ebook Historia zaginionej dziewczynki
3.95 / 5.00 (liczba ocen: 1020) Ilość stron (szacowana): 592

Historia zaginionej dziewczynki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich 2 miesiącach
E-book - najniższa cena: 18.90
Audiobook - najniższa cena: 28.78
wciąż za drogo?
-42% 18.90 zł
30.69 złpremium: 19.80 zł Lub 19.80 zł
26.40 zł Lub 23.76 zł
26.40 zł Lub 23.76 zł
27.34 zł
27.72 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane
„Czasem zdarzają się jeszcze genialni pisarze. Nigdy nie zapomnę chwili, w której odkryłem Elenę Ferrante”. Jonathan Franzen

Ostatni tom bestsellerowej serii, którą otwiera Genialna przyjaciółka. W skład tetralogii wchodzą również Historia nowego nazwiska oraz Historia ucieczki. Wszystkie powieści odniosły międzynarodowy sukces i zostały docenione także w środowisku pisarskim.

Elenę i Lilę łączy niełatwa więź oparta na miłości, nienawiści, zazdrości, dominacji i podległości. Wspólnie wychowywały się na przedmieściach Neapolu. Elena zdecydowała się opuścić rodzinne miasto, aby kontynuować edukację w Pizie. W trakcie studiów została poczytną pisarką, a potem żoną nobilitowanego wykładowcy i matką.

Tymczasem Lila pozostała w rodzinnym mieście, wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, urodziła synka. Z czasem porzuciła dostatnie życie przy boku męża, podjęła ciężką pracę w fabryce. W końcu kobiecie udaje się odnieść sukces zawodowy, jednak żyje w miejscu, gdzie rządzą nepotyzm, szowinizm i przestępczość.

Ostatecznie losy dwóch przyjaciółek ponownie się splatają w mieście, które je kiedyś połączyło…

„Ta wciągająca opowieść o dwóch przyjaciółkach Lili i Elenie, o Neapolu, o walkach rodzin, o politycznych rozgrywkach przełomu lat 60. i 70., o rewolucji seksualnej – jest przede wszystkim historią budzenia się kobiecej świadomości”. Justyna Sobolewska, Polityka

„Włoska kultura, opuszczona przez Felliniego i Antonioniego, zdominowana przez telewizyjną papkę ery Berlusconiego, po latach posuchy zyskała nową światową markę”. Juliusz Kurkiewicz, Gazeta Wyborcza

„Pisarka zdobywa się na brutalną szczerość i bardzo często porusza tematy tabu, a także dokonuje bezlitosnej analizy swoich bohaterek – z uporem tropi źródła ich lęków i wypunktowuje słabości. Ich losy, problemy i emocje przedstawia w tak wyrazisty i autentyczny sposób, że trudno nie ulec sugestii recenzentów, ale i samej Ferrante, że w książkach opisuje ona własną historię”. Michał Kukawski, Twój Styl

Historia zaginionej dziewczynki od Elena Ferrante możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nie trzeba być świętym, żeby mieć wzniosłe idee.
W przeciwieństwie do opowieści prawdziwe życie, kiedy już przeminie, traci blask i pochłania je ciemność.
Każdy kolejny tom opowieści o dwóch przyjaciółkach wydaje się lepszy. Ostatni nosi tytuł Historia zaginionej dziewczynki i może być nieco mylący. Elena i Lina mniej więcej w podobnym czasie rodzą córki. Lila ma syna, więc narodziny dziewczynki są dla niej podwójnie ważne. Niestety, kilka lat później jej córka znika bez śladu. Jednak jest to tylko jedno z wielu opowiedzianych wydarzeń.

Czytając książkę, mamy wrażenie, że problemy rosną wraz z bohaterkami. W Genialnej przyjaciółce, która opowiada o dzieciństwie Eleny i Lili, świat zewnętrzny ograniczony jest do dzielnicy, w której mieszkają. Jest więc tak, jak w wierszu Tadeusza Różewicza: na początku ojczyzna jest blisko na wyciągnięcie ręki dopiero później rośnie krwawi boli. Gdy przyjaciółki są już kobietami dojrzałymi, widzą we wszystkich barwach złożoność świata.

Włochy były krajem, w którym pęknięcie społeczne było szczególnie widoczne. To była konsekwencja faszyzmu. Neapol z wieloletnimi powiązaniami faszystów i Camorry był szczególnym miejscem. Z drugiej strony socjaliści i komuniści walczyli w sposób radykalny. Dziś mówiąc o terroryzmie zapominamy zbyt często o tym co działo się we Włoszech w drugiej połowie XX wieku. Książka Eleny Ferrante jest doskonałym studium społecznego rozwarstwienia, wewnętrznej wojny i nienawiści w obrębie jednego narodu.

Historia zaginionej dziewczynki to również bardzo intymna i chwilami wstrząsająca opowieść o dojrzewaniu społecznym kobiet. O zmianach w sposobie myślenia, o walce z zacofanym i chwilami katastrofalnie wrogim światem mężczyzn. To również mocne uzasadnienie, dlaczego feminizm jest ważny i niezbędny.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Gorąco polecam wszytkie cztery tomy! Niesamowity opis przyjaźni, milosci, zawisci, zycia dwóch przyjaciolek z Neapolu od lat szkolnych po grobowa deske i Włoch , a przede wszystkim Neapolu, w połowie 20 wieku. Książka jest pełna refleksji o życiu, jego wartości, wadze różnych wyborów i ich konsekwencjach. Opisuje tez zmiany i role kobiet w spoleczeniswtie wloskim tego okresu. Cudowna Ferrante, ktora pisze z lekkoscia i glebia jednoczenie ! Talent !
    Przeczytałam jednym tchem wszytkie tomy !

Warto zerknąć