Inne pieśni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.16 / 5.00
liczba ocen: 4381
Ilość stron (szacowana): 516
cena polecana: 29.56
publio#AnneApplebaum
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
37.90 zł
29.56 zł
32.22 zł
33.41 zł
37.90 zł
Pozostałe księgarnie
28.43 zł
31.46 zł
31.84 zł
31.86 zł
32.22 zł
34.11 zł
34.11 zł
34.11 zł
35.25 zł
37.90 zł
37.90 zł
37.90 zł
37.90 zł
Opis:

Nie science fiction, nie fantasy, nie historia alternatywna – lecz rzecz dzieje się w innej Europie, w innym świecie, gdzie prawa rządzące rzeczywistością bliższe są domysłom Arystotelesa na temat Formy i Materii, aniżeli teoriom Newtona i Einsteina – pisał o Innych pieśniach Jacek Dukaj.

Ten niezwykły obraz świata rządzonego przez Formę, zbudowanego z pięciu żywiołów, podporządkowanego teoriom Empedoklesa i Arystotelesa, w którym nowożytna nauka jako pogląd z gruntu fałszywy nigdy się nie rozwinęła, przyniósł autorowi aż trzy prestiżowe nagrody. Książka do czasu premiery Lodu uznawana była przez krytyków i czytelników za najlepszą powieść w jego dorobku (pierwsze wydanie: 2003).

Recenzje:

Podobno na tym właśnie polega jego warsztat pisarski - najpierw wyobraża sobie jakąś niezwykłą scenerię, a potem ją opisuje tak, jakby streszczał film wyświetlany w jego głowie. Jeśli to prawda, to tym razem ten film przyćmił swoimi efektami specjalnymi wszystkie poprzednie - mamy tutaj m.in. oniryczny opis Aleksandrii i jej biblioteki, miasto unoszące się nad Morzem Śródziemnym, statki powietrzne i międzyplanetarne, kolonię księżycową, Moskwę pod władaniem czarnoksiężnika, pałace, fortece i pola bitew, wszystko to opisane niesłychanie plastycznie i głęboko zapadające w wyobraźni.

Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”

Inne pieśni to zarazem powieść fantasy (...), hołd złożony XIX-wiecznej literaturze przygodowej pełnej afrykańskiej egzotyki i tropików, a zarazem przypowieść filozoficzna.

Mariusz Czubaj, „Polityka”

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych m.in. w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

CYTATY:
Ci, co wybaczają, winni być w razie potrzeby zdolni do okrucieństw największych.
Charakter rodzi się z wypracowanych nawyków. Kogokolwiek byś udawał, byle wystarczająco konsekwentnie, tym się w końcu staniesz.
Wstydem nie rządzi rozum. Wstyd rodzi się z dokonywanego nieustannie porównania z obrazem człowieka takiego, jakim chcielibyśmy być.
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    W tej książce możemy natrafić na wiele ciekawych pomysłów. Świat bohaterów, choć tak obcy współczesnemu, jest doskonale przemyślany i nie miałam odczucia, że ktoś mnie nabiera opisując obyczaje ludzi żyjących pod antosem kratistosów, historie, czy trendy mody. To świat, w którym każdy z pięciu żywiołów ma swoje miejsce. "Inne pieśni" to także rozważania na temat natury kłamstwa, o ile w ogóle ono istnieje.
    Miłośnicy przygód nie rozczarują się. Dostaną i polowanie w Afryce, i lot na księżyc, i sztorm na okeanosie, i zdobywanie twierdz, a wszystko okraszone wielką polityką.

Inne proponowane
Warto zerknąć