ebook Bestseller
3.49 / 5.00 (liczba ocen: 498) Ilość stron (szacowana): 368

Bestseller
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.90
Audiobook - najniższa cena: 35.41
wciąż za drogo?
17.90 zł
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
-32% 26.90 zł
33.53 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Poznaj ciemną stronę sukcesu.

Emilia Sienkiewicz, 35-letnia niepozorna księgowa, wygrywa telewizyjny literacki talent show. Z dnia na dzień zyskuje ogromną sławę i popularność.

Kilkanaście dni przed premierą swojej książki zostaje odnaleziona martwa we własnym mieszkaniu.

Podczas śledztwa, które ma ustalić przyczynę śmierci pisarki, policyjny duet – Burzyński i Majewski – zagląda za kulisy telewizyjnego talent show i odkrywa pełen cynizmu, intryg i nieczystych gier świat popkultury.

Tymczasem tajemnicza kobieta, która wie zbyt dużo, zaczyna bać się o swoje życie. Pracę policjantom utrudniają zainteresowanie opinii publicznej oraz obecność drobiazgowej antropolog sądowej Anity Broll.

Bestseller od Joanna Opiat-Bojarska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Pokłóciliśmy się, ale ona przeprosiła. Przepraszała długo. W łóżku i samochodzie. Właściwie wszędzie. Nie miała oporów. Potrafiła przepraszać.
Kryminał w kryminale i jak skutecznie wypromować książkę, czyli Bestseller Joanny Opiat-Bojarskiej

Całkiem niedawno otrzymałam od Fanbooka ich kwartalnik (listopad 2016 - styczeń 2017), a w nim wywiad z Joanną Opiat-Bojarską. Ekonomistka, którą bez reszty pochłonęło pisanie kryminałów. Sama opowiada o tym, że pisarz wciąż uczy się pisania. Pisanie książek bowiem nie jest takie łatwe. Historie, które spisujesz muszą wciągnąć, nie mogą zmęczyć, muszą pozwolić na wejście czytelnika w ten wymyślony świat. Bestseller to pierwsza książka tej pisarki, po którą sięgnęłam. Jednocześnie przeczytawszy wywiad muszę przyznać, z uznaniem, że nie przechwala się w nim, a naprawdę ciężko pracuje nad jakością swoich publikacji.

W książce nie mamy tak zwanego "lania wody". Poza tym nawet "lać wodę" trzeba umieć. Niekiedy zauważam w czytanych książkach coś, jakby autor sam nie wiedział czym zapchać strony. Coś, co powinno tworzyć klimat powieści, staje się wówczas męczącym, nieprzyjemnym gniotem. Joanna unika tego, jednocześnie potrafi świetnie stworzyć fragmenty, które właśnie składają się na nastrój, dają oddech, żeby za chwilę przykuć uwagę.

Talent show dla pisarzy? Przed przeczytaniem Bestsellera nie byłabym w stanie sobie wyobrazić takiego programu. Podobnie jak autorka, pomyślałabym "eeee nuda". Ona jednak w to weszła i udało Jej się przedstawić nieco kulisy takiego programu. Co prawda nie zagłębiła się za bardzo w przebieg takiego programu, więc nadal nie do końca mnie przekonuje ten pomysł.

Trudno mi powiedzieć, kto dla mnie był bohaterem tej książki, takim głównym. Oczywiście mamy dwóch policjantów, Majewskiego (Młody) oraz Burzyńskiego (Burza), którzy brylują wśród innych postaci. Tymczasem dość dobrze poznajemy denatkę, Emilię Sienkiewicz, która wygrała talent show dla pisarzy. Przed śmiercią zdążyła oddać wydawcy swoją nową książkę, kryminał o tytule "Pielęgniarz". Wiadomym jest, że Emilia pisała na podstawie prawdziwych spraw, których akta otrzymywała od swojego informatora.

Kobieta zostaje zamordowana w swoim własnym domu. Motywem może być rabunek, wydaje się, że nakryła złodzieja, wróciwszy wcześniej do domu. Zdemaskowanie złodzieja ma być rozwiązaniem sprawy. Mimo to nie jest łatwo.

Autorka do samego końca trzyma nas z daleka od sprawcy. Nie wiemy o nim nic, zupełnie. Przez to ciężko, by ktoś się domyślił zakończenia. Poza tym, kiedy łapiemy jakiś trop jako czytelnicy, nie opuszczają nas wątpliwości. Sama zamordowana, jakby wodzi nas za nos i mami, aż chciałoby się powiedzieć "przeprowadźcie ekshumację". Jej głos z zaświatów, wciąż dokłada swoje, jako że nietypowa promocja najnowszej książki trwa.

Znajdziemy też ciekawy sposób narracji, który coraz częściej jest spotykany. Mamy do czynienia zarówno z narratorem trzecioosobowym, z narracją w pierwszej osobie, z wplecionymi fragmentami najnowszej powieści Pani Sienkiewicz, oraz protokoły z przesłuchań świadków. Takie urozmaicenie naprawdę działa i pozwala się zżyć z fabułą.

