książka jest ciekawa i wciągająca.

Bardzo ciekawym wątkiem jest tajemnica, do której prowadzą listy Aurelii. Początkowo nie wiadomo czy na końcu dowiemy się o Aurelii czy o Amy, co dodatkowo wzbudza apetyt na ten tytuł.

Świetnym uzupełnieniem jest ostatni rozdział, napisany z punktu widzenia matki Aurelii, który wyjaśnia niektóre kwestie i pogłębia historie dzieciństwa Amy.

Tajemnice Amy Snow to książka dla wielbicieli książek osadzonych w XIX-wiecznej Anglii. Jest to ciekawa pozycja, którą szybko się czyta, a jednocześnie ciekawi przez tajemnicę, która czai się gdzieś na końcu książki. Jest to jednocześnie historia, która pokazuje podziały społeczne i spojrzenie różnych klas społecznych na życie.

Ocena: 5/6
©Książkowe Wyliczanki
Amy Snow nie wie nic na temat swojego pochodzenia. Wie tylko, że jako noworodek została znaleziona w śniegu, na terenie posiadłości bogatej i szanowanej rodziny Vennaway’ów, przez dziedziczkę majątku - ośmioletnią Aurelię Vennaway. Wbrew sprzeciwom rodziny, Aurelia przygarnęła dziewczynkę, w miarę jak dorastały razem, czyniąc z niej swoją przyjaciółkę i powiernicę. Od tego zimowego dnia minęło siedemnaście lat - Aurelię zabiera śmiertelna choroba, a Amy zostaje wyrzucona z posiadłości, w której przez wszystkie te lata musiała znosić upokorzenia ze strony rodziców swojej przyjaciółki. Chociaż Aurelii już nie ma, Amy ciągle jest z nią związana za sprawą pozostawionego przez nią przed śmiercią listu, w którym zobowiązuje Amy do podążania za jej wskazówkami i odkrycia sekretu, którego nikt poza nią nie może poznać. Rozpoczyna się podróż, pełna tajemnic i nieoczekiwanych wydarzeń, która na zawsze odmieni życie dziewczyny.

Rzadko zdarza mi się sięgać po powieści, których akcja ma miejsce w epoce wiktoriańskiej, ale może po lekturze Tajemnic Amy Snow poszukam więcej książek tego typu, bo bardzo spodobała mi się ta epoka. Myślę, że autorka świetnie oddała realia i atmosferę tamtych czasów oraz wiernie sportretowała wiktoriańskie społeczeństwo, z jego podziałami klasowymi, konwenansami, zepsuciem i hipokryzją.

Powieść napisana jest z perspektywy głównej bohaterki, mamy więc wgląd we wszystkie jej myśli i odczucia i możemy naprawdę ją poznać. Dzięki narracji pierwszoosobowej na bieżąco obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w Amy, jej transformację z zahukanego, pogardzanego przez wszystkich dziecka w młodą damę - odważną, pewniejszą siebie, świadomą własnych pragnień i powoli uwalniającą się spod wpływu zmarłej przyjaciółki, aby zacząć własne życie. Amy z pewnością jest interesującą postacią, początkowo wzbudza sympatię, opartą na współczuciu z powodu jej ciężkich przeżyć, ale szybko zaczęłam ją lubić za to, jaka jest, za jej lojalność względem Aurelii i za jej dobre serce. Samą Aurelię również możemy dość dobrze poznać, dzięki jej listom i wspomnieniom Amy. Wyłania się z nich obraz silnej, upartej, niezależnej młodej kobiety, przeciwnej sztywnym konwenansom i pragnącej dla kobiet lepszego losu, niż zaaranżowane przez rodziców małżeństwo.

Poza parą przyjaciółek, Tracy Rees stworzyła grono wyrazistych, dobrze zarysowanych postaci drugoplanowych, jak pełni nienawiści rodzice Aurelii, szukający swojej drogi w życiu Henry Mead, dżentelmen Quentin Garland, zabiegający o względy Amy, czy ostra jak brzytwa pani Riverthorpe, odgrywająca sporą rolę w życiu obu dziewcząt.

Książka powinna spodobać się osobom, lubiącym wszelkie tajemnice, rozwiązywanie zagadek i podążanie za kolejnymi wskazówkami, aby odkryć sekret. Aurelia, poprzez kolejne listy i zaszyfrowane wiadomości zza grobu, prowadzi Amy przez całą Anglię, aż do miejsca, które skrywa jej największą, pilnie strzeżoną tajemnicę. Chociaż w pewnym momencie książki łatwo jest domyślić się zakończenia, to jednak miałam wrażenie, że od tego miejsca naprawdę na pierwszy plan wysuwa się Amy, jej decyzje, jej pragnienia, a nie tylko ślepe podążanie za wolą zmarłej przyjaciółki.

Tajemnice Amy Snow to wciągająca, dobrze napisana powieść o sile przyjaźni, poświęceniu i o pozycji społecznej kobiet w wiktoriańskiej Anglii. Jeśli lubicie powieści historyczne, dajcie się porwać lekturze i wyruszcie razem z Amy w niezapomnianą podróż.

Ocena: 5/6
©Tea Books Lover
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    OSOBIŚCIE SUPER SIE CZYTAŁO. CHETNIE PRZECZYTAM NASTEPNE KSIAZKI TEGO AUTORA

Warto zerknąć