Harda
ebook: epub (ipad), mobi (kindle)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.89 / 5.00
liczba ocen: 1225
cena od: 17.60
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 17.60 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-31% 17.60 zł
25.09 zł
25.60 zł
25.60 zł
26.24 zł
Pozostałe księgarnie
32.00 zł
25.58 zł
25.60 zł
25.91 zł
26.24 zł
26.56 zł
28.80 zł
28.81 zł
29.00 zł
29.76 zł
32.00 zł
32.00 zł
Opis:

Opowieść o kobiecie niezwykłej, której losy nierozerwalnie wplatają się w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy i zniewalające historie – przed nami królestwo, po którym Elżbieta Cherezińska porusza się z lekkością i drapieżnością sokoła.

Mężczyzna, którego kocha. Ogień, który rozpala. Królestwa, którymi włada. Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.
Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka – przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę...

„Porywająca powieść o początkach naszego państwa i wielkości jego pierwszych władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ale przede wszystkim o fascynującej córce pierwszego i siostrze drugiego – Świętosławie. Nareszcie ta – pod każdym względem nadzwyczajna – kobieta, piastowska księżniczka i skandynawska królowa, znalazła godne miejsce w literaturze polskiej. Wraz z wieloma swoimi krewniaczkami, o których historia, jeśli cokolwiek mówi, to jedynie w przypisach.
„Harda” każe nam spojrzeć zupełnie inaczej na wydarzenia rozgrywające się 1050 lat temu w naszej części chrystianizującej się Europy. I pojąć prawdziwy sens tak często powtarzanych słów: «Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem». Zanurzmy się w tamtym świecie, w którym wszystko wydaje się bardziej prawdziwe, wyraziste, z samej swojej natury wielkie. I polityka, i wojna, i miłość. «Harda» to najlepsza książka Elżbiety Cherezińskiej” – Krzysztof Masłoń, „Do Rzeczy”

„Z filmu «Seksmisja» wiemy, że Kopernik była kobietą. A w XXI wieku okazało się, że Sienkiewicz też jest kobietą. W tym wcieleniu nazywa się Elżbieta Cherezińska. Potrafi opowiadać równie pasjonująco jak autor Trylogii, tyle że na głównych bohaterów wybiera mocne kobiety. Tak jak w «Hardej», gdzie cała historia kręci się wokół Świętosławy, córki Mieszka I. A kręci się w takim tempie, że można dostać zawrotu głowy” – Mariusz Cieślik, „Wprost”

„Połączyć znane i nieznane fakty z przeszłości, nadać im nowy sens i opisać je niczym najlepsze sensacyjne powieści – to sztuka, która udaje się nielicznym. Opowieść Elżbiety Cherezińskiej mówi o naszym początku, o chrzcie, o Chrobrym i o zapomnianej Świętosławie. Zapomnianej? To przeczytajcie «Hardą»! Sławna królowa Szwecji, Danii i Norwegii, matka króla Anglii. Mało? Autorka nie tylko odkrywa słabo znane fakty z historii Polski, ona je pisze na nowo. I co ciekawe, te jej opowieści brzmią o wiele bardziej przekonująco. Choć znam historię Świętosławy, to z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg opowieści Cherezińskiej” – Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

CYTATY:
Gniew dyktuje zemstę, ale ta jest najsłodsza, gdy przygotowywana na zimno.
Władca, który myśli tylko o sobie,żyje wygodnie aż do dnia, w którym nie widząc, jak to się stało, traci wszystko. Zaś ten,który odmawia sobie, by żyć życiem swego rodu i kraju, cieszy się miłością
Lęk odbiera człowiekowi wolność, paraliżuje mocniej niż kalectwo.
Strach rośnie szybciej niż ziarno.
Rzeka ma wielką moc, woda przenosi te duchy, których nie udźwignie wiatr, których nie tknie ogień...
Nikt nie umie pomóc niespełnionej miłości.
Recenzje blogerów
Postać Świętosławy, piastowskiej księżniczki, córki Mieszka, jest niezwykła z wielu powodów. W historii Polski przyjęło się nazywać ją Świętosławą, choć żaden z kronikarzy nie użył tego imienia w odniesieniu do córki Mieszka i siostry Bolesława Chrobrego. W tradycji skandynawskiej występuje jako Sigrida Storrada (islandzkie sagi) bądź Gunhilda (Dania), jednak czy pod tymi trzema imionami kryje się jedna i ta sama osoba?
Analiza źródeł historycznych epoki średniowiecza (głównie kroniki Thietmara i Adama z Bremy) utwierdziła Elżbietę Cherezińską w przekonaniu, że tak właśnie jest. Losy tej Piastówny, królowej Szwecji, Danii, Norwegii i matki króla Anglii, postaci tak barwnej i kontrowersyjnej, której działania doprowadziły do potężnego konfliktu zbrojnego i przebudowy skandynawskiej sceny politycznej i która zapisała się nie tylko na kartach historii, ale też przeniknęła do ówczesnej kultury popularnej jako bohaterka sag, to gotowy scenariusz filmowy i niebywale wdzięczny materiał na powieść historyczną.

Mnie jako czytelniczce nie mogło przydarzyć się nic lepszego niż to, że postacią Świętosławy zainteresowała się Elżbieta Cherezińska. Snując opowieść o losach Hardej Pani, pisarka nie tylko połączyła dwie swoje pasje: Piastów i wikingów, nie tylko złożyła hołd wszystkim bezimiennym księżniczkom piastowskim, oznaczanych w drzewach genealogicznych dynastii jako NN, lecz również przedstawiła swoją wizję początków państwa polskiego w szerszym kontekście, bo uwzględniającym kraje skandynawskie i perspektywę ich władców. Autorka, pozwalając na kartach swej książki przemówić nie tylko jednej z najbardziej wyrazistych postaci kobiecych wczesnego średniowiecza, ale i mężczyznom jej życia, ukazała tym samym wielowymiarowość całej historii - oszałamiającej historii kształtowania się państwowości krajów Europy, gdzie świat pogan i chrześcijan przenikają się nawzajem - prezentując ją z wielu różnych punktów widzenia. Efekt po prostu zapiera dech w piersiach.

Mieszko, pogański władca z wizją, ambicjami i szerokimi horyzontami, decyduje się przyjąć chrzest, przyświeca mu zaś jeden cel: wprowadzić swoje księstwo w poczet chrześcijańskich państw, uczynić zeń liczącego się gracza sceny politycznej w Europie, a siebie i swoich następców władcami, których potędze nikt nie będzie w stanie zagrozić. Realizując konsekwentnie swój dalekosiężny plan, nie tylko sukcesywnie powiększa terytorium kraju,, umacnia swoją władzę, ale też zawiera strategiczne sojusze z władcami państw ościennych. Ich gwarantkami czyni własne córki; dwie z nich, pochodzące ze związku z poganką, z czasów przed przyjęciem chrztu i małżeństwem z Dobrawą, wydaje za mąż: Astrydę za jarla Jomsborga i dowódcę jomswikingów, zapewniając sobie ochronę zachodniego wybrzeża, Geirę zaś za Olava Tryggvasona, ostatniego potomka norweskich królów, dążącego do odzyskania należnego mu tronu, póki co strzegącego interesów Mieszka na wschodnim wybrzeżu. Jednak największe nadzieje wiąże on ze swoimi dziećmi z uświęconego przez Boga związku z czeską księżniczką Dobrawą: Bolesławem i Świętosławą. Od najmłodszych lat przygotowywał ich do roli, jaką mieli oboje pełnić w jego planach, uczył ich niuansów politycznej gry, by kiedy przyjdzie czas, przyczynili się do budowania potęgi Piastów w ramach wyznaczonych im przez ojca. Bolesław, wychowywany na następcę i dziedzica Mieszka, zdobywał dlań południe: Śląsk, Małopolskę, Słowację, Morawy, Świętosława zaś – od dziecka harda, dumna, inteligentna – stała się gwarantką sojuszu z królem Szwecji, Erykiem Zwycięskim. Szybko też pojęła zasadę „albo zagrasz, albo tobą zagrają”, miała bowiem większe ambicje, niż bycie pionkiem w grze, sama chciała rozdawać karty. Wypełniając wolę ojca, dbała o interesy Piastów jako szwedzka królowa, pilnując jednocześnie dziedzictwa własnych dzieci oraz próbując pogodzić własne kobiece potrzeby i uczucia z dumą, ambicją i pragnieniem władzy. Świętosława nie raz przekona się, że władza rzadko kiedy idzie w parze z miłością, zwłaszcza, jeśli kocha się mężczyznę o sile woli i ambicjach dorównujących jej własnym.

Elżbieta Cherezińska po raz kolejny zabiera czytelnika w oszałamiającą podróż w czasie i przestrzeni, prezentując swoją wizję narodzin polskiej państwowości i procesu konwersji na chrześcijaństwo pogańskich władców tego obszaru Europy, który we wczesnym średniowieczu pozostawał w piastowskiej strefie wpływów – Skandynawii. Fabuła Hardej zamyka się w ramach czasowych obejmujących wydarzenia bezpośrednio poprzedzające chrzest Mieszka, proces umacniania władzy księstwie i budowania jego potęgi poprzez zdobywanie i przyłączanie kolejnych ziem oraz zawieranie sojuszy politycznych, po panowanie Bolesława Chrobrego (i rok 997). To jednak historia bardzo wielowymiarowa, uwzględniająca wiele różnych punktów widzenia i akcję rozgrywającą się na wielu dworach Europy, nie tylko w księstwie Piastów i Skandynawii. Harda to opowieść o wielkości naszych pierwszych władców – Mieszka i Bolesława, ale przede wszystkim o Świętosławie – Sigridzie, córce tego pierwszego i siostrze drugiego, piastowskiej księżniczce i skandynawskiej królowej, jednej z najpotężniejszych kobiet swych czasów, która nie godziła się na to, by być jedynie pionkiem w politycznej grze, ale dążyła do tego, by stać się jej pełnoprawnym uczestnikiem. Śledzimy jej losy w książęcej siedzibie Mieszka, w szwedzkiej Sigtunie u boku Eryka Zwycięskiego i na duńskim dworze Svena Widłobrodego, obserwujemy jej przemianę z krnąbrnej, hardej księżniczki w dumną, ambitną, powszechnie podziwianą, szanowaną królową i zdajemy sobie sprawę, że Świętosława całym swoim życiem dawała świadectwo temu, że kobieta może być nie tylko żoną władcy, której rola sprowadza się do bycia gwarantką sojuszu i matką następcy tronu, ale może też zostać samodzielną władczynią, która może odcisnąć swe piętno na kartach historii, przeprowadzić swoją wolę, formować scenę polityczną i mieć wpływ na układ sił.

Świętosława dzięki Elżbiecie Cherezińskiej odzyskała należne jej miejsce w historii – jednak choć to właśnie ona jest główną bohaterką, pisarka udzieliła głosu nie tylko jej, lecz także mężczyznom jej życia. Przemyślny, dalekowzroczny Mieszko, Bolesław, długo pozostający w cieniu ojca, po to, by w przyszłości przerosnąć go swą wielkością, skandynawscy królowie: Eryk Zwycięski, Sven Widłobrody, Olav Tryggvason – przykurzone cienie lub pomnikowe figury, w powieści ożywają, stają się postaciami z krwi i kości: dumnymi, ambitnymi, potężnymi, bezwzględnymi mężczyznami, targanymi namiętnościami i pełnymi wad, budowniczymi potęgi swych państw – każdy z nich opowiada swoją własną historię, zaś łączy je i spaja postać Świętosławy, dorównującej im pod każdym względem; to dzięki niej wizja autorki układa się w spójną, wielowymiarową, wielokontekstową i porywającą całość.

Harda to wielka historia opowiedziana z należnym jej rozmachem; choć nie jest to dzieło historyczne, a powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, gdzie w wielu przypadkach pisarka musiała zdać się nie na źródła, a własną wyobraźnię i wizję, całość prezentuje się przekonująco, wiarygodnie i intrygująco. Cherezińska zapewnia czytelnikom wspaniałą podróż w czasie, do wydarzeń leżących u zarania historii naszego kraju, zaś oddając głos jednej z najbarwniejszych i najbardziej niezwykłych kobiet epoki, upomina się tym samym o wszystkie przemilczanie, niedoceniane władczynie; jej wiedza, pasja, talent, lekkie pióro i fantazja przekuły się w niesłychaną, zapierającą dech w piersiach opowieść, będącą w stanie niepodzielnie zawładnąć wyobraźnią i emocjami odbiorcy. W mojej pamięci i pod powiekami - przynajmniej do czasu kontynuacji losów Świętosławy na kartach Królowej – zatrzymał się obraz dumnej Hardej Pani, prowadzącej na smyczy dwa rysie, wyznającej maksymę albo zagrasz, albo będą tobą grali i pozostającej jej wierną przez całe życie.

Ocena: 6/6
©zwiedzam wszechświat
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Świetna historia silnej kobiety!

  Ciężkie było życie królowej wczesnego średniowiecza. Trudne wybory, silni mężowie, szacunek, miłość, namiętność, narodziny dzieci, gry i gierki polityczne. Budowanie dynastii, więzi, sojuszy kosztem własnych uczuć.

  Jestem zachwycona! Wciągnęła mnie historia Świętosławy, o której istnieniu wcześniej nie miałam pojęcia. Wiem, że tak naprawdę większość opowieści to przypuszczenia i fabularyzowane fantazje autorki ale wierzę że oparte na ogromnej dawce solidnej wiedzy i głębokim badaniu historii.

  Czekam na "Królową", chcę poznać dalsze losy Sigridy Storrady!

 • Awatar

  Świetna książka! Jeśli ktoś lubi książki z pogranicza historii i powieści, to na prawdę polecam. Czyta się jednym tchem. Już nie mogę się doczekać kontynuacji :)

Inne proponowane
Warto zerknąć