Postaci przedstawione może nie są specjalnymi indywidualistami, w każdym razie nie wydumanymi. To są ludzie z krwi i kości. Zawodowo jak i prywatnie odkrywamy zwyczajnych ludzi. Z drugiej strony nie myślcie, że są to postaci mdłe. Każdy jest inny i ciekawy, inne podejście do życia, problemy, emocjonalność. Nie mamy tutaj jakiś skomplikowanych portretów psychologicznych, ale też nie tego oczekuje się od kryminałów. To miała być dobra rozrywkowa książka i właśnie taką jest.

Kryminały mnie raczej nie zachwycają. Jednak doceniam ten gatunek i bardzo lubię zrelaksować się przy dobrym kryminale. Niestety zauważyłam, że pisarze często tak się skupiają na zaskakiwaniu i wodzeniu za nos czytelnika, że zapominają o wyważeniu, języku. Zagmatwana fabuła - ok, ale musi być rozsądnie poprowadzona. Jeżeli czytam książkę, w której co kilka stron mówię sama do siebie "no tak, znowu zabili go i uciekł" to jest to sygnał, że coś poszło nie tak. Czasami jakaś historia ma ogromny potencjał, ale zostaje zepsuta przez nadmiar, przekombinowanie.

Joannie udało się uniknąć hipertrofii. Dużo przyjemności sprawiła mi lektura Jej książki. Nie zmęczyła, nie poirytowała, nie zmuszała do odkładania na bok. Co prawda zabrakło mi odrobiny więcej akcji, chociaż z drugiej strony i tak dobrze się czytała.

Tej Autorce trzeba przyznać jedno: ma naprawdę dobry warsztat. Nie marnuje słów, fabuła jest przemyślana i precyzyjnie dopracowana. Kreuje postacie, które są ciekawe i realistyczne. Zaskoczyła mnie, bo nie spodziewałam się takiej jakości. To jest pierwsza książka tej Pisarki, którą przeczytałam.

W każdym razie, jeśli Autorka co najmniej zachowa poziom i dorzuci do tego trochę więcej napięcia to z pewnością rozwinie skrzydła. Chętnie zobaczyłabym też u Niej więcej humoru. No i mam nadzieję, że sama napisze tego "Pielęgniarza", bo już zdążyłam się w nieistniejącą powieść wciągnąć.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©Rosa czyta
Joanna Opiat-Bojarska jest dla mnie jedną z najlepszych autorek powieści kryminalnych na polskim rynku wydawniczym. Minął już jakiś czas od chwili, gdy pojawiła się książka, Kto wyłączy mój mózg?. I choć miała być czymś, co nie będzie miało dalszego ciągu dobrze się stało, że stało się inaczej.
Dobrze się stało, że autorka poczuła bakcyla pisania powieści kryminalnych, bo z każdą kolejną historią są to coraz lepsze, ciekawsze, inspirujące, wciągające, dające do myślenia, kryminały. Jednocześnie jest to trzecia powieść ze zgranym i lubianym już przeze mnie duetem - Burza & Młody. Podkomisarz „Burza” Burzyński i jego partner, aspirant Michał Majewski zwany potocznie „Młodym”.
Sprawa Emilii Sienkiewicz pozornie wydaje się prosta. Zbyt wcześnie pojawiła się w swoim mieszkaniu, zbyt wcześnie, gdyż właśnie trwał w nim rabunek. W konfrontacji z napastnikiem nie miała szans, przypadkowe zderzenie z półką sprawiło, że zakończyła nagle swoje życie, która dopiero niedawno po wygraniu literackiego show, Bestseller nabrało barw i rozpędu.
Pozornie proste, jednak każda sprawa ma swoje drugie dno, trzecie okno, a to, co wydaje się pozornie proste nigdy takowym nie jest. Stąd Burza i Młody od samego początku nie mają łatwego zadania, zwłaszcza, że media nie tylko im nie pomagają, ale potrafią mocno uprzykrzać życie, o czym osobiście przekonać się miał na swojej skórze „Burza” Burzyński.
Wyostrza mi się apetyt po lekturze każdej powieści autorki. Tutaj nic nie jest przypadkowe, tutaj wsparcie osób, które niosą pomoc w pisaniu (w tym moja osobista) pozwalają dopieścić wszystko do samego końca. Tutaj kryminał nie jest wyssaną z palca opowieścią, ale historią, która nie tylko ma sens, ale i wciąga, błyskawicznie wciąga i angażuje nasz umysł, a obecność Anity Broll jeszcze mocniej intensyfikuje zmysły. I przyznać trzeba, że z dużą korzyścią dla książki, zwłaszcza, kiedy przy jednym stole zasiądą: ona, jej były mąż i jej obecny chłopak, znacznie od niej młodszy. Wtedy poziom napięć jest znacznie większy, choć relacja obu panów w odniesieniu do Anity Broll jest bardziej, niż poprawna.
Bestseller zasługuje na laur uznania... przynosząc dawkę mocnych, pozytywnych doznań. Nie jest wykluczone, że pojawi się szersze odniesienie.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Kominek
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć